Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28564 miejsce

Wszczep psu chip, aby się nie zgubił!

W Warszawie po raz drugi rusza akcja elektronicznego znakowania psów, zwanego czipowaniem. Jej organizatorem jest warszawski ratusz. W około stu lecznicach na terenie całego miasta będzie można za darmo oznakować swojego pupila.

Pięcioletnia dobermanka Dosia już po zabiegu wszczepienia czipu / Fot. fot. Monika BabulaJak wygląda zabieg? Igłą nieco grubszą od normalnej wszczepia pod skórę psa, po lewej stronie szyi, mikroprocesor, długi na około 1 centymetr i szeroki na 2 milimetry. Zapisany jest na nim numer ewidencyjny zwierzaka. Aby odczytać numer ''czipu'' przy pomocy czytnika (wyposażona jest w nie straż miejska oraz schronisko) musimy przyłożyć go tam, gdzie czip jest wszczepiony. Wtedy za pomocą emitowanych z urządzenia fal, można ustalić numer ewidencyjny zwierzaka, a w konsekwencji miejsce jego zamieszkania. - Żywotność takiego mikroprocesora to kilkadziesiąt lat, więcej niż żyje zwierzę - mówi Krzysztof Górnicki, weterynarz. - Sam zabieg czipowania trwa dwie sekundy i przypomina zwykły zastrzyk - dodaje Górnicki. - Czuć tylko lekkie ukucie - mówi.

Co zrobić, aby zaczipować?

"Łapek'' też ma swój "dowód osobisty". Mieszka w schronisku na Paluchu. / Fot. fot. Monika BabulaWarunkiem nadania numeru swojemu zwierzakowi (który jest swoistym dowodem osobistym) jest:
- wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa,
- okazanie dowodu tożsamości właściciela,
- okazanie książeczki szczepień psa, rodowodu lub innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia, a w przypadku jego braku, złożenie stosownego oświadczenia.

Po wszczepieniu czipa właściciel otrzymuje dowód elektronicznego oznakowania psa. A także numer. Zostaje on zapisany w miejskiej bazie danych AnimalUM. Dane w niej zapisane mogą być przesyłane do bazy ogólnopolskiej.

W zeszłym roku w ten sposób oznakowano 6 tys. psów, w tym roku, do 12 grudnia organizatorzy liczą, że liczba "zaczipowanych" czworonogów wyniesie 20 tys. sztuk. Jak zapowiadają organizatorzy akcji, jeśli będą fundusze, będzie ona kontynuowana w kolejnych latach. W tym roku ratusz przeznaczył 900 tys. na ten cel.

Więcej informacji na stonie;
http://www.bip.warszawa.pl/bos
http://www.um.warszawa.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"+" za wyczerpującą informację. Myślę, że każdy zainteresowany ugasił pragnienie wiedzy. Nawiasem mówiąc chętnie "zaczipowałbym" moje czworonogi :) pozdrawiam
ps. kangur dzięki za pomysł ze znaczkiem

Komentarz został ukrytyrozwiń

"+" za wyczerpującą informację. Myślę, że każdy zainteresowany ugasił pragnienie wiedzy. Nawiasem mówiąc chętnie "zaczipowałbym" moje czworonogi :) pozdrawiam
ps. kangur dzięki za pomysł ze znaczkiem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa informacja .
Mam nadzieje ,ze dzieki temu bedzie mniej bezdomnych psow na ulicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak to jest bardzo praktyczne ,w Australii rowniez stosowane ,moje wszystkie zwierzaki maja czipy,ale oprocz tego schroniska polecaja przyczepic do obrozy znaczek z imieniem psa i nr.tel wlasciciela ,na wypadek gdyby znalazl go ktos ,kto nie ma urzadzenia do odczytywania czipow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa informacja. Mam nadzieje że w moim mieście też niedługo ktoś wpadnie na taki pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.