Facebook Google+ Twitter

Wszystko o beatyfikacji Jana Pawła II

1 maja 2011 to data niezwykle wymowna, gdyż w tym dniu, w święto Miłosierdzia Bożego, nastąpi beatyfikacja Jana Pawła II.

Góra Świętej Anny Pomnik Jana Pawła II / Fot. Justyna Bartkowiak"Jego pontyfikat, życie i śmierć zmieniły losy wielu ludzi. Był obrońcą godności człowieka. W centrum nauczania papieża znajdował się człowiek: jego godność, podmiotowość, ziemskie i eschatologiczne powołanie, prawa i obowiązki". Dziś pragniemy przypomnieć Jego słowa, które zawarł w swoim testamencie: Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan wasz przybędzie .

Papież Jan Paweł II, nasz Ojciec Święty, papież Polak, dzisiaj sługa boży był i jest niezwykłym człowiekiem w dziejach Polski i świata. Święty natychmiast. Ku radości świata, a zwłaszcza nas, Polaków. Przyjmował wszystko, co Bóg dla niego zaplanował.

Na beatyfikację Jana Pawła II do Rzymu przybędą ludzie z całego świata. "Od 29 kwietnia do 1 maja zamknięta trumna ze szczątkami Jana Pawła II będzie stała przy grobie świętego Piotra w podziemiach bazyliki" - wyjaśnił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
"W niedzielę przed mszą beatyfikacyjną trumna zostanie przeniesiona do bazyliki i ustawiona przed Ołtarzem Konfesji" - dodał.

"Po mszy beatyfikacyjnej 1 maja po południu wierni będą mogli oddawać hołd nowemu błogosławionemu, a bazylika będzie otwarta także w nocy" - mówi watykański rzecznik. Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini powiedział, że beatyfikacja powinna być "mocnym przesłaniem dla Kościoła i dla świata".Kardynał Vallini ogłosił, że zorganizowane w przeddzień beatyfikacji czuwanie modlitewne na terenie Circus Maximus (30 kwietnia) rozpocznie się o godzinie 21.00. Składać się będzie z dwóch części. Pierwsza będzie "celebracją wspomnień słów i gestów Jana Pawła II" - powiedział kardynał Vallini. W jej trakcie uczestnicy czuwania wysłuchają trzech świadectw: zakonnicy Marie Simon-Pierre, której uzdrowienie uznano za cud przypisywany wstawiennictwu papieża, a także kardynała Stanisława Dziwisza i byłego rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Vallsa. Na zakończenie tej części ceremonii zabrzmi pieśń "Totus tuus", skomponowana na 50. rocznicę święceń Karola Wojtyły.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

hubert kurpiel
  • hubert kurpiel
  • 14.06.2011 18:40

wojtyła był wielki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kochani podzielam waszą radość . Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

> W przypadku tej konkretnej daty kluczem jest uroczystość Miłosierdzia Bożego, w której przeddzień zmarł Jan Paweł II.

No chyba że tak - przyznaję że tego nie brałem szerzej pod rozwagę...

> A co się dzieje co tydzień w niedzielę że ze świętowaniem się KRK wcisnął w te wolne dni?

Jak to co się dzieje??? NIC SIĘ NIE DZIEJE! Jak z samej nazwy tego dnia wynika NieDziela - czyli dzień kiedy nic się nie robi, dzień odpoczynku, wolny od pracy i wysiłku (prasłowiańskie: ne dělatĭ ‛nie działać = nie pracować’: np. niedziela, czes. neděle, chorw. nedjelja)... Izraelici analogicznie obchodzą swój szabas.
Europejska tradycja pozachrześcijańska, również rzymska, łączyła dzień niedzieli z kultem Słońca lub Mitry, czego liczne pozostałości znajdują się po dziś dzień w wielu językach. ‛Dzień Słońca’: np. łac. dies Solis, ang. Sunday, niem. Sonntag.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co się dzieje co tydzień w niedzielę że ze świętowaniem się KRK wcisnął w te wolne dni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ratomir, data beatyfikacji nie ma większego znaczenia, bo i tak istotne jest liturgiczne wspomnienie błogosławionego, a to obchodzone jest najczęściej w dniu jego śmierci. Co do 1 maja - dziś święto pracy stało się marginalne. Poza tym Kościół obchodzi wtedy wspomnienie św. Józefa. W przypadku tej konkretnej daty kluczem jest uroczystość Miłosierdzia Bożego, w której przeddzień zmarł Jan Paweł II.

Komentarz został ukrytyrozwiń

>? 1 maja 2011 to data niezwykle wymowna, gdyż w tym dniu, w święto

...pracy i pochodów 1-wszo majowych...

KRK zawsze miał tendencje do wpisywania się w "wolne dni" i manipulowania datami... Jak trzeba było to nawet tzw. Boże Narodzenie przeniesiono na 24 grudnia... Osobiście mam nawet wątpliwości co rzeczywistej daty śmierci JPII... Przypuszczam, że w rzeczywistości zmarł ciut wcześniej niż się oficjalnie podaje - najprawdopodobniej 1 IV, ale nie wypadało by głowa Kościoła odeszła w Prima Aprilis. Wskazywać by na to mogło choćby to, że przygotowania do pogrzebu (porządkowanie placu, zamawianie kwiatów, oświetlenia i takich tam) zaczęto jeszcze za nim podano oficjalną datę śmierci - wspominał o tym pewien art który onegdaj czytałem w prasie. Wracając do wyznaczonego czasu beatyfikacji - czemu nie data narodzin lub właśnie śmierci JPII - w czym jest gorsza od 1 V?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miłość i służba nadają sens naszemu życiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.