Facebook Google+ Twitter

Wybiegaj sprawność. Akcja charytatywna Janusza Bukowskiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-04 17:20

Janusz Bukowski organizuje charytatywną imprezę "Wybiegaj sprawność". Funkcjonuje wbrew przeciwnościom i kryzysowi, zyskując sobie sympatię i pomoc innych ludzi. Być może Ty też możesz pobiec i pomóc osobom niepełnosprawnym.

Janusz Bukowski i Oscar Pistorius podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej / Fot. Zdjęcie ze zbiorów Janusza BukowskiegoCzasami spotykamy człowieka pozytywnie zakręconego i jednocześnie jest gejzerem pomysłów i pozytywnej energii. Janusz Bukowski - 55 lat, od 23 lat biega, od 16 lat pomaga osobom niepełnosprawnym, od 5 lat jest honorowym krwiodawcą. Od 7 lat samotnie wychowuje dwie córki - Karolinę i Monikę. W wolnym czasie zajmuje się wolontariatem. W tym roku organizuje imprezę „Wybiegaj sprawność”, która odbędzie się 16 października na Kępie Potockiej w Warszawie.


Jacek Andrzej Kwiatkowski: 16 października na Kępie Potockiej odbędzie się impreza „Wybiegaj sprawność”, której jesteś organizatorem. Skąd pomysł na taki bieg?
Janusz Bukowski: - W codziennym życiu często się spieszymy, nieustannie gdzieś biegniemy, gonimy za dobrami materialnymi. Ciągle nam jest mało. Warto chociaż na chwilę zatrzymać się i pomyśleć, czy ta gonitwa ma sens. Może wtedy zauważymy, że wokół nas są ludzie – chorzy i niepełnosprawni – często niezauważani przez osoby zdrowe. Biegam 23 lata, a od 16 lat pomagam osobom bezdomnym i niepełnosprawnym. Ten bieg jest moim krzykiem. Chciałbym, żebyśmy zatrzymali się i zwrócili uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Dziś jesteśmy zdrowi i tylko my możemy im pomóc.

Jaki jest cel biegu?
- Dedykuję ten bieg osobom młodym, które pod wpływem młodzieńczej brawury, alkoholu bądź lekkomyślności skaczą na główkę do wody i kończą z uszkodzonym kręgosłupem. Po takim wypadku młody człowiek ma dwie opcje: albo jeżdżenie na wózku inwalidzkim albo przykucie do łóżka do końca życia. Niech to będzie przestrogą. Spotykam się często z zarzutem, że te wypadki to tylko i wyłącznie wina samych poszkodowanych. Dla mnie to nie ma znaczenia. Mnie interesuje problem, że ci ludzie są teraz chorzy. Chcę przestrzec inne młode osoby przed takim brakiem rozwagi. Przy okazji biegu będziemy zbierać fundusze na pomoc osobom z uszkodzeniem kręgosłupa.

W jaki sposób będą zbierane fundusze?
- Cały czas szukamy sponsorów. Przed biegiem każdy uczestnik uiści opłatę startową w wysokości 40zł lub więcej, jeśli ktoś może i chce przeznaczyć większą kwotę na wsparcie osób z urazami kręgosłupa. Najważniejszą pomocą dla nich jest teraz rehabilitacja. Wszystkie zebrane środki zostaną oddane fundacji „Integracja”, która zadecyduje, kto najbardziej potrzebuje pomocy. Chciałbym, żeby te środki dotarły do osób, które są w domach i nie mają możliwości rehabilitacji w profesjonalnych ośrodkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.