Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6289 miejsce

Wstrząsający film przemycony z Korei Północnej

Korespondent australijskiej telewizji ABC, dotarł do nieznanych dotąd materiałów wideo przemyconych z odizolowanej od świata Korei Północnej. Na filmie można zobaczyć głodujące, osierocone dzieci na ulicach. Na zewnątrz docierają również informacje o wielkim głodzie panującym wśród żołnierzy reżimu.

 / Fot. Kounosu, GNU1,2GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 lub nowszej opublikowanej przez Free Software FoundationWedług informacji przekazanych przez australijską telewizję ABC, opublikowany film został nagrany przed kilkoma miesiącami oraz przemycony do Chin przez anonimowego dziennikarza. Potem dotarł on do Marka Willacy'ego, korespondenta ABC w Azji Północnej. Widać na nim brudne dzieci żebrzące o jedzenie i mieszkające, osierocone na ulicy. Mam osiem lat. Mój ojciec zmarł a matka mnie porzuciła. Mieszkam na ulicy - zwierza się do ukrytej kamery mały chłopiec. W innej scenie, na miejscowym bazarze, urzędnik partyjny każe prywatnemu handlarzowi przekazać ryż na potrzeby armii. Interes nie idzie dobrze - próbuje się bronić sprzedawca. Zamknij się. Żadnych wymówek - słyszy w odpowiedzi. Poza tym, wideo pokazuje robotników budujących specjalną linię kolejową, w pobliżu stolicy kraju - Phenianu, która ma być prezentem od Kim Dzong Ila dla swojego syna, następcę na fotelu przywódcy Korei Północnej - Kim Dzong Una.

Z materiału filmowego dowiadujemy się również o wielkim głodzie panującym w armii, która należy do jednych z najliczniejszych na świecie (prawie milion żołnierzy). W moim oddziale 100 towarzyszy, a połowa z nich cierpi na niedożywienie. Każdy jest słaby - mówi do kamery anonimowy żołnierz. "Armia była dotychczas na pierwszym miejscu, ale obecnie władze nie mogą już wyżywić nawet żołnierzy. Sprzedaje się ryż na rynku, ale żołnierze są niedożywieni. To najważniejsza rzecz jaką pokazano w tym filmie" - powiedział w rozmowie z ABC Jiro Ishimaru, japoński dziennikarz specjalizujący się w tematyce północnokoreańskiej.Ogólnonarodowy głód jest jednym z najważniejszych problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy Korei Północnej, rządzonej przez Kim Dzong Ila. W latach 90. z fali głodu zmarło tutaj około 600 tysięcy osób, choć dokładne dane na ten temat nie są znane. W tym roku do katastrofalnej sytuacji doprowadziła surowa zima, która spowodowała straty w uprawach i brak środków na import żywności. Odizolowany od reszty świata reżim, zmuszony był do wystąpienia o pomoc międzynarodową. Pod koniec kwietnia br., Program Żywnościowy ogłosił, że zamierza wysłać do Korei Północnej pilną pomoc dla około 3,5 mln niedożywionych ludzi.

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzało inny, makabryczny aspekt klęski głodu w kraju Kim Dzong Ila. Południowokoreański dziennik "Korea Times" uważa, że dotarł do prawie 800-stronicowego raportu nt. przypadków kanibalizmu opracowanego przez północnokoreańską policję. Dokumenty maja pochodzić z 2009 r. i w większości opisują przypadki aktów barbarzyństwa z lat 90. ubiegłego stulecia. Raport miał być wskazówką dla policjantów z północy, jak postępować w przypadku ujawnienia aktów kanibalizmu. W raporcie znajduje się opis wielu drastycznych sytuacji, do których dochodziło w głodującej Korei Północnej dekadę temu.

