Facebook Google+ Twitter

Wszyscy jesteśmy szaleni?

Szaleństwo niejedno ma imię, to tradycyjne to zaburzenia psychiczne (choroby umysłowe), na które zapadają nie tylko szarzy zjadacze chleba, ale i królowie.

Czyż to normalne? / Fot. Andrzej SadowskiMatka królów Joanna Szalona (żona Filipa I Pięknego) miała 6 dzieci (2 synów, 4 córki), którzy objęli większość tronów w Europie (dwóch cesarzy niemieckich, królestwa Portugalii, Francji, Dani, Norwegii, Szwecji, Węgier, Czech, namiestnictwo Niderlandów a w końcu tron Hiszpanii). W Polsce zaburzenia psychiczne były podstawą ok. 14 proc. orzeczeń ZUS o niezdolności do pracy, tj. ok. 380 tys. osób. Nie możemy więc tego tematu lekceważyć, pominąć, zapomnieć.

Podsumowując ten wstęp posłużę się słowami dwóch znanych postaci: Aleksandra Krawczuka „Historia świata to suma jego schorzeń psychicznych i szaleństw” i Eugeniusza Iwanickiego „Zmieniać historię potrafią jedynie geniusze i szaleńcy”.

Ale szaleństwo przyjmuje także inne mniej tradycyjne postacie, choćby wydawały by się nam one całkiem normalne. Bo czyż odwaga, nienawiść, zazdrość, gniew, wiara, władza absolutna, niekontrolowana namiętność, wreszcie miłość, to nie szaleństwo?

Według naukowców miłość to w pewnym sensie szaleństwo, powodujące wyraźne zmiany w naszej psychice. Człowiek zakochany przestaje zwracać uwagę na konwenanse, zachowuje się nieodpowiedzialnie, uzależnia się od miłości (pozostaje w błogostanie porównywalnym do narkotycznego transu). Jeszcze gdy miłość jest szczęśliwa, zwykle nie ma nic wspólnego z chorobą psychiczną, jednak gdy jest nieszczęśliwa może spowodować nawet takie zaburzenia psychiczne jak depresja z urojeniami i myślami samobójczymi.

Wiemy też do jakich stanów chorobowych i zaburzeń psychicznych może doprowadzić niekontrolowana namiętność, nienawiść, zazdrość, gniew czy nawet odwaga. Szaleńcza odwaga (najpiękniejszy rodzaj szaleństwa) czy jej brak (tchórzostwo i strach) doprowadził do tego, że większość żołnierzy amerykańskich walczących w Wietnamie musiała skorzystać z pomocy psychologa czy psychiatry.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Chciałbym przypomnieć mój artykuł z 2010-02-11, modyfikowany w dniu dzisiejszym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat, ale super skomplikowany.Przez stulecia najrozmaitsi psychologowie, socjologowie i psychiatrzy próbują odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Bezskutecznie., tak samo jak nie udało się jednoznacznie określić granicy szaleństwa.
Wiadomo na przykład, że biedni ludzie potrafią być głupi, a bogaci- tylko ekscentryczni ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może nie jest tak żle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.