Facebook Google+ Twitter

Wszystkie zwierzęta mają dziś swoje święto

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-04 07:16

Małe czy duże, z łuskami czy sierścią, ciężkie czy lekkie... wszystkie zwierzęta mają dziś swoje święto. Nie wszystkie jednak mają powody do radości. Co czwarty ssak, jeden z ośmiu ptaków i aż co trzeci płaz jest zagrożony całkowitym wymarciem.

Do zagrożonych gatunków należą między innymi: niedźwiedzie polarne, tygrysy, gibony, goryle, słonie afrykańskie czy nosorożce.

Tempo wymierania ssaków i ptaków przez ostatnie 150 lat zwiększyło się czterokrotnie. Anna Piekut z WWF Polska podkreśliła, że w dużej mierze jest to wina działalności człowieka. Chodzi między innymi o wycinanie lasów czy ocieplenie klimatu. Ogromne zagrożenie stanowi także kłusownictwo i nielegalny handel. Wciąż chodliwym towarem jest kość słoniowa, portfel ze skóry krokodyla czy futro tygrysa.

Cierpienie a nawet śmierć zwierząt powoduje także nierozsądne postępowanie. Agata Borucka z warszawskiego ZOO podkreśliła, że zwiedzający często nie stosują się do zaleceń umieszczonych na tabliczkach klatek. Często karmią zwierzęta, co powoduje u nich problemy żołądkowe.

Pomagać, ale przede wszystkim nie szkodzić zwierzętom możemy codzienne, na przykład kupując drewniany wyrób sprawdźmy czy ma on symbol FSC. Oznacza to, że drzewo pochodzi z lasu, w którym dba się o przyrodę. Podczas codziennych czynności możemy także przeciwdziałać ociepleniu klimatu. Wystarczy oszczędzać energię, segregować odpady czy wybierać rower lub komunikację miejską zamiast samochodu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.