Facebook Google+ Twitter

Wszystko, co musisz wiedzieć o pisankach

Co symbolizują jaja wielkanocne? Gdzie znajduje się największa pisanka na świecie i co jest w jej wnętrzu? Ile kosztują jaja carskie i gdzie można kupić "Damę z gronostajem" namalowaną na kurzym jaju?

 / Fot. public domainPierwsze pisanki pochodzą z terytorium sumeryjskiej Mezopotamii. Według historyków zwyczaj ich malowania kultywowany był w czasach cesarstwa rzymskiego, w starożytnej Grecji oraz Egipcie. W Polsce najstarsze pisanki pochodzą z Ostrówka, a datowane są na koniec X wieku.

Nasi słowiańscy przodkowie zamknięci w warownych grodach, do malowania pisanek używali roztopionego wosku i odwaru z łupin cebuli, ochry, kory dzikiej jabłoni, listków kwiatu malwy, a także krokoszu. Narzędzia jakich używali nasi przodkowie do malowania, to przede wszystkim: koziki, słomki i drewienka. Według wierzeń naszych praszczurów, pisanki były symbolem pomyślności, a także chroniły domostwo przed złymi mocami, duchami, urokami i chorobami. W trakcie pożarów jajka wrzucano do ognia z nadzieją na jego ugaszenie. Dzielono się nimi także z bydłem, a skorupki rozsiewano razem ze zbożem aby zapewnić dorodne plony.

Pisanki włączono do elementów symboliki wielkanocnej w procesie chrystianizacji. Aktualnie pisanki symbolizują rodzącą się do życia przyrodę, oraz nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Święta Wielkanocne - celebruj tradycję

W niektórych regionach Polski po dzień dzisiejszy kultywowane są nietypowe obrzędy z jajkami w roli głównej takie, jak trzykrotne obchodzenie domu ze święconymi jajkami mające zapewnić szczęście. W niektórych wioskach uważa się, że skorupki zalane źródlaną wodą zamieniają się w magiczne lekarstwo - ale tylko wtedy gdy na miksturę padną promienie wschodzącego słońca.

W polskich miasteczkach, można się spotkać z ciekawą tradycją - w myśl której zakochani młodzieńcy dają swoim oblubienicom malowaną pisankę. Jeśli dziewczyna przyjmie pisankę znaczy to, że jest przychylna takiemu młodzieńcowi, który jeśli tylko ma uczciwe zamiary może liczyć na rychły ślub z wybranką swego serca.

 / Fot. VargaA Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0 niezlokalizowana, 2.5 zlokalizowana, 2.0 zlokalizowana oraz 1.0 zlokalizoNajwiększa pisanka na świecie ma ponad 13 metrów wysokości i dumnie góruje nad ukraińskim miasteczkiem Kołomyja. Co ciekawe to wielkie jajo to Muzeum Pisanek mieszczące w swoim przepastnym wnętrzu ponad 6 tysięcy ozdobnych wydmuszek.

Leżąca nad rzeką Prut, Kołomyja jest rodzinnym miastem Franciszka Karpińskiego - poety, któremu zawdzięczamy pieśń "Kiedy ranne wstają zorze".

Życzenia wielkanocne. Pomysłów na treść szukamy w internecie...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.