Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8205 miejsce

Wszystko, co warto wiedzieć o diamentach

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-10-06 20:36

Przy wycenie brylantu bierze się pod uwagę cztery parametry, tzw. 4C: „cut”, czyli szlif, „colour”, czyli barwę, „clarity”, czyli czystość i „carat”, czyli masę.

Podczas prezentacji „Brylant – inwestycja czy spełnienie marzeń”, we Wrocławiu wystawione zostały kolekcje i repliki najsłynniejszych brylantów świata

Hinduska legenda głosi, że diament powstaje z pięciu elementów, z których składa się świat – wody, ziemi, nieba, energii i powietrza. Stąd właśnie bierze się jego moc i niezwykłe właściwości. Kiedyś był klejnotem dla wybranych, teraz może go mieć każda kobieta.

Diament to najczystsza, krystaliczna forma węgla i najtwardszy minerał występujący w przyrodzie. Od wieków budzi w ludziach skrajne emocje. Przypisywano mu najdziwniejsze właściwości magiczne i lecznicze. W średniowieczu uważano, że diament przywiązany do lewego ramienia jest dobry przeciw nieprzyjaciołom, obłąkaniu, dzikim bestiom, truciznom i koszmarom. Położony na czole małżonki jest świetnym testem na jej wierność – nieuczciwa żona powinna się zerwać z krzykiem. Diamentowy proszek był uznanym lekiem na zarazę, dawał długowieczność i urodę. Ewentualną nieskuteczność leku tłumaczono tym, że kamienie nie były dość czyste. Diamenty zaliczane są także do grupy afrodyzjaków. Symbolizują miłość, czystość i trwałość – dlatego obdarowują się nimi narzeczeni. Przez swe piękno, rzadkość i wartość do dziś stanowią oznakę prestiżu i władzy, co łączy się z olbrzymimi namiętnościami i żądzą posiadania.

Najważniejsze parametry czyli 4 C

We współczesnej popkulturze utrwaliły się za sprawą boskiej Marilyn Monroe, która w filmie „Mężczyźni wolą blondynki” śpiewała, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety.
O tym, że brylanty są nie tylko najwspanialszym prezentem dla ukochanej, ale i jedną z najlepszych inwestycji, przekonywali podczas pokazu we Wrocławiu specjaliści wyceny szlifowanych diamentów z firmy jubilerskiej W. Kruk. Żeby zainwestować w naprawdę dobry kamień, wystarczy znać kilka podstawowych zasad. Przy wycenie brylantu bierze się pod uwagę cztery parametry, tzw. 4C: „cut”, czyli szlif, „colour”, czyli barwę, „clarity”, czyli czystość i „carat”, czyli masę.

Szlif skupiający w bryle światłoSłowo Polskie Gazeta Wrocławska

Diamenty w formie nieobrobionej są matowe i bez połysku, dopiero odpowiedni szlif wydobywa z nich życie, światło i blask. Sztuka szlifierska doskonalona przez stulecia poszukiwała optymalnego szlifu dla wydobycia piękna diamentów. W XVIII wieku przyjął się szlif brylantowy, który z diamentu czyni brylant. Wyparł on stosowany do tego czasu szlif rozetowy i jest uznawany za szczyt osiągnięć mistrzów szlifierstwa. Jak żaden inny potrafi skupić wnikające do bryły światło, odbić je i wyemitować go jedną silną wiązką pełną niepowtarzalnych refleksów, błysków i kolorów. Obecnie określenie „brylant” odnosi się tylko do diamentu okrągłego o pełnym szlifie brylantowym.

Jedno ziarenko z drzewa chlebowego

Istnieją diamenty zupełnie bezbarwne lub przez zawartość domieszek obcych substancji zabarwione na odcienie żółte, zielone, niebieskawe oraz cenione przez znawców różowe i czerwone. W żargonie jubilerskim kolorowe diamenty określa się jako malinowoczerwone, jabłkowozielone, atramentowoniebieskie, koniakowe czy kanarkowe. Barwę diamentów można sztucznie zmieniać i za pomocą promieni gamma osiągnąć pożądany kolor.
Absolutnie czyste diamenty występują w przyrodzie niezwykle rzadko. Takie okazy nie posiadają żadnych znamion wewnętrznych i zewnętrznych.
Masę kamieni szlachetnych określa się przez karaty. Nazwa pochodzi od starożytnej jednostki masy – jednego ziarenka z drzewa chlebowego (które zawsze waży 0,2 grama). Dla uzyskania 1 karata trzeba wydobyć 250 ton skały!

Pokazano najcenniejszy naszyjnik

Podczas wrocławskiego wieczoru z diamentami, najnowszą brylantową kolekcję W. Kruk i wieczorowe kreacje firmy Deni Cler prezentowały modelki. Trudno było się zdecydować, czy podziwiać urodę pań, czy obficie wysadzaną brylantami biżuterię, którą nosiły. Dekolt i ramiona jednej z najpiękniejszych Polek, Agnieszki Martyny, otulało brylantowe bolerko warte ponad 150 tysięcy dolarów. Naszyjnik, w którym łączna masa brylantów to 196 karatów, jest najcenniejszy, jaki kiedykolwiek pokazywano w Polsce.

