Facebook Google+ Twitter

Wszyscy jesteśmy geniuszami?

Potencjalnie tak - do takiego wniosku doszła część naukowców z Davidem Shankiem, autorem książki "The Genius in All of Us", na czele.

 / Fot. Steve Jurvetson, licencja CC BY 2.0, http://www.flickr.com/photos/jurvetson/6791082/W świadomości społecznej pokutuje opinia, że talenty, inteligencja i zdolności, jakimi jesteśmy obdarzeni, to rzeczy, które są nam z góry dane. Innymi słowy, albo się je ma, albo nie. Nowa teoria sugeruje, że kwestia naszych możliwości jest bardziej skomplikowana, niż powszechnie się wydaje.

Ogromny postęp, jaki nastąpił w ostatnich latach w dziedzinie genetyki, pozwolił bardziej szczegółowo zbadać niektóre aspekty dziedziczenia. Istotą nowej, lansowanej w publikacji doktora Davida Shanka teorii, jest twierdzenie, że geny ulegają permanentnej interakcji z otoczeniem. Podobnego zdania jest profesor Michael Meaney z Uniwersytu McGilla w Kanadzie. "Nie ma żadnych czynników genetycznych, które można by studiować niezależnie od środowiska" - stwierdził profesor. Co to oznacza? Ano to, że rozwój naszej osobowości, naszej inteligencji, naszych zdolnościach zależy między innymi od tego, jakie życie wiedziemy.

Oczywiście, byłoby nieporozumieniem wnioskowanie, że każdy z nas może dosłownie dokonać wszystkiego czy być kimkolwiek zechce. Nowe spojrzenie naukowców mówi nam jednak o tym, że równie głupie jest myślenie, iż większość nas jest genetycznie skazana na bycie przeciętnym. Co ciekawe, twórca terminu ilorazu inteligencji (IQ) Alfons Binet już w 1924 r. uważał ten współczynnik za zmienny i zależny od środowiska. I dziś to podejście potwierdzają badania eksperymentalne. Na postawie zdjęć rezonansowych mózgu przykładowo stwierdzono, iż jeżdżący po Londynie taksówkarze mają powiększony tylny obszar hipokampu odpowiedzialny za orientację w przestrzeni.

Reasumując, chcę raz jeszcze podkreślić, że nasze możliwości nie są uciosane z genetycznego kamienia. Są miękkie i plastyczne. Z determinacją, ale i z pokorą, każdy z nas może aspirować do realizacji wielkich, pozornie nieosiągalnych celów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Panie Mariuszu dziękuję za wyjaśnienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, dzięki za sprowadzenie na ziemię. Jesteśmy ograniczeni w swoich działaniach i to bardzo :(.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo trudno mi się rozmawia ze zdecydowaną większością autorów W24. Bo co ja mam odpisać gdy dziennikarze (czyli specjaliści od słowa) walą do mnie tekstami jak Pani Małgorzata Najda, cytuję: "Nie napisałam: "każdy może osiągnąć wszystko co chce", ale ma szansę czyli możliwość."... Innym autorom W24 wyjaśniam że możliwość to fakt że coś jest możliwe, czyli w tym wypadku że ktoś coś może, innymi słowy: "może osiągnąć" znaczy to samo co "ma szansę", "ma możliwość"... Gratuluję znajomości języka polskiego autorce powyższego cytatu i osobom które postawiły jej za tą wypowiedź ocenę pozytywną...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że prawdy zawarte w tekście trąca myszką.
Małgosiu, ja to zrozumiałem tak, że nie jest prawdą, że możemy osiągnąć wszystko, gdyż jesteśmy jednak w pewien sposób zdeterminowani swoim otoczeniem.
Mam tylko nadzieję, że dziedziczność naszych zarządców i polityków nie potrwa zbyt długo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Mariusz Orłowski
Wydaje mi się, że w sposób diametralnie różny odebraliśmy powyższy tekst.
W tytule jest znak zapytania, to daje coś do zastanowienia się.
Nie napisałam: "każdy może osiągnąć wszystko co chce", ale ma szansę czyli możliwość. Jeśli każdy wychodziłby z założenia, że nic nie osiągnie to dopiero byłaby trauma.

Myślę, że płatki śniegu są powtarzalne w odpowiednich warunkach fizyko-chemicznych ;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z wypowiedzią P. Piotra. Ale dodałbym jeszcze, że upór w dążeniach jest potrzebny. I wiara we własne możliwości, jest potrzebna do osiągnięcia celu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małgorzata Najda - aby być niepowtarzalnym nie trzeba być geniuszem ani nawet człowiekiem, każdy byle płatek śniegu jest niepowtarzalny. No a że każdy może osiągnąć wszystko co chce - to kłamstwo New Age, które może prowadzić do traumatycznych rozczarowań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor w swoim artykule chce nam powiedzieć, że niezależnie od naszej przeszłości mamy szansę na osiągnięcie zamierzonego celu w naszym życiu. Możemy posiąść różnorodne umiejętności jeżeli będziemy wytrwale do nich dążyć.
Każdy może byc genialny w swoim rodzaju, niepowtarzalny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

1) Artykuł jest poświęcony "geniuszowi" a nie ma w nim definicji "geniuszu", więc cały artykuł jest nie wiadomo o czym (bo słowo to jest różnie rozumiane i różnie definiowane w literaturze przedmiotu). 2) Inteligencja, talenty i zdolności nie są determinowane przez genotyp bo nie są dziedziczne, lecz są zdeterminowane przez rozwój ontogenetyczny (warunkowanie osobnicze), więc opinie i badania genetyków mają się nijak do "geniuszu" (rozwój talentów, wyobraźni, kreatywności, itd to przedmiot badań psychologii a nie genetyki, bo są to funkcje mózgu a nie genotypu, zależą od powstałych połączeń neuronów a nie alleli). 3) Więc artykuł jest nie wiadomo o czym, przytoczone pseudoargumenty są nie na temat, a zamieszczona konkluzja z nich nie wynika. Zdaje mi się że autor nie rozumie tego o czym napisał.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ktoś
  • Ktoś
  • 19.01.2011 12:05

Ciekawy artykuł, ciekawe wnioski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.