Facebook Google+ Twitter

Wszechświat w krótkim metrażu. Prawdziwie kosmiczny film (wideo)

Ten wielokrotnie nagradzany film krótkometrażowy jest transformacją fotografii i danych pozyskanych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. To podróż, która porywa widzów wskroś Wszechświata i do początków kosmicznej historii.

kadr z filmu YT, modified by Pawel Jankowski. / Fot. screenshot by Pawel JankowskiTen wielokrotnie nagradzany film krótkometrażowy jest transformacją fotografii i danych pozyskanych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. To podróż, która porywa widzów wskroś Wszechświata i do początków kosmicznej historii.

Film rozpoczyna się przybliżeniem obrazów dwóch dojrzałych galaktyk*, które są stosunkowo blisko Ziemi, po czym następuje majestatyczny przegląd niezwykle urozmaiconej panoramy tysięcy obiektów w obrazie z projektu GOODS (Great Observatories Origins Deep Survey). Trójwymiarowy wojaż poprzez te galaktyki dostarcza czegoś więcej, niźli tylko nowej perspektywy w przestrzeni kosmicznej. To także powrót do przeszłości. Podróż światła w kosmosie jest drogą zawsze zajmującą trochę czasu, zatem widok dalszych galaktyk jest obrazem wcześniejszej historii Uniwersum. Wirtualna wycieczka ukazuje galaktyki, jakimi były miliardy lat temu, jeszcze w procesie formowania.

Galaktyki są jak wyspy na morzu przestrzeni - roztacza opowieść lektor - W jednym maleńkim rejonie nieba, Hubble znajduje około trzydziestu tysięcy galaktyk. W obrębie jednego obrazu, możemy odkrywać dziesięć miliardów lat kosmicznej historii.

Pierwotnie emitowany jako film IMAX pod tytułem "Hubble: Galaxies Across Space and Time"; zdobywca tytułu "Best Short Film" w 2004 roku, decyzją Large Format Cinema Association.


* - galaktyki spiralne: NGC 4414 (Com) i Messier 104 (Vir)


źródło: Hubblesite.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.