Facebook Google+ Twitter

Wybieram się na jubileusz 60-lecia LZN

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-10-13 09:02

Do Lotniczych Zakładów Naukowych zdawał Mirosław Hermaszewski. Próbował tu swoich sił nawet syn Bieruta. Nie tylko im nie udało się zostać absolwentem wrocławskiej kuźni kadr techników lotnictwa, jak mawiano, podoficerów polskich skrzydeł.

Mam honor utożsamiać się z przestrzenią i setkami ludzi, którzy na sławetnym Psim Polu uczęszczali do lotniczej Alma Mater. Dumni byliśmy z tego, że uczyli nas zawodu technicy dywizjonów myśliwskich RAF, a wykładowcami byli nauczyciele z Wilna i Lwowa. Lekcje matematyli prowadziła profesor ("babcia") Lukasowa, która była z kolei uczennicą słynnego Banacha. Któż nie słyszał o nim, jako kamieniu milowym polskiej szkoły matematycznej.
Z naszej szkoły wywodzi się Witold Knychalski, twórca Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi; poseł na Sejm i komediant - Janusz Rewiński czy też dyrektor generalny do spraw ekonomicznych Telewizji Polskiej Wojciech Kabarowski.

Nie znoszę tłumu i nie przepadam za zjazdami, ale ten odwiedzę z jedynego powodu. Rozsiani po całym świecie absolwenci zjawią się na Psim Polu chyba po raz ostatni, bo następnego jubileuszu prawdopodobnie nie będzie już gdzie urządzić. Minęły dni chwały polskiego lotnictwa i nie kształci się już specjalistów w takiej liczbie, jak czyniono to przed kilkunastu laty. Pozostali wspaniali ludzie, którzy dojrzewali w cieniu rozstawionych po terenie całej szkoły, niezwykle cennych samolotów. Stopniowo znikały one z pola naszego widzenia przeznaczane "na żyletki" i z roku na rok pozostawało ich już coraz mniej. Zostaje ślad w pamięci, ich powidok, a przede wszystkim galeria niepowtarzalnych typów, oryginałów, ludzi z krwi i kości, którzy uczynili cud przemiany zagubionego chłopca z prowincji w świadomego swojej roli i posłannictwa, człowieka. Za to właśnie należy się im głęboka cześć i chwała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.