Źródło: ABC News

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Jezeli zdjecie jest niewiarygodne to jak mam uwierzyc ze caly tekst jest. Prosze podac namiary na te orginalne materialy.
Jak mawial Konfucjusz obraz mowi wiecej niz tysiac slow(sic!)
Natomiast radzilbym byc ostroznym w ocenianiu wewnetrznych spraw np w Chinach. Mialem okazje byc 1989 roku w Kraju Srodka podczas masakry na Placu Niebianskiego Pokoju , rowniez w tym samym roku bralem udzial w pierwszych demokratycznych wyborach w powojennej Polsce. Jaka po dwudziestu paru latach jest obecnie swiatowa pozycja demokratycznej Polski w stosunku do wciaz komunistycznych Chin?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adamowicz Marian
  • Adamowicz Marian
  • 30.06.2011 18:23

Pan Orłowski wyraźnie nie lubi Polski i cywilizacji w jakiej przyszło mu stawiać czoła codziennym wyzwaniom, dlatego proponuję, by pojechał tam, gdzie jest tak cudownie, panuje miłość, szacunek do drugiego człowieka i prawada, najprawdziwsza prawda - Korei, Iranu itepe. Tylko czy go tam zechcą? Nie wydaje mnie się, eh!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mariusz Orłowski - czasami wydaję mi się, że Pan po prostu nie rozumie pewnym podstawowych kwestii. Ja bardzo dobrze zdaję sobie sprawę ze zbrodni wojennych izraelskich wojsk czy złamania przez USA prawa międzynarodowego podczas inwazji na Irak, kłamiąc o broni masowego rażenia. Ale to są kraje demokratyczne, gdzie władze wybierane są prze obywateli, działają niezawisłe i niezależne sądy. W Korei Północnej czy Chinach jest całkiem inaczej - władza centralna reguluje wszelkie sfery życia obywateli, łamią przy tym wszystkie prawa człowieka. A poza tym - gdyby faktycznie u nas, czyli na zachodzie było tak źle jak w krainie Kim Dzong Ila, to chyba Pan powinien siedzieć w więzieniu za niepokorne komentarze, prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotr Drabik - jest pan hipokrytą i filosemitą, bo wyzywa pan, krytykuje i chce stawiać przed sądem tylko tych przywódców którzy nie działają na korzyść Izraela oraz USA, zaś chwali pan zbrodnicze działania przywódców imperialistycznych i prożydowskich. Gdyby miał pan za grosz sumienia, najpierw nawoływałby pan do postawienia przed sądem przywódców Izraela i USA, bowiem od II wojny światowej to oni złamali najwięcej rezolucji ONZ, rozpętali najwięcej wojen, wymordowali najwięcej ludności cywilnej, złamali najwięcej praw międzynarodowych, itd. itp. Jednak - wydaje mi się - panu zależy wyłącznie na własnej karierze, i dlatego atakuje pan w swoich tekstach tylko tych którzy przeciwstawiają się dominacji wszechpotężnego USA i tych którzy są powszechnie krytykowani na Zachodzie przez propagandowe żydowskie media, bo to jest modne, bo za to pan dostanie aprobatę i awanse; podczas gdy USA i Żydów pan chwali - bo oni mają na Zachodzie władzę. Dla mnie to postawa odrażająca tak intelektualnie jak i etycznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paulina Zgryz
  • Paulina Zgryz
  • 29.06.2011 09:02

Przyszedł czas aby opracowac Miedzynarodowy Kodeks Praw ktorym beda podlegać rzadzacy w poszczególnych krajach Świata. Bo Świat to Globalna Przestrzeń, a nie jakas sobie tam wyspa, gdzie rząd może robić co chce, tylko dlatego , że ma władze. I ten kodeks powinien działać. Dało sie skazać wyrokiem Trybunału w Kadze Kadafiego za ludobojstwo na własnym narodzie, to i to da sie zrobić. Każdy rza , ktory obejmie władze w jakims kraju powinien WIEDZIEĆ , że NIE JEST BEZKARNY. Ze jest i nad nim prawo, ktoremu podlega. I taki kodeks powinni opracować ludzie mądrzy, a takich jest przecież wielu w Świecie w ktorym żyjemy. To jest Odpowiedzialność za nas wszystkich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Mariusz Orłowski

" Po piąte, sytuacja ekonomiczna Korei Północnej jest negatywna, ale nie aż tak jak np. Grecji, która znajduje się na kapitalistycznym Zachodzie (wg obiektywnych wskaźników gospodarczych)."

Proszę wymienić "obiektywne wskaźniki gospodarcze" Grecji i Korei Północnej podając źródła.
Bez konkretnej odpowiedzi pańskie zdanie jest bezwartościowe.


