Facebook Google+ Twitter

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o narkotykach...

Czy racjonalny ustawodawca nie zwiększając represji może mimo wszystko wygrać z narkotykami? Czy wiara w to, że świat może być całkowicie wolny od substancji zmieniających świadomość jest utopią? Kto dziś bierze narkotyki i dlaczego?

Polska ma jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw antynarkotykowych w Unii Europejskiej, która po tej samej stronie stawia dilera i osobę przyjmującą substancje psychoaktywne. Od 2000 roku uznajemy posiadanie tychże substancji za złamanie prawa, bez względu na posiadaną ich ilość. Tymczasem praktyka mówi co innego. Przede wszystkim, że narkomania jest chorobą, nie przestępstwem.

Tomasz Piątek, autor książek „Heroina” i „Pałac Ostrogskich”, który był uzależniony potwierdza te słowa: - Doświadczenie terapeutyczne mówi, że wszyscy lub prawie wszyscy uzależnieni rodzą się uzależnieni, a w każdym razie nabywają te choroby bardzo wcześnie, jeszcze przed wypiciem pierwszego kieliszka albo przed wzięciem pierwszej dawki. Jest to tak zwany okres inkubacji choroby. Coraz więcej naukowców skłania się do uznania, że uzależnienie jest chorobą wrodzoną, wiąże się z zaburzeniami wydzielania oreksyny i/lub serotoniny i najprawdopodobniej ma przyczynę genetyczna. Czynnik środowiskowy, wychowanie może być tylko bodźcem wspomagającym rozwój choroby. Około 10 proc. populacji rodzi się uzależnione i ja należę do tej grupy. Znam ludzi, którzy ćpali heroinę i przestali, bo im się znudziła. Oni po prostu nie urodzili się uzależnieni.

Dane naukowe dotyczące rozwoju narkomanii przeprowadzane są jedynie na osobach które z narkotykami mają problemy – uzależniły się i nie potrafią samodzielnie poradzić sobie z tym kłopotem. Są to właśnie osoby stanowiące od 10 proc. do 20 proc. społeczeństwa – bo tylko taka część osób uzależnia się.

Marek Balicki: - Przykład premiera Tuska czy Clintona pokazuje, że osoba która paliła marihuanę nie musi się uzależnić. Jestem za zniesieniem kar za posiadanie konopi za własny użytek bo ten przepis jest zły i szkodliwy. Badania pokazują, że dziś często za posiadanie narkotyków na własny użytek są karane osoby, które żadnych innych przestępstw nie popełniają. Większość z nich to osoby, które nie będą uzależnione. W Polsce większy problem jest z alkoholem, ale mimo to nikt nie mówi, że jak ktoś wypije piwo, to skończy na oddziale odwykowym dla alkoholików.

Trwają prace nad nowelizacją ustawy antynarkotykowej, przez prasę przelewa się fala dyskusji, którą wzbudzają sklepy sprzedające tzw. dopalacze. Po okresie milczenia na temat narkotyków ponownie wraca na pierwsze strony gazet, a także do klubów dyskusyjnych i kawiarń. Obaj panowie będą bowiem uczestnikami spotkania pt. "Wszystko co chcielibyście wiedzieć o narkotykach, ale wstydziliście się zapytać", która odbędzie na Chłodnej 25 i 28 października, o 19:00.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.