Facebook Google+ Twitter

Wszystkich Świętych na wiosnę?

Ching Ming Festival zwany także "dniem doglądania grobów" to dzień, w którym Chińczycy odwiedzają groby swoich przodków, czyszczą je i składają hołd zmarłym członkom rodziny. To również dzień, w którym celebruje się nadejście wiosny.

Raz do roku, zazwyczaj 4 lub 5 kwietnia, Chińczycy czczą bliskich zmarłych. Ching Ming Festival (Qing Ming Jie) to odpowiednik obchodzonego przez nas dnia Wszystkich Świętych. W Azji to święto bardziej kulturowe niż religijne, a jego obrzędy mają długą tradycję.

Święto obchodzone było już w czasach starożytnych, wówczas odwiedzanie grobów zmarłych obywało się nawet raz na dwa tygodnie. Podczas uroczystości, nad grobami urządzano pikniki, odbywały się tańce, śpiewano radosne piosenki. Ceremonie były tak uroczyste i kosztowne, że w 732 roku n.e. nakazano ludziom, aby uroczyste czczenie zmarłych odbywało się tylko raz w roku, właśnie w dniu Qing Ming. Miało to na celu głównie redukcję częstych i wysokich kosztów. Od tego czasu zwyczaj ten jest celebrowany tylko raz w roku.

Spokój duchów przodków


Czyszczenie grobów oznacza uprzątnięcie zalegających po zimie liści i chwastów oraz odmalowanie nagrobnych napisów. Chińczycy wierzą, że zbyt wiele liści wokół grobu może zakłócać spokój duchów przodków. W tym dniu niektórzy zbierają wierzbowe gałązki i zanoszą na groby zmarłych lub umieszczają je w bramach lub drzwiach wejściowych swoich domów. Uważają, że gałązki wierzby pomogą odpędzić złe duchy.

Tego dnia, wokół grobu układane są ulubione potrawy zmarłych takie jak: owoce, ryż, herbata, wino, kurczak, wieprzowina, ciasto oraz pałeczki do jedzenia. Chińczycy wierzą, że duchy przodków nie jedzą odpowiednio dobrze po śmierci dlatego przynoszą im najlepsze potrawy. Dając duchom ich ulubione jedzenie, Chińczycy okazują w ten sposób należyty szacunek wobec przodków i wierzą, że to dobra wróżba dla potomków zmarłego na dobre zdrowie i długie życie. Są przekonani, że duchy zmarłych posiadają zdolność spełniania życzeń, dlatego starają się jak najlepiej zaspokoić ich apetyt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Co kraj to inna kultura i inne obyczaje,Za interesujący teks 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam, dziękuję za miłe komentarze. W kwestii wyjaśnienia: Ching Ming Festival to angielska nazwa "Qing Ming Jie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący tekst:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe. Ale ten ...Festival?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.