Facebook Google+ Twitter

Wszędzie dobrze, ale czy w domu najlepiej?

Oprócz licznych tradycji, jakie wiążą się ze Świętami Wielkiej Nocy, obserwujemy narodziny kolejnej. Odkąd europejski rynek pracy stanął przed nami otworem, dwa razy w roku sparaliżowane są krajowe porty lotnicze... przez Polaków.

Wielkanoc i Boże Narodzenie – najbardziej prorodzinne dni w roku – ściągają do kraju emigrantów, którzy w pogoni za przysłowiowym chlebem wyruszyli na podbój Europy. Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy w samolotach lecących z Wielkiej Brytanii do Polski nie było ani jednego wolnego miejsca.

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że czas wszelkich świąt wiąże się z pustkami na ulicach naszych miast, bo mnóstwo ludzi wyjeżdża do rodziny, by wspólnie świętować. Nic bardziej mylnego! Czas na zmianę przyzwyczajeń – z roku na rok sytuacja prawdopodobnie będzie drastycznie ulegać zmianie, a ulice w czasie świątecznych dni będą zatłoczone i gwarne.

Chęć spędzenia tych kilku dni z rodziną nie jest absolutnie niczym zdumiewającym. Szokować natomiast może wniosek wyciągnięty z masowych powrotów, które z czasem przekształcić się mogą w zupełnie odrębne zjawisko socjologiczne. Ogromna ilość powracających osób wskazuje na to ilu Polaków wyjechało – z przymusu bądź własnego wyboru – na Zachód. Oczywiście ci, którzy postanowili teraz skorzystać z okazji odwiedzenia bliskich, to prawdopodobnie tylko niewielki ułamek rodaków, którzy nie zdecydowali się wrócić lub po prostu nie mogli. Po wstąpieniu do Wspólnoty, w poszukiwaniu pracy wyjechało około dwóch milionów Polaków. Ale dokładnej liczby pewnie nie poznamy nigdy. Nie zmienia to faktu, że dwa miliony, to mniej więcej tyle, ile liczy Warszawa.

W Polsce topnieje liczba wykwalifikowanych specjalistów w wielu dziedzinach, jak i osób mniej wykształconych, a podejmujących się prac, bez których nasze codzienne funkcjonowanie odbywałoby się z ogromnymi trudnościami. Wielka Brytania czy Irlandia stają się ogromnymi koloniami skupiającymi naszych rodaków, tylko obawiam się, że wkrótce liczebność tych kolonii przewyższy ilość osób na stałe mieszkających w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.