Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25294 miejsce

Wulkan się uspokaja - na jak długo?

Wulkan Eyafjoell, o którym ostatnio tak wiele słyszymy, zmniejsza z godziny na godzinę swoją aktywność. Przede wszystkim cieszą się z tego powodu władze europejskich lotnisk, które w ostatnich dniach straciły (już przeliczone) miliardy euro.

Erupcja z 21 marca wulkanu na Islandii / Fot. http://www.flickr.com/photos/jovinsson/4461467094/Jak mówi Mirosław Rutkowski - geolog TVN24 - wulkan z Islandii wyczerpał już chyba wszystkie swoje możliwości. Wielu naukowców ma nadzieję, że Eyafjoell nie zaskoczy już niczym. Według polskiego geologa, wulkan może wyrzucać już tylko lawę i przestanie pylić, dzięki czemu nie będzie już zagrożenia dla samolotów. Jednakże czy to właśnie jest najważniejsze?

Katla - Islandia / Fot. http://www.flickr.com/photos/39118652@N06/4507542096/Z powodu wybuchu wiele lotnisk europejskich zamknęło swoje lotniska. Dopiero teraz gospodarki zaczynają liczyć straty, które dziennie osiągały podobno 200 mln euro. Loty zostały odwołane, a z tym wiąże się wiele problemów takich jak: turyści, którzy nie mogli powrócić do swoich państw czy też znaczne przerwy w dostawie produkowanych towarów. To wszystko spowodowało straty pieniężne. Całe szczęście, że samoloty jednak nie latały w tak trudnych warunkach, ponieważ Europa mogłaby wówczas mieć straty w ludziach.

Wulkan Katla pod pokrywą lodu / Fot. http://www.flickr.com/photos/10830712@N02/4537028531/Oczywiście jak to w naszym świecie jest - pieniądze są najważniejsze, a nie to co przeżywali mieszkańcy Islandii. Zagrożenie wciąż istnieje, ponieważ - jak mówi Marek Awdankiewicz, wulkanolog - erupcja Eyafjoell była dużym zaskoczeniem, ponieważ nie jest to wulkan zbyt aktywny. Natomiast jego wybuch może wpłynąć na sąsiedni wulkan, który jest dużo bardziej aktywny i groźniejszy - Katla. Oby do tego nie doszło.

tvn24.pl
tvn24.pl
pomorska.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.