Facebook Google+ Twitter

Wszystko stało się polityką

Panie i panowie z politycznych jaczejek, głosujcie na siebie, na mój głos nie licząc.

Wszystko jest poezja – pisał Edward Stachura. Poezja, a nie poezją, bo słowo poezja może występować jedynie w mianowniku. Dla mnie poezja ma jeden jedynie przypadek – mianownik. Zgadzam się więc z wielkim Stachurą. Należę jednak do osób przewrotnych intelektualnie.

Muszę więc, wstydząc się najgłębiej przed moim nieżyjącym już od dawna kolegą, stwierdzić, że wszystko jest też polityką (tu już formy mianownika nie stosuję). Wszystko jest polityką w Polsce, kraju przesiąkniętym do cna polityczną walką polityków. Walką, która została przeniesiona na grunt zachowań obywatelskich. Zachowań obywatelskich, które w zasadzie nie istnieją. Zachowań, które są pochodną zachowań kilku watażków politycznego życia. Watażków, bo nie politycznych guru. Guru to przecież autorytet, to osobowość, to siła charakteru. A Tusk, Kaczyńscy, Pawlak, Napieralski (za przeproszeniem za 5 nazwisk) to... (tu proponuje wpisać dowolny epitet).

Od kilku dni toczy się w Polsce polityczna debata na temat jakiejś, nic nie znaczącej, wypowiedzi polityków niemieckich. Podobno, choć nic z tego nie wynika: Niemcy domagać się będą równego statusu dla swoich „wygnańców”, unieważnienia międzynarodowych aktów z 1945 roku i zmiany granic. Czytam artykuł w „Spieglu”, w którym rzekomo takie właśnie tezy zostały zawarte i... chyba źle widzę, i chyba nie potrafię czytać ze zrozumieniem. Włączam więc telewizor i słyszę jak Jarosław Kaczyński, Jarosław Kurski i tłumy polityków różnych (wszystkich!) partii przestrzegają: Niemiaszki odżyły, Krzyżacy ostrzą miecze!

Otóż oświadczam: każdy, kto doczytał się w bzdurnym tekście „Spiegla” haseł rewanżystowskich jest takim samym durniem, jak ten, który doczytuje się podobnych haseł w wypowiedziach naszych polityków wobec Litwy, Ukrainy, Białorusi czy Rosji. Powiem to, a w zasadzie napiszę: ktoś kto doszukuje się w przedwyborczych wypowiedziach polityków jakiegokolwiek rozsądku - jest kompletnym kretynem. Tak jak i kretynem jest polityk, który sądzi, że bzdury płynące z jego ust przekonają kogokolwiek, poza równie mu podobnym kretynem. Kaczyński i Tusk – bo ci dwaj szefowie wielkich partii odgrywają główną rolę w polskiej polityce – traktują polskie społeczeństwo jak bandę matołów. Otóż oświadczam Wam, Szanowni Panowie, że macie rację. Polskie społeczeństwo – ze mną na czele – jest społeczeństwem matołów. Wierzymy Wam, oddajemy swoje glosy i bierzemy nieustanne lanie. Wy zaś karmicie się naszą głupotą, mamiąc nas mirażami dobrobytu, poczuciem narodowej dumy...

Dla nas – w miarę obywatelskiej części społeczeństwa – Wasz głos ma, a choćby tylko miał jakiś sens. Dziś? Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie! Szczególnie w sensie ogólnospołecznym. Dla mnie sensu już nie ma. Nie dla wszystkich wszystko jest polityką. Dla mnie – nie! Nie interesuje mnie Wasza walka wyborcza – pogardzam nią, szczególnie wówczas, kiedy na szali staje dobro narodu i kraju. Dla Was, z kolei nasz głos ma wartość nieporównywalną z czymkolwiek innym. Jest głosem o „być lub nie być”. Ja Wam mój głos odbieram. Dla mnie jesteście marginalną grupką społecznych pasożytów. Wyjątkowo szkodliwych pasożytów. Na szali Waszej, bo nie naszej walki wyborczej stanęło dobro kraju. Tak by się wydawać mogło. A tu: motywem walki wyborczej o kilkudziesięciu europarlamentarnych posłów stała się wypowiedź kretynów z CDU/CSU. Dla Niemców motywem wyborczych staną się wypowiedzi kilku kretynów z polskich ugrupowań partyjnych. A dla mnie motywem wyborczym jest prawo do zagłosowania nogami, a te pozostaną w dniu wyborów na domowym dywanie. I dopóki nie będę mógł zagłosować na swojego kandydata w wolnych (a nie zniewolonych przez Was) wyborach, to... życzę Wam wszystkiego dobrego. Dla mnie nic z tych wyborów dobrego nie wyniknie. Głosujcie więc panie i panowie z politycznych jaczejek na samych siebie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jadwigo,
bardzo mądre zdanie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdzisławie!
nie doceniasz młodego pokolenia tak mi się wydaje , zmiany muszą nastąpić i są bliskie tego celu już widoczne jest coraz większe poruszenie szczególnie w internecie w tej kwestii i myślę że za niedługo powoli się zacznie kształtować inne społeczeństwo ale muszą być wolne media może właśnie internetowe gdyż to ten nośnik jest najbliższy ciału obywatela i można za jego pomocą zrobić bardzo dużo , kto tego nie widzi JEST ŚLEPCEM ZMIERZAJĄCYM NA SKRAJ PRZEPAŚCI - ale może nie warto uzmysławiać o tym PIS i PO - może to jest jakaś droga dla "innego jutra"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gorzko, gorzko - ale, nie głosując na najlepszego wśród najgorszych, oddajesz walkowerem nawet nadzieję. Czyż nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.