Facebook Google+ Twitter

Wybieramy kredyt mieszkaniowy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-07 22:00

Własny dom dla niejednego z nas jest jednym spośród wielu marzeń. Niestety nie każdego z nas stać na tak duży wydatek. Stąd też kredyty mieszkaniowe stają się coraz bardziej popularne. Jak wybrać dobry kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy jest to produkt, który został stworzony po to, żeby konsumenci mieli okazję zakupienia mieszkania nawet kiedy nie posiadamy wystarczającej gotówki. Bank udziela nam długoterminowego kredytu, za który otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji oraz odsetek naliczonych z rat. Za pożyczone pieniądze możemy kupić różne nieruchomości. Oprócz kupna mieszkania lub domu mamy okazję uzyskania działki, garażu lub też domu letniskowego. Istnieje również możliwość zaciągnięcia większego kredytu. Użytkownik może ponadto wyremontować nabywaną nieruchomość, co jest kluczowe w razie kupna nieruchomości na rynku pierwotnym.

Kredyt mieszkaniowy udzielany jest na długi okres, nawet kilkudziesięciu lat, dlatego też banki przed zawarciem umowy muszą się odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa, lecz także niezbędne jest ustanowienie hipoteki. Jest to rodzaj prawa rzeczowego, które pozwala bankowi zaspokoić swój interes, czyli spłatę zaległej kwoty, w przypadku gdy klient zwleka z ratami. Dodatkowo banki mogą stawiać wymóg wykupienia ubezpieczenia mieszkania lub też na życie.
Wybieramy kredyt mieszkaniowy- najważniejsze cechy

Nie jest łatwo wybrać jedną ofertę spośród ogromu różnych produktów. Aby wybrać właściwie, należy skoncentrować się na najistotniejszych wartościach kredytu mieszkaniowego, do których należy :

oprocentowanie- to cecha, na której powinniśmy się skupić jako pierwsza. Na oprocentowanie składa się marża, która jest czystym wynagrodzeniem banku, oraz stopa procentowa, ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej . Wybierzmy ofertę, która proponuje możliwie najniższe oprocentowanie. Kredyt mieszkaniowy oprocentowany jest w granicach 5-6%;
prowizja- to kolejny zysk dla banku . Prowizja pobierana jest na początku trwania umowy, wynosi zwykle nie więcej niż 2 % kwoty udzielanego kredytu. Banki dają możliwość skredytowania prowizji wraz z kredytem dla klientów nie mających możliwości spłacenia prowizji z własnych środków;
wkład własny- to nasz udział finansowy w kredycie. Najlepiej jest dołożyć jak najwięcej pieniędzy, gdyż pozwoli to na zmniejszenie kredytowanej kwoty oraz zwiększa naszą zdolność kredytową. Najlepszą wysokością wkładu własnego jest 20% wartości mieszkania, ponieważ w przypadku wniesienia niższej kwoty niezbędne będzie dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
ubezpieczenia- banki oprócz hipoteki wymagają dodatkowego ubezpieczenia spłaty kredytu. Udzielenie kredytu zawsze wymaga zakupienia ubezpieczenia mieszkania, a także wymagane może być ubezpieczenia na życie i innych, np. ubezpieczenia pomostowego lub ryzyka utraty pracy ;
koszty związane z udzieleniem i obsługą kredytu - są to wszelkie koszty, które musi ponieść zanim dostaniemy gotówkę, a które zwiększają ogólny koszt pożyczki. Dowiedz się, za które czynności nie musimy płacić lub z których bank rezygnuje, np. z kosztów udzielenia promesy kredytowej.

Artykuł został przygotowany przez redakcję http://www.stoplichwie.pl/kredyty/mieszkaniowe/wybieramy-kredyt-mieszkaniowy.html
(Jarosław P)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.