Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

89 miejsce

Wspomnienie o Mirku Bregule. "Mój Krajcok, mój dom"

W tym roku miną trzy lata odkąd Mirek Breguła odszedł z tego świata. Pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny, który z powodzeniem przekazuje publiczności przyjaciel i współtwórca Universe - Heniek Czich. Wspomnijmy, jak to się zaczęło.

Mirek z ukochanym dziadkiem i siostrą / Fot. ze zbiorów prywatnych Beaty HaładusMirosław Breguła urodził się 10 lutego 1964 roku w Świętochłowicach. Po śmierci mamy, w wieku 9 lat przeprowadził się do Chorzowa Starego do dziadków. Wychowywał się od tego momentu przy Placu Piastowskim 10. Również tutaj podejmuje naukę w Szkole Podstawowej nr 27.

Beata Haładus (siostra Mirka) wspomina: "To dziadek zaszczepił w małym Mirku miłość do muzyki, sportu i górskich wędrówek. Początkowo zapisał go na lekcje gry na flecie, ale gdy odkrył, że Mirek w tym czasie woli biegać za piłką, nie zmuszał go do gry na tym instrumencie. Mirek zaczął trenować lekkoatletykę, a konkretnie biegi na długie dystanse, odnosił sukcesy. Niestety kontuzja przeszkodziła w kontynuowaniu treningów. W domu zawsze była gitara, na której dziadek często grywał. Gitara towarzyszyła im też we wspólnych wycieczkach do Szczyrku. Dopiero jednak po śmierci dziadka, Mirek, już jako nastolatek, na poważnie zainteresował się tym instrumentem. Szkolny kolega Mirka rozbudził w nim fascynację zespołem The Beatles."

Universe w latach 80-tych / Fot. archiwum UniverseW 1981 roku Mirek przeczytał ogłoszenie w gazecie, to samo zresztą, które wpadło w ręce Heńkowi Czichowi. Heniek Czich tak to opisuje w swoich wspomnieniach: "Któregoś pięknego dnia na przełomie września i października 1981r., będąc pracownikiem zakładów Mechanicznych Zamet w Rudzie Śląskiej, przeczytałem w Dzienniku Zachodnim, że powstaje w Katowicach Studio piosenki. Chętni mają się zgłosić w klubie na ulicy Pocztowej 10 w Katowicach o godz. 17, 13 października.

Dlaczego tak bardzo mi na tym zależało? Zaważyło słowo "studio", które było dla mnie wtedy magiczne. Moim marzeniem było zobaczyć studio nagrań, a co dopiero zastać w nim jakąś gwiazdę . Byłem święcie przekonany, że właśnie takie studio powstaje. Kiedy dotarłem do Katowic i stanąłem przy drzwiach klubu, w tym samym czasie przyszedł jakiś chłopak z gitarą, a pani, otwierając nam drzwi spytała, czy jesteśmy razem?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Paulina Kalinowska
  • Paulina Kalinowska
  • 02.05.2011 22:46

Świetny temat. Jestem pewna że nikt nigdy nie zapomni o takim wspaniałym człowieku jakim był MIREK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł, cała prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dagmara Pezowicz
  • Dagmara Pezowicz
  • 02.05.2011 21:44

Piękny artykuł, wspaniale, że są w nim nawiązania do książki "Tacy byliśmy... czyli Universe znany i nieznany" autorstwa Henryka Czicha. Ta doskonała książka jest już od listopada dostępna. Warto przeczytać :)

A Miejsce Pamięci Mirka zostało odsłonięte 6 listopada :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.04.2010 19:37

Wspaniala inicjatywa-wierze ,ze wielbiciele talentu Mirka pomoga i przyczynia sie do tego aby swiat o Nim nie zapomniał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.tvs.pl/informacje/20781/

Cudowne są te wspomnienia ,dzięki Irenko za ten artykuł. Mirkowi jesteśmy winni pamięć i wdzięczność. Jego cudowna muzyka i teksty ,które wydobywał z głębi swego serca uwrażliwiali nas. Teksty jego utworów nauczyły nas odnajdywać sens słów zawartych między wierszami. Był niezwykle utalentowanym muzykiem o niepowtarzalnej charakterystycznej barwie głosu.Ci którzy go znali mówią o nim ,że był bardzo ciepłym człowiekiem,skromnym i nigdy nie zadzierał nosa,z każdym potrafił pogadać. Zwracam się również do Was wszystkich o dołączenie do naszej wspólnej inicjatywy ,by miejsce pamięci Mirosława Breguły mogło powstać na jego ukochanym Krajcoku. Nie bądzmy obojętni i zróbmy też coś dla niego,wspólnie musi się nam to udać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://projektmbregula.pl.tl/NUMER-KONTA.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będziemy wdzięczni i dumni ,gdy wspólnie stworzymy materialny dowód naszej pamięci o tym Wspaniałym Artyście i skromnym człowieku jakim był i pozostanie dla nas na zawsze-Mirosław Breguła. Każdy z Was ,który był sympatykiem jego wielkiej twórczości i niepowtarzalnego głosu ,niech do nas dołączy i też z serca swoim skromnym datkiem wesprze naszą inicjatywę ,tylko wspólnie działając uda nam się to zrealizować i oddać hołd temu Wielkiemu Artyście.

http://projektmbregula.pl.tl/NUMER-KONTA.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.