" a Wy ludzie Zachodu opamiętajcie się! i przestańcie wierzyć imperialistycznej propagandzie! "

Zgoda, na wiarę przyjmować czegokolwiek nie należy. Dlatego powtórnie nalegam na "wiarygodne" źródła.
Dodam, że do miana imperium pretenduje kilka państw, w tym Korea Północna, według własnej propagandy.

P.S.

Według ostatnich newsów Korea Płn zawiesza zajęcia na uniwersytetach na dziesięć miesięcy.
Ale to też pewnie propaganda zachodnich imperialistów, bo według imperialistycznej propagandy koreańskiej może się okazać, że to nie zawieszenie, a twórcze zajęcia w terenie. Na polach ryżowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszard Kosacz - jest takie zdjęcie ponieważ redakcja nie dopuściła zamieszczonych przeze mnie fotografii z serwisu flickr.com.

Mariusz Orłowski - miałem nie reagować na ten zaczepny komentarz ale nie mogę stać z boku gdy ktoś stara się bronić totalitarnego reżimu Kim Dzong Ila, który popełnił tak wiele zbrodni na własnym narodzie (niestety podobnie jak jego ojciec). Szkoda, że nikt nie ma odwagi postawić go przed sądem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Terasa Orlowski
  • Terasa Orlowski
  • 29.06.2011 02:36

synu co ty pierdolisz???? urwałes sie z choinki? bredzisz cos o manipulacji a jak dodajesz "syjonistyczną propagande' to juz wierze zeż oszołom.. tylko jak cię zaszeregowac? ani to lewak, ani anarchista naty-imperialistyczny, ani nawet nazista! choć to ostatnie najbardziej mi pasuje. w kosmos cie wysłać i tam ci kozy paść ofiaro losu .... straszne skąd sie tacy biorą po--e-bancy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjecie dziewczyki zupelnie nie pasuje do artykulu, tak wygladaja glodujace dzieci koreanskie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze, w każdym kraju, też w Polsce czy USA, da się nakręcić podobny materiał. Wystarczy tylko udać się w odpowiednie miejsca, zrobić właściwe ujęcia, a na końcu odpowiednio zmontować materiał (wycinając wszelkie przejawy "normalności", które będą w surowym materiale przeważały). Bowiem i na Zachodzie spotkać można bezdomnych, żebraków, sieroty, chorych, niedożywionych, biednych, źle ubranych, pijanych, brudnych, rudery, dziurawe ulice, wychudłe zwierzęta, itd., itp. Po drugie, o celu propagandowym ww materiału świadczy jego stronnicza interpretacja rzeczywistości - np. budowa kolei jako minus, zamiast jako dowód rozwoju. Po trzecie, materiał jest niewiarygodny, bo nawet nie wiadomo dokładnie skąd i od kogo pochodzi. Po czwarte, Zachód miał motyw aby dokonać tej zakłamanej propagandy. Po piąte, sytuacja ekonomiczna Korei Północnej jest negatywna, ale nie aż tak jak np. Grecji, która znajduje się na kapitalistycznym Zachodzie (wg obiektywnych wskaźników gospodarczych). Po szóste, sytuacja jest negatywna DZIĘKI ZACHODOWI (a nie reżimowi czy komunizmowi), dzięki embargom i sankcjom, które Zachód narzucił na Koreę Północną z inicjatywy USA. Podobne sankcje wcześniej narzucono na Irak, w wyniku czego zginęło tam ok. 5 mln dzieci (lata 90 XX w.), jeszcze wcześniej na Japonię, która w efekcie musiała rozpocząć II wojnę światową na Pacyfiku aby nie popaść w ubóstwo i głód (lata 30 XX w.), itp., itd. Tak więc, pan Drabik znowu sieje syjonistyczną propagandę, a Wy ludzie Zachodu opamiętajcie się! i przestańcie wierzyć imperialistycznej propagandzie! Przecież to Wy macie Guantanamo i więzienia CIA, to Wy rozpętujecie kolejne wojny, średnio co kilka lat (Irak, Afganistan, Osetia, Palestyna, Libia), podczas gdy Korea, Chiny, Rosja, Iran, Irak, itp. kraje nie atakują i nie torturują nikogo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.