Facebook Google+ Twitter

"Wtajemniczenia kobiet" na Brave Festival we Wrocławiu

„Wtajemniczenia kobiet” - to hasło 8. edycji Brave Festival, która od 2 do 7 lipca potrwa we Wrocławiu. Tym razem występy zdominują kobiety, odważne kobiety, jak przystało na Brave Festival. Przyjadą do Wrocławia z różnych zakątków świata. Opowiedzą o tradycjach swoich krajów i społeczności, wtajemniczą w kultywowane przez wieki rytuały, pokażą różne oblicza kobiecości.

Do Wrocławia przyjedzie ponad 230 artystów z 20 krajów świata, m. in. z Zanzibaru, Radżastanu, Zimbabwe, Tanzanii, Gruzji, Australii czy Brazylii. Dlaczego właśnie oni? Bo w myśl hasła przewodniego wszystkich edycji Brave Festival „Przeciw wypędzeniom z kultury, są przedstawicielami społeczności, kultywujących tradycję.

- To nie jest festiwal stricte teatralny czy muzyczny. Nasi goście to przede wszystkim ludzie, którzy walczą o przetrwanie kultury i są jej nośnikiem - mówi Grzegorz Bral, dyrektor i twórca Brave Festival. - Mają małe szanse, ale nie poddają się i starają się chronić swą kulturową i duchową tożsamość. Bohaterkami tej edycji są kobiety, bo to ich siła często decyduje o przetrwaniu tradycji i społeczności. Ta edycja będzie pokazywać wydarzenia oparte o muzykę i święte przekazy muzyczne - dodaje Bral.

Kobieta z tatuażem na plakacie „Wtajemniczeń kobiet”


 / Fot. Mat. prasowe Brave FestivalZ plakatu tegorocznej edycji Brave Festival spogląda piękna kobieta z tatuażem. To Dahab, młoda dziewczyna z afrykańskiego plemienia nomadów Wodaabe (Mali, Afryka). Autor zdjęcia, Mario Gerth, niemiecki podróżnik i fotograf, spotkał ją wędrującą przez pustynię na festiwal Tuaregów. Przez 10 dni przeszła 300 kilometrów. „W głębokim, jasnym spojrzeniu młodej kobiety odkryłem całe piękno Afryki. Widziałem w jej oczach rozciągające się przestrzenie sawanny, odzwierciedlające skromność życia, zobaczyłem duszę koczowniczki z Sahelu i siłę daną jej od Boga” – mówił Mario Gerth.

Organizatorzy Brave Festival wybrali właśnie ją, bo Dahab symbolizuje niezwykłą wytrwałość i determinację kobiet, a także kobiecą tajemnicę rytuałów i tradycji.

Nurt Główny Brave Festival


Bi Kidude / Fot. Ambrey Fagon, mat. prasowe Brave FestivalZa sprawą niezwykłych kobiet poznamy ginące tradycje z różnych zakątków świata. Jedyną w swoim rodzaju bohaterką 8. Edycji Brave jest Bi Kidude z Zanzibaru, która do Wrocławia przyjechała po raz drugi. Ta 108-letnia (prawdopodobnie) kobieta zaprezentuje zanzibarski rytuał inicjacji unyago. Jest to rytuał inicjacji przedślubnej, w którym uczestniczyć mogą tylko kobiety. Obrzędowi towarzyszą bębny, pieśni rytualne oraz taniec.

O terapeutycznej mocy śpiewu starszych kobiet opowiadać będą, śpiewem właśnie, Meninas de Sinha z Brazylii, a Casletila z Gruzji zaprezentuje Ocalone polifonie przesiedlonego ludu Swanetii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zapowiada się niezwykle imponująco! Nie doszukałem się tutaj żadnych "czarnych dziur tradycji" organizowanych przez mężczyzn :)) serdecznie pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.