Facebook Google+ Twitter

Wszyscy jesteśmy wolontariuszami

- Wolontariat się zmienia. Ten współczesny to już nie mrówcza praca, wykonywana latami na rzecz jednej instytucji, ale raczej akcja, w której uczestniczymy jednego dnia, by następnego zaangażować się w coś nowego - mówi Paweł Łukasiak, prezes fundacji Moje Stypendium.

Piotr Pawłowski oraz twórca serwisu siepomaga.pl / Fot. Lidia RaśOkazją do debaty na temat kształtu współczesnego wolontariatu było uruchomienie dziś portalu e-wolontariat.pl. - Portal powstał w odpowiedzi na nowy ruch społeczny, jakim jest
e-wolontariat - mówił dziś Paweł Łukasiak. - Ruch ten opiera się, podobnie jak w świecie realnym, na chęci zaangażowania się w sprawy społeczne, na budowie dobra wspólnego. Zasady też są te same: samopomoc, wsparcie drugiego człowieka, budowa dobra wspólnego - dodaje prezes Łukasiak.

Choć e-wolontariat odbywa się w świecie wirtualnym, to jego korzyści odczuwane są w świecie rzeczywistym. Bezpłatnie tworzone strony internetowe, zbiórka funduszy na rzecz potrzebujących, organizacja grup wsparcia - to tylko niektóre przykłady działań e-wolontariatu. Łukasz Ostrowski, socjolog z UW zwraca uwagę, że e-wolontariat wymaga zorganizowanego wysiłku. - Organizuje ludzi, którzy coś chcą zrobić, daje szansę pomocy efektywnej, w pełni przydatnej - dodaje Ostrowski.

E-wolontariat jest zjawiskiem tak nowym, że brak na razie jego jednolitej definicji. - Ale to Paweł Łukasiak i Ewa Krupa podpisują manifest. Podobne podpisy złożyliśmy wszyscy obecni na debacie. / Fot. Lidia Raśakurat wartość tego ruchu - podkreśla Ewa Krupa, dyrektor Fundacji Orange. - Przestrzeń wirtualna przyciąga młodych, inny jest dziś sposób pomagania, a najłatwiej jest się zorganizować przez internet - dodaje Krupa. - Brak sztywnych definicji e-wolontariatu pozwala na spontaniczność.

Twórcy portalu opublikowali manifest e-wolontariatu, a wśród jego punktów znaleźć można m.in. postulat, by internet nie kojarzył się z negatywnymi zjawiskami społecznymi, by stał się narzędziem walki z wykluczeniem cyfrowym oraz, by uczyć pomagać za pośrednictwem internetu.

Biorący udział w debacie Piotr Pawłowski, podkreślał, że niepełnosprawni mają dziś dużą wiedzę, mogą dzielić się nią i swoimi doświadczeniami z innymi. - Ludzie chcą być przydatni społeczeństwu - przypominał Pawłowski. - I to nie tylko osobom niepełnosprawnym. Internet to dla nich szansa.

Jednocześnie z uruchomieniem portalu, jego twórcy ogłosili konkurs na najlepsze projekty e-wolontariackie. Konkurs ma promować najlepsze praktyki e-wolontariatu i ich twórców.

Miło nam powiadomić, że Wiadomości24.pl zostały zaproszone do udziału w tym konkursie.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja jestem sceptycznie nastawiony do wszelkiego rodzaju "fundacji". Poznałem "od kuchni" Fundację Owsiaka i ostatnio to nie będę mówił która, zajmująca się szpikiem kostnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuchałam o tym dzisiaj w Voxie. Ciekawa inicjatywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.