Facebook Google+ Twitter

Wybierz lekkoatletę 2008 roku

Usain Bolt czy Dayron Robles? Wśród kobiet - Jelena Isinbajewa, Pamela Jelimo, a może Blanka Vlašić? IAAF ogłosiło kandydatów do tytułu najlepszego lekkoatlety 2008 roku. W tym głosowaniu każdy może wziąć udział.

 / Fot. Albertus teolog / http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Iaaf.flaga.JPG / public domainW minionym, olimpijskim roku, nie zabrakło gwiazd i znakomitych rezultatów. Fani lekkiej atletyki zapewne najlepiej zapamiętali wyczyny jamajskiego sprintera Usaina Bolta, który na igrzyskach w Pekinie zdobył trzy złote medale (na 100 m, 200 m i z kolegami w sztafecie 4x100 m), ustanawiając w każdej z tych konkurencji rekordy świata.

Jamajczyk jest z pewnością głównym faworytem w wyścigu po nagrodę, ale i inni nie próżnowali. Dayron Robles przez cały sezon nie miał sobie równych na 110 m ppł, pobił rekord świata Chińczyka Liu, a swój prymat potwierdził na olimpiadzie. Kenenisa Bekele z Etiopii jak zwykle był nie do pokonania, przywożąc z Pekinu dwa złote medale (na 5000 m i 10 000 m), zaś Andreas Thorkildsen w rzucie oszczepem zdeklasował rywali, popisując się raz po raz rzutami powyżej 90 metrów.

Kenijka Pamela Jelimo zdobyła milion dolarów za zwycięstwa we wszystkich sześciu mityngach Złotej Ligi w biegu na 800 m. W kończących cykl zawodach w Brukseli wygrała z wynikiem 1.55,16. / Fot. PAP/EPA/LALMAND-LEFOURJeśli wśród kobiet można wskazać faworytkę do tytułu najlepszej lekkoatletki roku, z pewnością jest nią 18-letnia Pamela Jelimo z Kenii. Choć jest jeszcze juniorką, w minionym sezonie wygrała niemal wszystko, co było do wygrania: złoto na 800 m na igrzyskach, milion dolarów za zwycięstwo we wszystkich zawodach cyklu Golden League, a także czterokrotnie poprawiany rekord świata juniorów na tym dystansie. Z powodu startów w Golden League musiała opuścić mistrzostwa świata juniorów w Bydgoszczy, ale miesiąc później w Pekinie pokazała, że nawet wśród seniorów jest zdecydowanie najlepsza.

Rosjanka Jelena Isinbajewa , szybuje nad poprzeczka w konkursie skoku o tyczce podczas lekkoatletycznego mityngu z cyklu Złota Liga. / Fot. PAP/EPA/LAURENT GILLERONPodobnie jak Jelena Isinbajewa, która bez problemów obroniła tytuł mistrzyni olimpijskiej w skoku o tyczce, a także dwukrotnie poprawiała własny rekord świata. Z kolei Blanka Vlašić przegrała w 2008 r. tylko dwa konkursy skoku wzwyż – los chciał, że te najważniejsze: w finale olimpijskim oraz w ostatnich zawodach Golden League. Na uwagę zasługuje postawa Jamajki Melaine Walker, która w minionym sezonie poprawiła rekord życiowy na 400 m ppł aż o półtorej sekundy, a z najwyższą formą trafiła idealnie na zwycięski finał olimpijski.

Wśród nominowanych do tytułu lekkoatlety i lekkoatletki roku nie ma Polaków. Ani Tomasz Majewski, ani Piotr Małachowski, ani też żadna z polskich tyczkarek nie znaleźli się w dwudziestce wyróżnionej przez IAAF.

Norweg Andreas Thorkildsen rzuca oszczepem podczas mityngu lekkoatletycznego Złotej Ligi w Brukseli. / Fot. PAP/EPA/LALMAND-LEFOUR-JANSENSNominacje do nagrody Athlete of the Year 2008 (mężczyźni):
- Kenenisa Bekele (Etiopia, 5000 m / 10 000 m)
- Usain Bolt (Jamajka, 100 m / 200 m)
- Bryan Clay (USA, 10-bój)
- Haile Gebrselassie (Etiopia, 10 000 m / maraton)
- LaShawn Merritt (USA, 400 m)
- Dayron Robles (Kuba, 110 m ppł)
- Irving Saladino (Panama, skok w dal)
- Andrej Silnow (Rosja, skok wzwyż)
- Andreas Thorkildsen (Norwegia, rzut oszczepem)
- Samuel Wanjiru (Kenia, maraton)

Nominacje do nagrody Athlete of the Year 2008 (kobiety):
Blanka Vlasic cieszy się po uzyskaniu wysokości 2.01 m w Stuttgarcie. / Fot. EPA/Arne Dedert- Veronica Campbell-Brown (Jamajka, 100 m / 200 m)
- Tirunesh Dibaba (Etiopia, 5000 m / 10 000 m)
- Gulnara Gałkina-Samitowa (Rosja, 3000 m z przeszkodami / 5000 m)
- Jelena Isinbajewa (Rosja, skok o tyczce)
- Pamela Jelimo (Kenia, 800 m)
- Françoise Mbango (Kamerun, trójskok)
- Barbora Spotakova (Czechy, rzut oszczepem)
- Valerie Vili (Australia, pchnięcie kulą)
- Blanka Vlašić (Chorwacja, skok wzwyż)
- Melaine Walker (Jamajka, 400 m ppł)


W wyborach może zagłosować każdy internauta. Wystarczy wejść na stronę głosowania i oddać swój głos na trzech zawodników i trzy zawodniczki, którzy w naszych oczach najbardziej zasłużyli na miano lekkoatletów roku. Głosowanie jest otwarte przez cztery tygodnie, do 9 listopada. Na podstawie wyników głosowania internautów, IAAF wybierze trzech finalistów i trzy finalistki, po czym specjalna komisja dokona ostatecznego wyboru zwycięzców. Wyniki zostaną ogłoszone 23 listopada podczas specjalnej gali w Monaco.

Nagrody IAAF Athlete of the Year są przyznawane od 1988 r. Wśród dotychczasowych zwycięzców można znaleźć m.in. Carla Lewisa i Florence Griffith-Joyner. W ubiegłym roku wyróżnieni zostali: wśród mężczyzn amerykański sprinter Tyson Gay, a wśród kobiet biegająca na 5000 m Meseret Defar z Etiopii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mateusz Mikłaszewicz
  • Mateusz Mikłaszewicz
  • 28.08.2011 19:02

Zdecydowanie Tirunesh Dibaba i Kenenisa Bekele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja głosuję na redakcję w24.

A tak szczerze to na Dibabę oraz Bolta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.