Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21141 miejsce

Wszystkiego najlepszego, Wikipedio!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-09-24 08:50

Polskie wydanie Wikipedii - internetowej encyklopedii tworzonej przez społeczność użytkowników, obchodziło dziś piąte urodziny. Z tej okazji użytkownicy zorganizowali bankiet, w którym wziął udział założyciel Wikipedii Jimmy "Jimbo" Wales.

Serwis założony w 2001 roku przez Jimmiego Walesa miał osiągnąć objętość 100 tys. haseł. Dziś, po pięciu latach istnienia, jest 25. co do oglądalności stroną internetową, tworzoną w 166 krajach. 23 września polska edycja Wikipedii obchodziła 5. urodziny. Z tej okazji w warszawskim gmachu Szkoły Głównej Handlowej zorganizowano urodzinowe przyjęcie. Nie zabrakło tortu, przyjaciół i ojca Wikipedii.

 

Urodzinowy tort Wikipedii / fot. Daniel Siwak

Wikipedia - symbol możliwości Internetu

Spotkanie podzielone było na dwie części. Podczas pierwszej Jimmy Wales opowiedział zgromadzonym wiele ciekawostek o projekcie, w którym biorą udział i porównał polską edycję do zagranicznych. Okazało się, że nasza Wolna Encyklopedia jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się i już niebawem prześcignie objętościowo, czwartą co do wielkości, edycję francuską (w chwili obecnej zbliżamy się do 300 000 haseł).

– Francuzi boją się polskiego hydraulika. Okazuje się, że powinni się bać również polskich wikipedystów – żartował Wales, pokazując wykresy popularności polskiej i francuskiej Wiki.

Przytoczone przez założyciela Fundacji Wikimedia statystyki pokazały gościom sens ich pracy. Wynikało z nich, że Wikipedia prześciga oglądalnością witryny stacji BBC i CNN razem wziętych, osiągając zawrotną ilość 40 mln. odsłon dziennie.

Prawdziwie demokratyczne narzędzie


"Jimbo" podczas spotkania odpowiadał na wszystkie pytania Wikipedystów. Próbowali oni dowiedzieć się, jak radzić sobie z niepokornymi użytkownikami, jak porządkować zasoby, które rosną w lawinowym tempie. Zgłaszali również swoje sugestie dotyczące funkcjonowania fundacji i stron Wikipedii. Po kilku pytaniach wywiązała się dyskusja na temat popularyzacji Wiki i powiększania Społeczności, czyli osób tworzących Wolną Encyklopedię.
– Myślę, że ludzie boją się edytować i poprawiać artykuły. Sam przez pierwsze dwa miesiące wolałem nie dotykać panelu, bo miałem wrażenie, że coś zepsuję – wyjaśniał sytuację użytkowników jeden z administratorów Wiki.
– Trzeba więc pomyśleć nad uproszczeniem narzędzi do edytowania – natychmiast zareagował Jimbo.

Społeczność Wikipedii

Jimmi Wales na tle hasła:

Wikipedyści spotykają się na tematycznych zjazdach i przy okazjach świąt takich, jak urodziny Wikipedii. Czym dla nich jest wspólne tworzenie Wolnej Encyklopedii?

– Dziś wszystko jest zabronione prawami autorskimi, a to oznacza, że wiedza dostępna jest tylko dla bogatych. Wydawnictwa książkowe są szalenie drogie, encyklopedie internetowe – płatne. Wikipedia to taki powrót do średniowiecza, keidy nauka była wolna, kiedy można było swobodnie podróżować, by się uczyć. To jest w Wiki najbardziej pociągające – powiedział "Drozdp" (Paweł Drozd), pięćdziesięcioośmioletni administrator Wikipedii.

– Wydaje mi się, że w Wiki najlepsze jest to, że nie musimy tam umieszczać wiedzy stricto encyklopedycznej. Na przykład w Britannice nigdy nie znalazłby się opis wszystkich Pokemonów – dorzuca "Nowa" (Agnieszka Kwiecień)

 

Wikipedia cały czas się rozwija. Na jej matrycy swoje portale stworzyli już m. in. fani Gwiezdnych Wojen i Muppetów.
– Jeśli wrócicie do domów i zaczniecie pisać tak, jak zwykle, to już za trzy dni spotkamy się na następnym przyjęciu. Tym razem z okazji 300 tys. haseł w polskiej Wikipedii – żartował w rozmowie z wikipedystami Wales.

Życzymy Wikipedii jak najszybszego rozwoju i jak najwięcej uzupełniających ją użytkowników. Wszystkiego najlepszego, Wikipedio!

Współpraca i zdjęcia: Daniel Siwak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Może chodziło o 40 mln?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy dzienna liczba odsłon stron Wikipedii nie jest wyższa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.