Facebook Google+ Twitter

Wuer Kaixi wraca na Tajwan

Kolejna próba Wuer Kaixi dobrowolnego oddania się w ręce chińskich władz, zakończyła się niepowodzeniem. Wuer Kaixi, jest jednym z przywódców studenckiego powstania na Placu Tiananmen w 1989 roku i numer 2 na chińskiej liście kryminalistów

Od lewej: Wuer Kaixi i Albert Ho / Fot. SCMPKolejna próba Wuer Kaixi dobrowolnego oddania się w ręce chińskich władz, zakończyła się niepowodzeniem. Wuer Kaixi, jeden z przywódców studenckiego powstania na Placu Tiananmen w 1989 roku i numer 2 na chińskiej liście kryminalistów, od 24 lat przebywa na wygnaniu na Tajwanie.
Wuer Kaixi przyleciał do Hongkongu w poniedziałek z nadzieją, że władze Hongkongu dokonają jego ekstradycji. Mimo iż za „spisek w celu obalenia” (tak brzmi oficjalne oskarżenie) grozi mu wieloletnie więzienie, dysydent pragnie wrócić do kraju, do Chin by spotkać się z chorującymi rodzicami.
Niestety po kilkugodzinnym przesłuchaniu przez oficera imigracyjnego, Wuer Kaixi został odesłany na Tajwan.
W wydanym oświadczeniu dysydent powiedział m.in. : To co teraz robię jest rezultatem absurdalnego nakazu aresztowania a jednocześnie nie zgadzania się na mój powrót”. Wuer Kaixi miał nadzieję, że władze hongkońskie dokonają deportacji, wyrażając w ten sposób brak akceptacji do oficjalnego stanowiska Pekinu.
Wcześniejsze próby Wuer w Makau, Japonii i USA także zakończyły się niepowodzeniem. Wuer nie ubiegał się tym razem o zgodę na wjazd do Hongkongu. W 2011r. władze hongkońskie nie zgodziły się na jego przyjazd, na uroczystości pogrzebowe chińskiego patrioty Szeto Wah, choć otrzymał zgodę w 2004r. na udział w pogrzebie legendarnej piosenkarki Anity Mui.

SCMP
[http://www.hongkong.info.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.