Facebook Google+ Twitter

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!

Rok akademicki tuż-tuż. Gdzie i jak przetrwać kolejne miesiące ciężkiej nauki? Subiektywne porównanie ofert mieszkaniowych stolicy i Gdańska.

Możliwości mamy sporo, począwszy od akademika, stancji, przez wynajem mieszkania, aż po apartament w hotelu Sheraton. Uprzedzam, że to ostatnie tylko dla posiadaczy "sześciu zer" na koncie!

Akademik

To najczęściej wybierana przez studentów opcja. W stolicy Uniwersytet Warszawski ma 6 Domów Studenta. Ceny Staszek w swoim studenckim pokoju. wahają się od 310 - 350 zł miesięcznie za pokój dwuosobowy i 240 - 290 zł za trzyosobowy. Nieliczni mogą sobie pozwolić na luksus, czyli tzw. "jedynkę" za ok. 350 zł, co możliwe jest tylko w Domu Studenta nr 4.
Najmniej za pokój dwuosobowy zapłacimy w Domu Studenta nr 4 (ul. L. Zamenhofa 10 a) oraz w "Żwirku" i "Muchomorku" (ul. Żwirki i Wigury 97/99 i 95/97). Za to najtańsze pokoje trzyosobowe znajdują się w Domu Studenta nr 3 (ul. Kickiego 9), gdzie miałam przyjemność kiedyś waletować.

Na Wybrzeżu Domy Studenckie, a jest ich 8, proponują noclegi w podobnych cenach. Miejsce w akademiku to ok. 240 - 300 zł. Najmilsze naszemu portfelowi miejsce to ul. Do Studzienki 34 we Wrzeszczu (DS nr 2).

Stancje

Pokoje przy rodzinie lub przemiłej staruszce. Chociaż świat obiegł już słynny film "Stancja u pani Krysi" to studenci i tak często korzystają z takiego rozwiązania. Może szukają domowego ciepła?
Zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku koszt takiego pokoju to min. 300 - 350 zł. A ceny rosną! W niektórych dzielnicach (Warszawa Wola, czy Śródmieście oraz Centrum Gdańska) sięgają aż 500 – 650zł!

Mieszkanie

To obok akademików bardzo preferowana opcja. Tu przynajmniej zza ściany nie słychać okrzyków i imprez innych studentów.
Tym razem zacznę od Gdańska, gdzie jego część - Przymorze cieszy się największą popularnością wśród studentów. Olbrzymie falowce zamieszkiwane są głównie przez starsze małżeństwa i przez studentów. Ci ostatni wynajmują mieszkania przeważnie w 2 - 4 osoby, bo zrzucając się, łatwiej jest opłacić czynsz. Jednak do niemal wszystkich ofert dochodzą jeszcze opłaty (za prąd, wodę, ew. internet, kablówkę). Najczęściej więc cena wynajmu takiego mieszkania to 700 - 900 zł. Zaletą Przymorza jest dobra lokalizacja. Natomiast koszt całego mieszkania w Warszawie bez dodatkowych opłat to ok. 900 zł. I więcej. Ceny większych mieszkań sięgają sięgają nawet 1500 zł!

Współlokatorzy

Mieszkając w akademikach czy wynajmując mieszkania nie zawsze będziemy mieli szansę wybrać sobie współlokatorów. Właściciel wynajmowanego mieszkania często pozwala samemu dobrać sobie współmieszkańców.

Zdarzają się też dziwne sytuacje. Świadczy o tym historia Patrycji, studentki IV roku prawa Uniwersytetu Gdańskiego.
- Podczas wakacji musiałam wynająć mieszkanie w Warszawie za 600 zł. plus opłaty - opowiada Patrycja. - Kiedy poszłam je obejrzeć okazało się, że mieszka tam już pięć osób, a ja miałabym zajmować pokój przechodni!

Podobnie jest w akademikach. Staszek, student IV roku prawa UW przez cały okres studiów zajmował jeden z pokoi DS nr 3, przy ul. Kickiego 9. W tym roku po raz pierwszy mają mu kogoś dokwaterować.

Staszek na tle budynku Uniwersytetu WarszawskiegoWolę nie myśleć, kto to będzie! - przyznaje Staszek.
- Pewnie dostaniesz długonogą blondynkę - śmieje się Monika, jego dziewczyna. Nie ma jednak racji. W domach studenckich pokoje zajmują przeważnie studenci tej samej płci, lub zaprzyjaźnione "pary".

Drodzy studenci!
Kiedy już wybierzecie miejsce, gdzie spędzicie kolejne miesiące nauki, gdzie będziecie zakuwali do sesji, zaaklimatyzujecie się tam i przestaniecie myśleć o domowych obiadkach mamusi - pozostaje życzyć Wam: "Szczęśliwego nowego roku akademickiego"!

DP


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.10.2006 17:04

Mam 12 metrowy pokój za 600pln na warszawskim Tarchominie. Chętni moga dzwonić 6148216 lub 0603765403.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Asiu! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2006 00:11

Widzę w tym tekście kilka nieścisłości dotyczących ilości akademików i cen... Jak tylko uda mi się zebrać wszystkie najważniejsze informacje, opublikuję generalny raport dot. utrrzymania się w Warszawie (z ogólnym kosztorysem). Adrianka - nie martw się. Szczerze mówiąc, mieszkanie w Warszawie to kwestia samozaparcia i pewnej ilości czasu włożonej w poszukiwania (szczególnie na przełomie sierpnia i września)

Komentarz został ukrytyrozwiń

mój kuzyn miaszka w Wawie, wynajmuje z 2 kumplami mieszkanie (w sumie 3) i płaci 300 zł. Nie jest tak źle. Szczeże to nie boję aż tak bardzo kosztów warszawy - na pewno wesoło nie będzie, ale w śródmieściu m-8 szukac nie będę:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.