Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WWF i Beata Pawlikowska w obronie zagrożonych gatunków

Agnieszka Banach
Agnieszka Banach
Podróżniczka Beata Pawlikowska zatrzymana przez celników na lotnisku
Podróżniczka Beata Pawlikowska zatrzymana przez celników na lotnisku Fot. Mateusz Grochocki
W środę, o godz. 13, na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie, celnicy zatrzymali podróżniczkę, Beatę Pawlikowską z walizką pełną nielegalnych przedmiotów. Zamieszanie było wynikiem akcji "Pamiątka, która nie krzywdzi", zorganizowanej przez WWF.

Organizacja ekologiczna WWF oraz słynna podróżniczka i autorka książek, Beata Pawlikowska - Honorowy Ambasador akcji "Pamiątka, która nie krzywdzi" - przekonywały dziś podróżnych do ostrożności w wyborze wakacyjnych pamiątek. Wraz ze służbami celnymi zniechęcali do zakupu przedmiotów wykonanych z zagrożonych wyginięciem zwierząt i roślin:
- Ceny takich rzeczy są często bardzo atrakcyjne. Sprzedawcy wymieniają także wiele właściwości magicznych. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że nawet jeśli jest to superoferta, ważne jest czy za tym przedmiotem nie stoi czyjeś cierpienie. Lepiej żeby to zwierzę żyło na wolności i cieszyło się nią. Zastanawiając się nad kupnem takiej pamiątki powinniśmy wiedzieć, że to zwierzę zostało najprawdopodobniej schwytane, zatłuczone pałką i zginęło w męczarniach. Każdy, kto kupuje taki przedmiot, przyczynia się do śmierci zwierząt. Widziałam, jak przez ludzką bezmyślność cierpią zwierzęta i dlatego chcę o tym mówić - przekonywała Beata Pawlikowska.

Zgromadzonym w hali odlotów turystom, podróżniczka pokazała m.in. torebkę i buty wykonane ze skóry węża, figurki z kości słoniowej i skóry dzikich zwierząt. Wszystkie te przedmioty zostały na przestrzeni lat skonfiskowane przez celników:

- To jest niewielka część tego co mamy. Co roku konfiskujemy duże ilości nielegalnych pamiątek. W 2009 roku zatrzymaliśmy aż 170 kg koralowców rafotwórczych, zęby kaszalota, wyroby z kości słoniowej, ozdoby z kłów niedźwiedzia i zębów hipopotama, torebki z waranów, skorupy żółwi, a nawet spreparowane ptaki drapieżne. Dobrze, że WWF rozpoczął akcję. - przyznaje rzecznik prasowy służb celnych, Piotr Tałałaj, i dodaje, wskazując na torebkę z wężowej skóry: - Tę torebkę z kobry indyjskiej zatrzymaliśmy 8 lat temu. Po jakimś czasie przestano już przywozić przedmioty wykonane z tego gatunku węża. Sadzę, że jest on po prostu w zaniku.

1 lipca 1975 roku weszła w życie Konwencja Waszyngtońska (Konwencja o międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES) stworzona przez międzynarodową społeczność, aby chronić gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem. Jej głównym celem jest redukcja, kontrola lub całkowita eliminacja handlu ponad 30 000 gatunków objętych ochroną. Do tej pory dokument podpisało 170 państw, w tym Polska.

Przewóz przez granicę okazów objętych przepisami CITES, a więc żywych lub wypreparowanych zwierząt i roślin oraz produktów z nich wykonanych, wymaga specjalnych zezwoleń. Wydaje je Ministerstwo Środowiska. W tym wypadku nie wystarczy paragon ani faktura ze sklepu. Przewóz okazów CITES bez zezwolenia jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Ceną za nasz nierozsądny zakup, za kaprys posiadania, w gruncie rzeczy zupełnie niepotrzebnej pamiątki, jest życie tysiąca gatunków zagrożonych wyginięciem. Olbrzymia część zwierząt przemycanych z egzotycznych krajów nie przeżywa podróży. WWF apeluje o rozsądek i świadome wybieranie pamiątek. Organizacja proponuje, abyśmy zamiast kupowania przedmiotów, które w sposób bezsensowny, doprowadzają do śmierci wielu zwierząt, przywieźli z wakacji zdjęcia, które ukazują je w ich naturalnym środowisku. Zorganizowała nawet konkurs "Pamiątka, która nie krzywdzi", w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody (http://www.wwfpl.panda.org/).
Organizacja WWF, aby uświadomić ludziom skalę problemu, przygotowała również specjalny poradnik. Możemy znaleźć w nim np.: listę wybranych pamiątek z gatunków chronionych, informacje jakie okazy możemy przywieźć bez zezwolenia, jakie są konsekwencje wynikające z przewozu zwierząt egzotycznych lub przedmiotów wykonanych z zagrożonych gatunków.

Na stronie organizacji zamieszczono ponadto mapkę, która pomoże nam zorientować się, czego nie możemy przywozić z danego kontynentu (http://assets.wwfpl.panda.org/img/original/mapa_swiata.jpg).

Przed wyborem pamiątki z wakacji, powinniśmy zastanowić się, czy rzeczywiście nasz jeden kaprys jest wart życie, czy nie zaszkodzimy sobie i innym. Zwierzęta i rośliny są naszymi naturalnymi towarzyszami. Wymagają ochrony i opieki, a niestety z powodu bezmyślnych działań i pochopnych decyzji człowieka, większość z nich czeka cierpienie i śmierć. O wiele ważniejszym i piękniejszym doświadczeniem jest oglądanie ich w środowisku naturalnym, kiedy mogą cieszyć się wolnością, pokazać swoje obyczaje i zachowania, niż postawienie na półce. Organizacja WWF wraz ze swoją honorową patronką, Beatą Pawlikowską, namawiają nas do przemyślenia swoich decyzji. Życie zwierzęcia znaczy więcej niż wartości materialne. Nawet jeśli nie jest ono chronione prawnie, powinniśmy pomyśleć o konsekwencjach naszych decyzji, ponieważ mają one wpływ na to, czy uratujemy wymierające gatunki, czy powiększymy jeszcze ich liczbę.

WWF jest organizacją, której misją jest powstrzymanie degradacji naturalnego środowiska i ochrona zwierząt. Pragnie ona kształtować przyszłość tak, aby człowiek żył w harmonii i zgodzie z przyrodą. Żeby pomóc w akcjach lub wesprzeć finansowo organizację WWF, należy wejść na jej stronę główną:http://www.wwfpl.panda.org/

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto