Facebook Google+ Twitter

Wszystko o aukcjach internetowych

Myślisz, że wiesz już wszystko na temat aukcji internetowych? Lepiej bądź czujny, bo niewiedza może sporo kosztować. Dowiedz się więcej na temat działania aukcji, ich zalet i wad oraz zagrożeń jakie mogą na Ciebie czekać.

Ku uciesze klientów serwisy z aukcjami internetowymi powstają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Różnorodność rynku aukcyjnego jest wystarczająco duża, aby każdy z nas znalazł coś dla siebie, jak również mógł się pogubić. W sieci funkcjonuje kilkanaście świetnych tekstów dotyczących serwisów aukcyjnych, ale zwykle skupiają się one na jednym portalu. Postaram się wam przybliżyć tę tematykę.

Zacznijmy od klasycznych serwisów. Z całą pewnością należy do nich zaliczyć naszego lidera www.allegro.pl, zachodniego konkurenta na polskim rynku www.ebay.pl oraz darmowy serwis www.swistak.pl, który zgromadził już niemałą liczbę użytkowników i stanowi alternatywę dla wyżej wymienionych. System działania tych portali jest dziecinnie prosty. Zwyczajnie kojarzy osoby chcące coś kupić i coś sprzedać. Gama oferowanych towarów jest ogromna i każdy znajdzie to czego szuka. Ryzyko związane z aukcjami klasycznymi dotyczy przede wszystkim sprzedających. Niestety czasami można trafić na nieuczciwych. Łatwy zarobek przyciąga oszustów. Objawia się to np. w opisie sprzedawanego towaru, jak również, w skrajnych przypadkach, sprzedawane jest coś, czegoś czego sprzedający po prostu nie posiadają. Wyeliminowanie tego typu zagrożeń w 100 proc. jest niemożliwe, ale istnieją sposoby na ich ograniczenie.

Jak się zabezpieczyć?

Zanim zdecydujcie się na zakup, sugeruję dokładne "prześwietlenie" sprzedającego. W jaki sposób? Pierwszą rzeczą jest przeanalizowanie historii transakcji użytkownika wraz z komentarzami. Drugim etapem jest przeszukanie forów i stron internetowych czy nie ma tam negatywnych informacji na temat sprzedającego. Do takich serwisów możemy zaliczyć m.in. www.wykop.pl. Jeżeli którakolwiek ze zdobytych informacji budzi wasze wątpliwości, sugeruję ostrożność.

Drugą sprawą nie zawsze poruszaną i znaną wszystkim użytkownikom tych serwisów jest odpowiedzialność podatkowa. Fiskus nie będzie przymykał oka w nieskończoność. W jakim stopniu to Was dotyczy? To zależy. Sprzedający będący osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, sprzedając towary (których był w posiadaniu poniżej 6 miesięcy) powinien odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek dochodowy – informację o tego typu przychodach należy wpisać do formularza PIT w rubryce "inne dochody" i zapłacić podatek. Natomiast na kupującym ciąży obowiązek zapłacenia podatku PCC od towaru o wartości powyżej 1 tys. złotych. Naprawdę pamiętajcie o tych obowiązkach, bo fiskus coraz częściej występuje do serwisów aukcyjnych o udostępnienie danych archiwalnych – mają prawo sprawdzenia transakcji do 5 lat wstecz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Temat jak najbardziej aktualny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od czasu jak można kupować przez internet za pomocą karty kredytowej, a o ile pamiętam to już gdzieś od ok 10 lat, często korzystam z zakupów przez internet właśnie na allegro.pl. Nigdy nie miałem problemów. Próbowałem przed świętami kupić aparat fotograficzny na podbij.pl, ale się nie udało. Ciekawa i fajna (ulubione słowo A.Małysza) strona - samo przyglądanie jest wciągające i to jest najgorsze. Wydałem trochę kasy, ale szczęście nie dopisało, przebili mnie. W końcu straciłem nerwy i się poddałem. Zaciekawiły mnie te aukcje odwrotne o których w artykule wyżej. Dobra koncepcja, tylko trochę dłużej trwają te licytacje, ale idea jest interesująca i ciekawa dla grającego. Śledzenie statusu swojej oferty "podgrzewa". Jako stary bywalec aukcji, oddałem parę bidów na Skodę Octavie w zagrajwygraj.pl, poczekamy zobaczymy. Majątku nie stracę, a może trafię. Fakt, że te aukcje odwrotne są mniej znane, pewnie przez to wydłuża się czas licytacji. Ale ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.