Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30873 miejsce

Wspomnienie o „maluchu”

W czerwcu 2008 r., na konkurs Kuriera Szczecińskiego „Mały fiat otworzył świat”, wysłałam zdjęcie z dziećmi przy naszym maluchu, wraz z krótkim wspomnieniem o nim.

Konkurs Kuriera szczecińskiego "Mały fiat otworzył świat" / Fot. Elżbieta SadowskaZrobiony na "rust style" maluch z boku / Fot. Elżbieta SadowskaNiespodziewanie znalazłam się wśród laureatów konkursu i chociaż nie dostałam tak atrakcyjnej nagrody jak mąż w podobnym konkursie „Co z ciebie wyrosło” (dwutygodniowy pobyt w sanatorium), to podtrzymałam zwycięski kurs w rodzinie.

Już wtedy pomyślałam, że napiszę o tym samochodzie, który zapoczątkował rozwój motoryzacji w Polsce i pokażę "maluchy" wykorzystywane na różne sposoby. W międzyczasie zbierałam i robiłam zdjęcia i krótkie opisy tych aut w różnych sytuacjach i sposobach wykorzystania. Niestety komputer nie chce odtworzyć zdjęć z płyty, na której zbierałam zdjęcia maluchów.

Porzucony maluch, stoi od miesięcy, na osiedlu Pomorzany / Fot. Elżbieta SadowskaFiat 126p. był produkowany w Polsce przez 28 lat, ostatnie "maluchy" wyjechały z fabryki w 2000 r. Maluch, pomimo żartów i spornych opinii, stał się - jakby nie patrzeć - kamieniem milowym w rozwoju motoryzacji w Polsce i jako takiemu należą mu się miłe wspomnienia.

Obecnie maluch prawie zniknął z polskiego krajobrazu, często porzucany, stojący samotnie na skrzyżowaniu od miesięcy, chociaż jego pojedyncze egzemplarze, są wykorzystywane do różnych celów. Jednego z nich zobaczyłam obok Przychodni przy ul Powstańców Wielkopolskich. Wyglądał jak typowy „tramp” z poznańską rejestracją, widok na pewno zaskakujący, nie wspominając o jego „złomowym” kolorze i wyglądzie, i treści napisu wyłożonego na przedniej szybie malucha.

Maluch zrobiony na "rust style" / Fot. Elżbieta SadowskaDopiero później dowiedziałam się, że to nie złom, to stylizacja na "rust style". Taka modna ostatnio stylizacja na złom kosztuje nieraz więcej pieniędzy, niż sam samochód jest wart. A może i wy macie jakieś ciekawe zdjęcia z wykorzystania maluchów i pochwalicie się nimi na naszym portalu.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 12.02.2010 20:42

Mały Fiat inaczej zwany BMW, czyli bardzo mały wóz :) Kawał historii i co ciekawe ile ich dzisiaj, jeszcze porusza się po naszych. drogach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście był to kamień milowy. Zwłaszcza początki były fascynujące. Ja jednak wolałem trabanta combi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A gdzie moje zdjęcia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.