Facebook Google+ Twitter

Wszechświat szykuje się do wiecznej drzemki? Naukowcy zbadali wydajność energetyczną wszechświata

Wszechświat powoli umiera? Takie wnioski można wyciągnąć z pomiarów energii 200 tys. galaktyk, których dokonali astronomowie. Energia produkowana obecnie stanowi zaledwie połowę wytworzonej przed 2 miliardami lat.

Mgławica Motyl / Fot. NASA/ESA/HubbleBadania przeprowadzono w ramach projektu GAMA (Galaxy And Mass Assembly). "Wykorzystaliśmy taki wiele teleskopów kosmicznych i naziemnych, ile się tylko dało, aby zmierzyć wydajność energetyczną od ponad 200 000 galaktyk w tak szerokim zakresie długości fali, jak to tylko możliwe" - stwierdził szef projektu, Simon Driver, cytowany przez serwis Europejskiego Obserwatorium Południowego.

W ramach przeglądu zmierzono wydajność energetyczną każdej z badanych galaktyk na 21 długościach fali, od ultrafioletu do dalekiej podczerwieni - podaje ESO.

Powolne gaśnięcie wszechświata odkryto już w latach 90. ubiegłego wieku. Przegląd, którego dokonali astronomowie pokazuje jednak, że ten proces występuje na wszystkich długościach fal.

"Wszechświat będzie gasł powoli przesuwając się w swoją starość. Wszechświat po prostu usiadł na kanapie, podciągnął koc i szykuje się do wiecznej drzemki" - twierdzi Simon Driver.

Czytaj także: Mały Klejnot w ogromie kosmicznej przestrzeni


W badaniach wzięły udział teleskopy VISTA i VST z Obserwatorium Paranal w Chile. Wykorzystano także instrumenty orbitalne należące do NASA i ESA. Ambicją naukowców jest stworzenie mapy energii produkowanej w całej historii wszechświata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.