Jednym przynoszą szczęście, innym śmierć

Ze względu na doskonały brylantowy szlif do najwspanialszych klejnotów świata zalicza się kwadratowy diament Regent (140,5 kr.). W 1701 roku hinduski niewolnik znalazł go w rzece Kryszna. Kupił go Filip II, regent Francji, któremu klejnot zawdzięcza swoją nazwę. Początkowo wstawiono go do korony Ludwika XV, potem do rękojeści miecza Napoleona, nosiły go królowa Maria Leszczyńska i Maria Antonina. Obecnie kamień znajduje się we francuskim skarbcu koronnym w Luwrze.
Jedynym w swoim rodzaju diamentem jest Hope (67, 125 kr.) – to największy na świecie okaz o rzadko spotykanej szafirowoniebieskiej barwie. W 1668 został sprzedany Ludwikowi XIV, na którego rozkaz oszlifowano go w kształt serca i nadano mu nazwę French Blue. Klejnot został skradziony podczas rewolucji francuskiej i dla niepoznaki na nowo oszlifowany. Mimo to odnalazł się w 1830 r. Kupił go wówczas angielski bankier Henry Hope. Obecnie klejnot jest oprawiony we wspaniały diamentowy naszyjnik. Uznano, że nad Hope ciąży klątwa – do tej pory odnotowano 126 tragicznych wypadków wśród jego posiadaczy – np. śmierć Marii Antoniny.
Najsłynniejsze polskie diamenty to: wielki czarny diament wprawiony w puszkę św. Stanisława, który znajduje się w skarbcu katedry wawelskiej i 10 karatowy kamień w koronie monstrancji Jana Kazimierza ze skarbca klasztoru Paulinów na Jasnej Górze.

Najwięcej diamentów w Chinach i Indonezji?

Najbogatsze w diamenty są złoża występujące w rzadkich skałach kimberlitowych, które znajdują się w Afryce Południowej i Zachodniej, a także w Rosji oraz na kontynencie południowoamerykańskim. W przyszłości najwięcej diamentów będzie się wydobywać w Chinach i Indonezji. Obecnie na całym świecie wydobywa się ok. 100 mln karatów (20 ton) diamentów rocznie, ale z tego tylko połowa nadaje się do wykorzystania w jubilerstwie. Pozostały urobek trafia do przemysłu, elektroniki, optyki, sond kosmicznych i do laserów.

Największe wydobyte diamenty

Jeden z największych diamentów świata został w środę wystawiony na aukcji w Antwerpii.
Obietnica Lesotho, bo tak nazywa się ów klejnot, ma 603 karaty i jest o jedną trzecią większy od piłki golfowej. Kamień znaleziono w sierpniu w kopalni diamentów Letseng w Lesotho.
Trudno na razie oszacować jego wartość, ponieważ zależy ona od tego, na ile brylantów uda się go podzielić. Jest największym z nieoszlifowanych diamentów od czasu znalezienia w Demokratycznej Republice Konga (d. Zair) w 1993 roku Gwiazdy Milenijnej o masie 777 karatów. Największy brylant uzyskany z Gwiazdy Milenijnej ma 203 karaty.
Najsłynniejszym diamentem świata jest Koh-i-Noor, który był kiedyś w posiadaniu indyjskiej arystokracji, a obecnie ozdabia angielskie klejnoty koronacyjne – berło i koronę. Hindusi i Anglicy do dziś toczą spór o prawo własności do tego klejnotu.

Największy znaleziony diament to Cullinan – ma masę 3106 karatów (621,2 g), choć widoczna powierzchnia odłupania świadczy, że początkowo był jeszcze większy. Znaleziono go w 1905 roku w Ameryce Południowej. Zarządca kopalni początkowo myślał, że to bryła szkła podrzucona dla żartu przez pracowników. Olbrzymi kamień nazwano nazwiskiem założyciela kopalni. Król Anglii Edward VII dostał go w prezencie na swoje 66. urodziny. Wyszlifowano z niego 105 brylantów, wśród nich znajdują się Cullinan I zwany Wielką Gwiazdą Afryki (520,2 karata – 104g.) i Cullinan II (317,4 karata).

Inny legendarny diament to Black Orlov (199,9 kr), którego nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiej księżniczki Nadii Vyegin-Orlov, która była właścicielką kamienia w poł. XVIII w. W XIX w. Orlov został wprawiony jako trzecie „wszechwiedzące” oko posągu boga Brahmy w indyjskiej świątyni Szeringham. Obecnie zdobi szpadę koronacyjną rosyjskich carów.

Maria Gutterwil
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.