WTA Madryt. Mutua Madrid Open 2011

8 maja zakończył się turniej w Madrycie z kategorii Premier Mandatory z pulą nagród 3 500 000 euro. Czeszka Petra Kvitova okazała się lepsza od wyżej notowanej Victorii Azarenki z Białorusi.

Petra Kvitova / Fot. Christian Mesiano,originally posted to Flickr as Petra Kvitova,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Petra_Kvitov%C3%A1_at_the_2010_US_Open_W finale spotkały się Victoria Azarenka (od 9 maja na miejscu 4 rankingu WTA) z Petrą Kvitivą (od 9 maja wskoczyła z 18 na 10 miejsce rankingu WTA). Faworytką spotkania była wyżej uplasowana zawodniczka z Białorusi. Jednakże to Czeszka w godzinę i czterdzieści dwie minuty odprawiła swoją rywalkę.

W pierwszym secie Kvitova przełamała Azarenkę już w drugim gemie. Przeciwniczka zdołała ją jednak dogonić. Po wyrównaniu, panie wygrywały swoje podania. Rozstrzygnięcie nastąpiło w tie-breaku, które zakończyło się na korzyść niżej notowanej tenisistki.

W drugim secie zawodniczki wygrywały podania serwującej. I w tym przypadku lepsza okazała się Czeszka, która przełamała rywalkę trzykrotnie (Azarenka dwukrotnie) i wygrała swój serwis w ważnym momencie gry, przy stanie 5:4. Mecz zakończył się wynikiem 7:6(3)/ 6:4. Petra Kvitova po raz pierwszy w karierze zdobyła zwycięstwo w turnieju tej rangi.

Niespodziewanie, wysoko rozstawione zawodniczki, odpadły w początkowych rundach:
W I rundzie: Svetlana Kuznetsova, Shahar Peer, Ana Ivanovic;
W II rundzie: Agnieszka Radwańska, Andrea Petkovic, Jelana Jankovic, Marion Bartoli;
W III rundzie: Caroline Wozniacki, która po raz drugi została pokonana przez Niemkę Julię Görges (pierwszy raz w finałowym meczu w Stuttgarcie), Samantha Stosur, Francesca Schiavone, Vera Zvonareva, Maria Sharapova.

Do półfinału dotarły tylko Victoria Azarenka, która awansowała do finału po wygranej z Julią Görges 6:4/6:2 oraz Chinka Na Li, która uległa właśnie Petrze Kvitovej 6:3/6:1.