Facebook Google+ Twitter

Wśród legend Śródziemia: Dzieci Húrina

J.R.R. Tolkien znany jest na cały świecie jako jeden z najlepszych pisarzy fantasy. Jednak ten genialny lingwista nie myślał o karierze literackiej. Prawdziwą pasją Tolkiena i dziełem życia było stworzenie oryginalnej mitologii Śródziemia.

Okładka "Dzieci Húrina"; wyd. Amber / Fot. Alan LeeZnane masowemu czytelnikowi epickie opowieści „Hobbit” oraz „Władca Pierścieni” przedstawiają zmierzch Trzeciej Ery Śródziemia. Zniszczenie Pierścienia Władzy oznaczało nie tylko ostateczne pokonanie Saurona, przełamanie ciemności, odrodzenie królestwa Gondoru i Arnoru, ale również zakończenie czasu panowania elfów, którzy odpłynęli na Zachód do Valinoru. Wraz z nimi Śródziemie opuścili ostatni powiernicy pierścieni, a Czwarta Era zapowiadała dominację ludzi nad całym kontynentem.

Jednak historia Śródziemia to również Pierwsza i Druga Era. Szczególnym cieniem wpływu mrocznych sił na losy wszystkich ras, okryte są wydarzenia z Dawnych Dni, które opisują trzy Wielkie Opowieści. Pierwszą jest „Opowieść o Tinúviel”, dzieje miłość człowieka Berena i elfki Lúthien, których losy częściowo powtórzą Aragorn i Arwena. Druga historia to „Dzieci Húrina” – pierwotnie poemat „Túrin, syn Húrina, i smok Glórund” rozbudowany przez Tolkiena do rozmiarów noweli „Túrin Turambar i smok”. Natomiast trzecią opowieścią jest „Upadek Gondolinu”, która przedstawia zdobycie ukrytego miasta elfów przez żołnierzy Morgotha.

Legenda o Dzieciach Húrina


Po przegrane Bitwie Nieprzeliczonych Łez, w której porażkę poniosły wspólne siły ludzi, elfów i krasnoludów, a zwycięstwo odniósł Morgoth – jeden z Valarów kształtujących wszechświata, będący źródłem zła – pojmany został Húrin. Ponieważ człowiek odważył się sprzeciwić woli Czarnego Władcy, został uwięziony, a jego najbliżsi przeklęci. Morgoth skazał rodzinę Húrina, żonę Morwenę, córkę Niënor i syna Túrina, na potępienie.

Porywczy Túrin pragnie pomścić porażkę ojca. Jednak żądza zemsty oraz bezkompromisowe zachowania prowadzą go na granicę dobra i zła, co sprowadza na niego samego i jego najbliższych kolejną serię tragicznych wypadków i nieszczęść. Przekleństwo Morogtha sięga nie tylko rodziny Húrina, ale również tych, z którymi się stykają. Ostatecznie, Túrin, choć odnosi zwycięstwo nad siłami zła, płaci za to straszliwą cenę.

„Dzieciom Húrina” najbliżej chyba do równie naznaczonych tragicznymi wydarzeniami losów mitologicznego Edypa. Nie oznacza to jednoznacznego zrównywania tych historii bądź narzucającego się podobieństwa. Obie ukazują walkę z nieubłaganym przeznaczeniem, które zawsze dopełni się, mimo usilnych starań głównych bohaterów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.