Facebook Google+ Twitter

Wulkaniczny pył nad Polską. "Nie ma scenariusza przełożenia pogrzebu"

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-04-16 10:01

Po wybuchu islandzkiego wulkanu, do którego doszło w środę rano, w Europie sparaliżowany jest ruch lotniczy. Czy w związku z tym uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej będą przesunięte? - To poważna alternatywa nad którą warto się pochylić - powiedział na antenie radia RMF FM Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta.

 / Fot. Norweski Instytu MeteorologicznyW czwartek wieczorem pył z wybuchu wulkanu na Islandii zanieczyściły atmosferę. Unoszące się w atmosferze chmury pyłu wulkanicznego sprawiają, że nie ma widoczności, poza tym są groźne dla silników odrzutowych i powłok samolotów W związku z tym (poza Krakowem i Rzeszowem) przestrzeń nad całą Polską będzie zamknięta.

Na antenie radia Sasin powiedział, że w czwartek obradował specjalny sztab zajmujący się uroczystościami pogrzebowymi. - Nie było tam dyskusji na temat przełożenie uroczystości. Musimy poczekać na pełną informację, jak będzie wyglądała sytuacja w niedzielę - powiedział w RMF FM Sasin. I dodał, że jeśli okaże się, że przylot gości nie jest możliwe to może wpłynąć jakoś na przebieg uroczystości. - Zastanowimy się nad tym, to poważna alternatywa nad którą warto się pochylić - mówił Jacek Sasin.

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz poinformował, że podjęto decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską, z wyjątkiem lotnisk w Krakowie i Rzeszowie. Przestrzeń powietrzna nad Polską, poza dwoma lotniskami w Małopolsce, jest zamknięta od 8 rano w piątek do odwołania. Decyzja ta jest związana z wybuchem wulkanu na Islandii i chmurą pyłu, który utrudnia ruch lotniczy.

Sasin poinformował też, że w trakcie niedzielnych uroczystości w Bazylice Mariackiej będzie około 700 osób z najważniejszych delegacji. Jak dodał, w świątyni będzie około 300 osób z delegacji zagranicznych, około 200 osób z delegacji polskich władz i instytucji ważnych dla Polski oraz 200 miejsc dla rodziny, przyjaciół, znajomych i współpracowników pary prezydenckiej. Miejsce dla parlamentarzystów i wielu VIP-ów przewidziano w sektorze przed kościołem.

Minister poinformował, że przewidziane są dwa wystąpienia podczas mszy żałobnej - marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Janusza Śniadka, który będzie żegnał parę prezydencką - jak mówił Sasin - "w imieniu tych wszystkich, którzy zaangażowali się w ruch Solidarność, zmienili Polskę, zmienili Europę". Pytany, czy brat tragicznie zmarłego prezydenta - Jarosław Kaczyński, chciał przemówić podczas mszy, minister podkreślił, że J.Kaczyński przeżywa obecnie niezwykle ciężkie, dramatyczne chwile, i
nie chce zabierać głosu i występować publicznie.

W niedzielę rano trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich mają zostać przetransportowane z Warszawy do Krakowa samolotem. Z lotniska w Balicach zostaną przewiezione na krakowski Salwator, skąd w kondukcie z policyjną asystą - na Rynek Główny. Do Bazyliki Mariackiej trumny dotrą ok. godz. 10. Wówczas nastąpi ich uroczyste wprowadzenie do Bazyliki. Od godz. 10 do czasu rozpoczęcia mszy żałobnej o godz. 14 przy trumnach pary prezydenckiej będą się modlić duchowni.

Źródło: RMF FM/as

Czytaj także:

Na placu Piłsudskiego głos zabiorą Komorowski, Tusk, Łopiński
Wulkaniczny pył nad Polską. "Nie ma scenariusza przełożenia pogrzebu"
Kraków: duże kolejki po specjalne bilety
Program uroczystości żałobnych i pogrzebowych
Weekend w warszawskich i krakowskich galeriach handlowych
Obama przedstawia plan podróży do Polski. Inni rezygnują
W południe w całym kraju odezwą się syreny
Biały krzyż centralnym punktem ołtarza na pl. Piłsudskiego
O godz. 8.56 tydzień po katastrofie pod Smoleńskiem zawyły syreny
Żałobna pieśń "Łzy Matki" z Wieży Mariackiej w godzinę katastrofy
Pierwsi uczestnicy żałobnych uroczystości na Pl. Piłsudskiego

http://www.polskatimes.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Hmm... Czy palec Boży? A może moce piekieł? W całej sprawie najbardziej bulwersuje chęć przełożenia pogrzebu z powodu braku kilku osobistości ze świata polityki. Ten pogrzeb jest dla zmarłych i ich rodzin?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A moze palec Bozy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie od nas zależy.Po prostu "złośliwa" natura.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Organizacja WHO radzi żeby w miarę możliwości europejczycy nie wychodzili z domów, nie wiadomo jakie mogą być skutki jak pył wulkaniczny opadnie na ziemię. Nie można wpadać w panikę, ale lepiej jest dmuchać na zimne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.