Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

302 miejsce

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wiewiórkach

Wszyscy znają tego sympatycznego rudzielca, ale czy znają go dobrze?

Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris) w parku miejskim w Düsseldorfie. / Wikipedia CC / Fot. Ray eyeWiewiórka pospolita Sciurus vulgaris, zwana także wiewiórką rudą jest gryzoniem. Zacznę jednak od tego, z czym wielu ma spore problemy. Otóż wiewiórka bardzo rzadko zamieszkuje dziuple. Jej „dom” stanowią opuszczone gniazda ptaków, które przystosowuje do swoich potrzeb lub buduje sama od podstaw.

Zobacz galerię zdjęć wiewiórki

Gniazdo takie zbudowane jest najczęściej w rozwidleniu gałęzi. Jako budulec służą gałązki, trawa oraz mech. Gniazdo posiada jeden otwór wejściowy.

Jeżeli chodzi o dziuple, to wiewiórki znoszą tam jesienią spore ilości zapasów. Jako główny składnik pożywienia stanowią nasiona różnych roślin i ich pędy, owoce grzyby. Tak przez wszystkich uwielbiana „Baśka” niestety bywa też „niegrzeczna”, wyjadając ptasie jaja, a niekiedy nawet pisklęta.

Często jesienią można spotkać wiewiórkę, która z niezwykłą pracowitością zakopuje nasiona. Dotyczy to takich roślin jak orzech laskowy, orzech włoski czy orzeszki buka. Zgromadzone na zimę zapasy, są najczęściej większe niż potrzeby danej wiewiórki. Stąd też gryzonie te przyczyniają się do naturalnego rozwoju niektórych roślin. Przy wytrwałej obserwacji można dostrzec również pewną rywalizację pomiędzy wiewiórkami a dzięciołami, czy sójkami. Zwłaszcza te ostatnie podglądają wiewiórkę, gdzie zakopuje orzechy, a pod jej nieobecność wygrzebują je ze schowka, odlatują na pobliskie gałęzie i ze smakiem zjadają zdobycz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

miało byc - wydaje się niezwykle towarzyskie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Panie Arturze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Pani Eżbieta - odnośnie udomowienia, nie wiem. Byc może, bo zwierzę nie wydaję się byc niezwykle towarzyskie i generalnie człowiek nie budzi ogromnego lęku w tym zwierzęciu. Co do szczepoinki przeciwko wściekliźnie to sprawa jest o wiele trudniejsza. W lasach od kilkunastu lat prowadzi się akcje rozrzucania szczepionek doustnych z samolotów. Szansa jednak, że taką szczepionkę podniesie wiewiórka jest znikoma. Jednak trzeba zwrócic uwagę na to, że jeżeli ograniczy się zachorowalnośc innych zwierząt na tą groźną chorobę, to i wiewiórki na tym zyskują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję za informacje o tym ślicznym zwierzątku.
Mam pytanie , czy udało się komuś " udomowić " wiewiórkę ? Oraz ,od kogo zarażają się wścieklizną ? Czy można im rzucać szczepionkę jak lisom ?
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo sympatyczna jest ta wiewióreczka - ruda kitka. Jest ozdobą naszych parków, skwerów i nie tyko...Godzinami można je podziwiać...:) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.