Facebook Google+ Twitter

www.LEPPER.pl – legalne?

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-10-05 08:48

Czy możemy posiadać adresy www z imionami i nazwiskami ludzi z pierwszych stron gazet? Okazuje się, że nie jest to zgodne z prawem…

Paweł Nowak, Dziennik ŁódzkiCiekawym biznesem okazał się handel domenami. Może to robić każdy, dlatego wiele osób prześciga się w pomysłach na rezerwację domen.
Niektórzy rezerwują adresy www popularnych polityków, partii politycznych, a nawet piosenkarzy, czy aktorów.

Wchodząc pod adres www.pis.pl i www.po.pl znajdziemy więc stronę prywatnych przedsiębiorców, a wystukując na klawiaturze www.justynapochanke.pl i www.kamildurczok.pl zostaniemy odesłani na portal o mediach regionalnych…

Czy rejestrowanie domen z imionami i nazwiskami polityków, artystów, dziennikarzy czy sportowców jest dozwolone? Rejestrować wolno, ale posiadać już nie…

– Oczywiście, każda osoba czy firma może zarejestrować domenę, która jest na daną chwilę wolna. I dotyczy to każdej nazwy domeny – uważa Marcin Majerek, rzecznik prasowy firmy Domeny.pl. – Trzeba jednak liczyć się z sytuacją, że któregoś dnia ktoś będzie chciał odzyskać taką domenę, albo na drodze handlowej albo sądowej.

Zdaniem Justyny Zajączkowskiej z Działu Marketingu i Public Relations NetArt, posiadanie adresów www osób publicznych to kwestia sporna. – W przypadku domen zawierających imiona i nazwiska innych osób niż abonent domeny, zastosowanie ma kodeks cywilny – uważa Zajączkowska. – Teoretycznie nie ma przeszkód w rejestracji takich domen, jednak zawsze trzeba mieć świadomość tego, że osoba której nazwisko wykorzystano może wystąpić z pozwem do sądu.

Tymczasem zaskarżyć nas może także firma, której nazwy użyjemy w domenie internetowej, opierając się na Znakach Towarowych i innych dokumentach, które stanowią podstawę do posiadania danej nazwy domeny.

Tomek Piekarski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

a bo to ustawa o ochronie danych,nazwiska,adresu i innych jest warta funta kłaków.
Demokracja -to znaczy że wszystko wszystkim wolno? nie,tylko my nie umiemy realizować zasad o które najpierw walczymy,strajkujemy ,larum podnosimy i cisza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale co zrobić, jeśli czyjeś nazwisko oznacza w naszym języku albo w obcym jakiś rzeczownik. Np. www.walesa.pl (w końcu nie Wałęsa, a ponadto ten ktoś zarejestruje obok www.lazi.pl i powie, że to od *łazi*).
Albo www.leper.pl (leper = ang. trędowaty). Albo www.kochanek.pl (a Kochanek to tancerz z Taniec z gwiazdami). Jak udowodnić związek? Są zresztą ludzie o identycznych danych jak znani, np. Jolanta Kwaśniewska, Lech Wałęsa, i co w takich przypadkach? Kiedyś pewien drobiarz o nazwisku Józef Oleksy (jak b. premier) pakował kurze jajka w wytłoczki z napisem "Józef Oleksy" i nie można było mu nic zrobić, a jajeczka szły jak woda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.