Facebook Google+ Twitter

Wybieram.pl – głosuj jak chcesz!

Kasia Szajewska opowiada nam o idei „Wybieram.pl”, akcji zachęcającej młodych Polaków do brania udziału w wyborach. Po prostu idź, zagłosuj na kogo tylko chcesz, spełnij swój obowiązek! Nauczmy się współdecydować.

Kampania Wybieram.pl 2006 | fot. Kuba ŚwietlikAkcja „Wybieram.pl” ma na celu zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania się polityką oraz do aktywnego udziału w wyborach. W Stanach Zjednoczonych inicjatywy takie funkcjonują od dawna. W Polsce akcje tego typu dopiero raczkują, ale wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek.

Jak piszą organizatorzy – "Wybieram.pl" zajmuje się rozwijaniem i propagowaniem inicjatyw, postaw i działań sprzyjających kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Celem działań "Wybieram.pl" jest zainteresowanie młodych ludzi polityką, a także zachęcenie ich do udziału w wyborach. Warto zaznaczyć, że działania te nie są prowadzone jedynie w okresie wyborów. W międzyczasie "Wybieram.pl" zachęca młodych ludzi do świadomego działania na rzecz demokracji. Organizatorzy próbują uzmysłowić początkującym "pełnoprawnym obywatelom", że każdy z nas ma w tej sprawie coś do powiedzenia. Polityków należy uważnie obserwować, sprawdzać czy wywiązują się z obietnic, a bieżące wydarzenia to nie tylko sprawa dziennikarzy i profesorów. Skoro ustrój demokratyczny daje nam możliwość współdecydowania, to dlaczego z tego nie skorzystać?

Głównym przesłaniem tegorocznej edycji, jest hasło - "Głosuj jak chcesz”. Przekaz jest czytelny - wyraź swoje zdanie, głosuj jak tylko chcesz. Głos zależy jedynie od konkretnego wyborcy, a każdy jest tak samo ważny.

Oto co mówi nam o akcji Kasia Szajewska, jedna z organizatorek.

Wybieram.pl na Chmielakach | fot. Wybieram.plJak powstało „Wybieram.pl”? Dlaczego zdecydowaliście się działać w takiej sprawie?
– „Wybieram.pl” powstało ponad rok temu w jednaj z warszawskich kawiarni. Razem z trójką przyjaciół postanowiliśmy, że warto w jakiś sposób powalczyć z coraz niższą frekwencją wyborczą i coraz mniejszym zainteresowaniem polityką. Każde z nas miało pewnie swój własny powód, więc myślę, że to co zrobiliśmy było jakąś wypadkową naszych umiejętności i zainteresowań.

Akcja namawia młodych ludzi do współodpowiedzialności za Polskę, brania aktywnego udziału w społeczeństwie obywatelskim. Dlaczego młodzież trzeba do tego namawiać?
– Młodzi ludzie najrzadziej głosują. To ogólnoświatowy trend - im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że zagłosuje. Wtedy płaci już podatki, kupuje mieszkanie, spłaca kredyty. Naszym zdaniem warto zainteresować się swoją przyszłością znacznie wcześniej. Młodzi ludzie często nie widzą związku pomiędzy ich zwykłym życiem a polityką. Staramy się pokazać, że istnienie lokalnego festiwalu ma związek z tym kogo wybierzemy na naszego burmistrza, który może wspomóc lub przeszkodzić w organizacji takiej imprezy.

Vlepka (naklejka reklamująca akcję) Wybieram.plStowarzyszenie powstało ponad rok temu. Czy są już jakieś zauważalne efekty działalności?
Zwracają się do nas ludzie z całej Polski - piszą, że to co robimy jest fajne, że na coś takiego czekali. Wiemy więc, że dotarliśmy z naszą akcją nie tylko do odbiorców w Warszawie, ale także w innych miastach i miasteczkach. Trudno jest sprawdzić jak wpłynęliśmy na frekwencję - czy gdybyśmy nie działali byłaby jeszcze niższa? Na pewno sami wiele się nauczyliśmy i mamy nadzieję, że każda kolejna nasza akcja będzie już tylko lepsza.

Myślisz, że internet to dobre miejsce dla takiej akcji?
– Myślę, że doskonałe. Wszystko robimy właściwie za darmo, a pokazywanie tego w sieci nic nas nie kosztuje. Bez żadnych pieniędzy powstał nasz tegoroczny spot internetowy. Gdyby nie internet nie dotarlibyśmy do innych miast, nie moglibyśmy tak łatwo kontaktować się z ludźmi z całej Polski.

Wybieram.pl to stowarzyszenie non profit. Skąd bierzecie środki na działalność?
Nie mamy właściwie żadnych pieniędzy, więc wszystko staramy się robić za darmo. Namawiamy do współpracy przeróżnych partnerów i tak jakoś się to kręci...


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szkoda, że dopiero teraz powstała tego typu akcja. Jest bardzo potrzebna! Chyba nie uda się zmienić podejścia do wyborów ludzi w średnim wieku, którzy mają już dosyć, ale zawsze można wpłynąć na młodzież!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.