Facebook Google+ Twitter

Wspomnienie powodzi w Czechosłowacji w 1966 r.

Ojciec urlop jak zwykle spędzał w sanatorium, siostra Nina na obozie harcerskim, brat Grzegorz na koloniach, a ja wakacje w 1966 r spędziłem na obozie ze szkoły w Czechosłowacji, koło Ostrawy.

Obozowisko znajdowało się w dolinie rzeczki (być może Ostrawicy), która zasilała pobliski basen z bieżącą wodą. Zaskoczeniem dla nas były drewniane podbudowy namiotów z pryczami (nigdy czegoś takiego nie widziałem w Polsce). Większość czasu spędzaliśmy na wycieczkach po górach i opalaniu się przy basenie.

Organizatorzy zapewnili czeskich przewodników i dwie pielęgniarki. Gdy stałem w nocy na warcie, mogłem zaobserwować jak czescy przewodnicy "zdobywali" (bitwa na kije) namiot pielęgniarek, które łatwo się nie poddały, ale w końcu uległy.

Spodobały nam się Czeszki, a także istniejący tam piękny zwyczaj nawiązywania znajomości w kąpielisku (przy basenie). Jeżeli spodobała ci się jakaś dziewczyna lub dziewczynie chłopak, to rzucała w niego małym kamyczkiem i jak on lub ona odrzuciła, to można było podejść i nawiązać rozmowę. Ja z kolegą poderwaliśmy dwie dziewczyny, które odrzuciły nam kamyczki.

Jednak obóz ten utkwił mi w pamięci, nie tylko ze względu na piwo, które oszukując sprzedawczynie (legitymowaliśmy się dowodami tymczasowymi) piliśmy, ale przede wszystkim z powodu oberwania chmury, które leniwy strumyczek w dolinie, gdzie było nasze obozowisko, zamieniło w wartką rzekę.

Gdy wychodziliśmy na śniadanie (w schronisku o kilometr drogi) po prostu tylko lało, jak wróciliśmy po godzinie nie można już było przejść przez zalany mostek do obozowiska, które było już całe pod wodą. Miałem szczęście, moją tekturową walizkę z rzeczami czescy ratownicy wyłowili kilka kilometrów poniżej obozowiska.

Nie wróciliśmy już do obozowiska, organizatorzy zawieźli nas do Ostrawy, a stamtąd wróciliśmy do domu, do Szczecina. Do dzisiaj mam w pamięci, jak leniwy strumyczek, w którym często brodziliśmy po kolana, w ciągu godziny zmienił się w rwącą rzekę, zmiatającą wszystko po drodze.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ja też wspominam przeżycie z wodą. Obóz harcerski w Mogilnie 12 km od Gniezna w 1959r. Kąpiel w jeziorze w czasie burzy, mieliśmy wielkie szczęście. W jedną noc popłynęliśmy kajakami do pałacu, gdzie była kolonia dziewcząt z Poznania. Udało się zdobyć chorągiew, kilka koców i jedną parę majtek, które suszyły się na sznurku. Potem pertraktacje i na zgodę wspólna zabawa. Dorwała mnie Poznanianka, wysoka że sięgałem jej głową do piersi. A mocna jak Herkules. Omiatała mną całą salę tak, że na drugi dzień nie mogłem jeszcze dojść do siebie, tak mi kręciło się w głowie! Miałem w tym wieku chorobę lokomocyjną. Nigdy jednak tej zabawy nie zapomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.