Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

290 miejsce

Wszystko co musisz wiedzieć o kontraście w telewizorze

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-16 10:16

Obecnie producenci telewizorów prześcigają się w podawaniu wartości kontrastu swoich telewizorów. Często zastanawiałam się co naprawdę oznaczają dane liczby i dlaczego w jednym telewizorze jest wartość wartość 100 000:1 a w innym 1500:1.

Zacznijmy więc od początku.

Czym jest kontrast?

Kontrast jest współczynnikiem określającym stosunek pomiędzy jasnością najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na wyświetlaczu. Można go zmierzyć na dwa sposoby: przy niezmiennym podświetleniu oraz zwiększając go metodą regulacji jasności lamp. Pierwszy ze sposobów będzie określał kontrast statyczny, drugi zaś dynamiczny.

Kontrast można poprawić w dość łatwy sposób. Słaba czerń jest wynikiem niedostatecznej skuteczności ciekłych kryształów w skręceniu płaszczyzny światła spolaryzowanego. Jeśli panel zapewnia kontrast np 800:1 przy stałym podświetleniu wiec jeśli zmieniać jego wartość w sposób dynamiczny np. 10-krotnie (podświetlenie 100 proc. przy wyświetlaniu elementów jasnych, 10 proc. - przy ciemnych), to współczynnik kontrastu osiągnie wartość dziesięcioktornie większą – 8000:1.

Kontrast dynamiczny

Zwany także kontrastem on/off. Dla telewizorów LCD kontrast dynamiczny uzyskuje się dzięki temu, że jasność koloru czarnego jest mierzona przy lampie świecącej najciemniej, a jasność koloru białego - przy lampie świecącej najjaśniej. Różnica jasności lampy powoduje sztuczne zwiększenie różnicy jasności białego i czarnego koloru. Jest to zabieg bardziej marketingowy niż praktyczny. Kontrast dynamiczny nie wpływa na zmianę parametrów matrycy użytej do budowy ekranu, a tym samym nie polepsza jej własności.

Zazwyczaj podawana wartość kontrastu dynamicznego jest bardzo wysoka, jednak do tej pory nie ma standardów, które określałyby sposób jego pomiaru. Wynika stąd duża dowolność w posługiwaniu się tym pojęciem. Pamiętajmy, że duże liczby podawane w sklepach lub katalogach dla określenia kontrastu w telewizorach LCD, oznaczają zazwyczaj kontrast dynamiczny. W praktyce, kontrast ten może czasem okazać się dla widza męczący, bo odczuwalny jako nieco nienaturalne pulsowanie jasności obrazu. Dlatego przewidziano w niektórych modelach możliwość jego wyłączenia. Lepiej go wyłączyć np. przy prezentacji slajdów, gdyż przy zmianie slajdu będzie zauważalna zmiana jasności tła.

Kontrast statyczny

Nazywany jest także kontrastem naturalnym lub natywnym. Jest to miara zdolności ekranu do wyświetlenia w jednym i tym samym momencie obrazu o jak największym zróżnicowaniu pomiędzy obszarem ciemnym a obszarem jasnym bez zmiany jasności lampy pod wpływem zmiany obrazu. W stanie statycznym okazuje się, że żądanie większej jasności i większego kontrastu są w odniesieniu do paneli LCD przeciwstawne. Im silniejsze jest światło podświetlenia tym więcej go przenika przez „zaciemnione” komórki i tym mniejsza jest różnica w ich jasności, czyli właśnie kontrast. Stąd też trudności w uzyskaniu dobrej czerni gdy biel jest bardzo jasna. I to jest ograniczenie dla kontrastu statycznego. Średni poziom tego kontrastu wynosi ok 1500:1.

Podsumowanie

Na zakończenie rada: ignorujmy deklarowane wartości parametrów podawane przez producentów, w szczególności kontrast i liczbę wyświetlanych kolorów. Nie mówią one nic o rzeczywistej jakości obrazu. Są to tylko liczby otrzymane w niejasnych, często teoretycznych tylko, metodach pomiarowych.

Autor: Joanna Marciniak
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie centrumtv.erablogera.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.