Facebook Google+ Twitter

Wszystkich Świętych i dzień zaduszny. Czy da się oswoić śmierć?

1 listopada, obchodzimy tradycyjne uroczystości poświęcone pamięci Wszystkich Świętych. 2 listopada, będziemy wspominać wszystkich zmarłych w Dzień Zaduszny.

Oba te święta - Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - obchodzą wierni we wszystkich religiach w różny sposób. Służą one oddawaniu czci ludziom, którzy odeszli. Kiedyś wierzono, że dusze zmarłych garną się podczas świąt do domu. Aby mogły łatwo trafić, stawiano w oknie lampę. Teraz stawiamy światło na grobach zmarłych. Ma ono być symbolem ciepła, miłości, życia, świętości i wieczności.

Dla naszych przodków, zmarły był zawsze świętym, a świętość rozumiano jako coś wyjątkowego, co przerasta wiedzę i rozum człowieka. Oddając cześć zmarłym – oddawano ją świętym. Z tych też powodów czczono groby i miejsca pochówku. Wierzono, że zmarły wciąż żyje, tylko w innym, lepszym, wspaniałym świecie. Toteż przekazywano mu różne wspaniałe rzeczy, przede wszystkim jego rzeczy, z którymi żył i pracował. Ofiarowywano ozdoby i kruszce, zwierzęta, jadło i picie. A groby bogato przystrajano.

Kult świętych opierał się m.in. na wierze w moc, która jest w miejscu pochówku świętego, w siłę relikwii – mówi socjolog religii, etnograf Andrzej Datko, o czym pisze serwis interia.pl. Pierwszych bohaterów chrześcijańskich traktowano, jako męczenników, którzy idą do nieba. A stamtąd – jak wierzono - mogą wiele uczynić dobrego swoim współwyznawcom. W początkach chrześcijaństwa (IV-V wiek) do rzymskich katakumb, pośród wielu świętych kości, rysunków, napisów, inskrypcji wyrytych w kamieniu, zaczęli napływać wierni i urządzać tam "uczty z jadłem, napojami, a potem nawet z muzyką".

Z czasem hierarchowie Kościoła uznali to, nie za uhonorowanie zmarłych męczenników, lecz za akt niegodny i bezbożny. Stanowczo zabronili imprez w rzymskich katakumbach. W początkach VII wieku papież Bonifacy IV postanowił przekształcić starożytny panteon (świątynię bogów) w kościół wzniesiony ku czci wszystkich bogów.

Odkryte tam szczątki ludzi, papież poświęcił i ustanowił święto ku czci Matki Bożej i Męczenników. Był to zalążek dzisiejszego dnia Wszystkich Świętych, które wtedy obchodzono w maju. Dopiero w 200 lat później (ok. 930 roku) papież Grzegorz IV wyznaczył obchody Wszystkich Świętych na 1 listopada.

Wkrótce też, po przeszło 60 latach, benedyktyni podjęli i wprowadzili zwyczaj - w ramach modłów za dusze czyśćcowe - wspominania wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Od tamtej pory wywodzi się również zwyczaj przystrajania grobów zmarłych - wieńcami, kwiatami i zapalaniem zniczy.

Zabroniono w dniach Wszystkich Świętych i Wszystkich Zmarłych sprzątać i zamiatać, żeby przypadkiem duszy "nie zamieść". Absolutnie nie wolno było wylewać wody za próg, żeby duszy nie oblać; nie należało rozpalać w piecu, bo można spalić w nim duszę. I nie wolno było rąbać drzewa, ani niczego ciąć, gdyż niewidzialnej duszy, można było uciąć palec.

I jeszcze jedna ciekawostka z odległych wieków. Dzisiejszy dodatkowy talerz dla przybysza stawiany na stole podczas wigilii – to zwyczaj z obrzędowości zadusznej, z czasów, kiedy święto zmarłych trwało przez cały październik i zahaczało o Boże Narodzenie. Ongiś był to talerz dla duszy nieżyjącej naszej bliskiej osoby, która może w każdej chwili do nas przyjść.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Artykuł bardzo ciekawy, ponieważ uogólnia wpływ na to święto tysięcy bliżej nieokreślonych "zabiegów" człowieka na przestrzeni dziejów, aby - jak to autor ujmuje - oswoić śmierć, której oswoić się nie da. Wszystko, co ludzie czynili w tym względzie, było dobudowywaniem jakiejś wspaniałej bajeczki do przerażającej rzeczywistości, postrzeganej przecież przez każdego myślącego człowieka. W obliczu trudności wyobrażenia końca swojego istnienia, ludzie godzą się na najbardziej nieracjonalne opowieści, dające jakąś złudną nadzieję, że śmierć nie kończy definitywnie naszego istnienia. Dlatego każda kultura próbowała wypracować jakieś "rozsądne" wyjście z tej trudnej egzystencjalnej pułapki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.