Facebook Google+ Twitter

Wspomnienie wielkiego mistrza - Ayrton Senna

Uznany za najszybszego kierowcę w historii Formuły 1, mistrz świata, ulubieniec publiczności. Jego niezapomniane pojedynki z Alainem Prostem i Nigelem Manselem przeszły do historii dyscypliny. Dziś mija 20. rocznica śmierci Ayrtona Senny.

Ayrton Senna podczas Grand Prix USA 1991, źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ayrton_Senna_1991_United_States_GP.jpg, licencja cc-by-sa-2.0 / Fot. StuSeeger

Początki


Ayrton Senna da Silva urodził się 21 marca 1960 roku w brazylijskim Sao Paulo. Debiut na torze kartingowym zanotował w wieku 13 lat, cztery lata później został mistrzem Ameryki Południowej (rok później obronił tytuł). W latach 1978-81 zdobywał gokartowe mistrzostwo Brazylii, dwukrotnie był też wicemistrzem świata (1979, 1980).

3 października 1981 roku Senna zadebiutował w Formule Ford 1600, i już w pierwszym sezonie okazał się najlepszym kierowcą w stawce. Sukces powtórzył rok później. Jeszcze w 1982 roku został brytyjskim i europejskim mistrzem Formuły 2000 (21 zwycięstw, 15 Pole Position), rok później wygrał 12 wyścigów brytyjskiej Formuły 3, co zapewniło mu zwycięstwo w całej serii. Błyskotliwego kierowcę dostrzegła Formuła 1 (Senna zaliczył testy w zespołach Williams, Brabham, McLaren i Toleman), wielka kariera stała przed młodym Brazylijczykiem otworem.

Formuła 1 - Toleman i Lotus


Debiut w klasie królewskiej Ayrton Senna zaliczył za kierownicą Tolemana, z którym związał się na trzy lata. Przełomowym dla kariery Senny było Grand Prix Monako, szósty wyścig sezonu 1984, podczas którego w strugach deszczu Brazylijczyk popisał się wspaniałą pogonią za Alainem Prostem. Francuz wygrał z niewielką przewagą, lecz wyścig został przerwany już po 31 (z zaplanowanych 78) okrążeniach. Dzięki bezbłędnej jeździe w tak trudnych warunkach, Brazylijczyk otrzymał propozycję angażu od czołowego zespołu - Lotusa. Na przeszkodzie zmiany barw stała trzyletnia umowa Senny z Tolemanem, po wykupieniu kontraktu przez ojca kierowcy transfer w sezonie 1985 stał się jednak faktem. Przejście do Lotusa było strzałem w dziesiątkę - dysponujący dobrze przygotowanym bolidem już w drugim wyścigu w Estoril odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Dzięki bezkompromisowemu stylowi jazdy, gwiazda Senny rozbłysła na firmamencie najbardziej elitarnej serii wyścigowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.