Facebook Google+ Twitter

Wybierz najbrzydszy pomnik Warszawy

Warszawa może się poszczycić setkami pomników. Niektóre z nich stały się niekwestionowanym symbolem miasta, jak choćby Syrenka, niektóre jednak straszą swym wyglądem. I wcale nie są to tylko najmłodsze wiekiem pomniki. Wiadomości24 postanowiły wybrać 10 największych monstrów małej architektury. Oczywiście z Waszą pomocą.

Pomnik gen. Roweckiego - Grota / Fot. Mzungu, GNUProponujemy Wam stworzenie rankingu największych dziwadeł wśród stołecznych pomników. Wskażcie, które warszawskie monumenty nie wzbudzają Waszego zachwytu. Koniecznie napiszcie też dlaczego!

Proponujemy, byście do końca lipca przysyłali nam krótkie materiały, w których znajdzie się zdjęcie pomnika i jego krótki opis (np. czyj to pomnik, okoliczności powstania, kiedy powstał, kto jest autorem i gdzie jest ulokowany).

Do każdego z tekstów dodamy sondę z łatwym pytaniem: Zgadzasz się? Tak - Nie. Zaprosimy Was do głosowania w sondzie. Im więcej głosów popierających negatywną opinię autora o pomniku, tym wyżej na naszej liście znajdzie się pomnik. Jeżeli w sondzie przeważą głosy na "nie" - pomnik na listę nie trafi. W drugim etapie zaprosimy Was do głosowania na 10 najgorszych przykładów małej architektury Warszawy.

Celowo nie proponujemy naszych typów, choć gdybym ja miała subiektywnie wskazać takie "pomnikowe straszydła" to byłyby to: pomnik Marii Konopnickiej w Ogrodzie Saskim projektu Stanisława Kulona, z 1966 roku, odsłonięty w 124. rocznicę urodzin pisarki, pomnik "Braterstwa broni" czyli popularni "Czterej śpiący" na Pradze, pomnik Stefana Roweckiego „Grota” u zbiegu ulic Fryderyka Chopina i Alej Ujazdowskich oraz pomnik Kościuszkowców przy wlocie do Portu Praskiego.
Pomnik Braterstwa Broni, tzw. "Czterej śpiący" / Fot. Cezary Piwowarski, GNUPomnik Kościuszkowców / Fot. Hiuppo, GNU, CC 3.0Pomnik Marii Konopnickiej / Fot. Mikiapole3, CC 3.0
Pomnik Kościuszkowców kandydatem na najbrzydszy pomnik Warszawy
Pomnik Czterech śpiących kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy
Pomnik Barykada Września kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy
Pomnik Bohaterów Getta kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy
Pomnik M. Konopnickiej kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy
Pomnik Wdzięczności kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

Proponuje dworzec PKP Warszawa Centralna i Warszawa - Śródmieście

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomnik tak zwany czterech śpiących mam do niego sentyment..

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 28.06.2011 16:03

Proponuję jurorom brzydoty i estetyki, pójść o krok dalej i zaproponować własną wizję takiego pomnika. To będzie pełna polemika z brzydotą. Tak, to najzwyklejsze farmazony tych co im się wydaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jarosławie, taki mamy plan :-) Już wkrótce zapowiemy właśnie taką akcję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

proponuję nowy konkurs, na najładniejszy i najbrzydszy pomnik Jana Pawła II, jest w czym wybierać i warto wpłynąć na gusta tych co zamierzają nowy postawić

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem, pomnik Starzyńskiego to niestety też niezbyt udana praca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuje Pani za zajecie sie tym tematem gdyz nie tylko w W wie sa pomniki ktore swoim kiczem szpeca miasto Natomiast pragne zwrocic uwage na nieudolny pomnik Wielkiego Prezydenta W wy Stefana Starzynskiego przy pl.Bankowym. Postument niewysoki przez co jest nie widoczny .Podpiety pod szyja plan W wy przez to wyglada komicznie niczym niemowlecy sliniaczek Kiczowato rowniez wyglada pomnik Prezydenta przy ul Saskiej Wielki Prezydent Wielkiej Warszawy ktory sie niemcom okupantowi nie klanial dowodzac obrona miasta gdy inni zawiedli ,Dla tego nie zasluguje na takie upamietnienie o czym informowalem Pania Prezydent W wy.Z Uprzejmoscia KL

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Lidia Raś Dzisiaj 08:20
Z tą oceną komentarzy i ich wymowy jest tak, jak z tymi pomnikami.
Różnica tylko, że komentarze nie są rzeźbionymi dziełami sztuki ;)
Ocena zawsze pozostaje subiektywna i niekoniecznie musi to być krytyka :)
To tylko starcie zdań w wirtualnym dialogu, które w efekcie końcowym może okazać się współbrzmiące.
Tandety nigdzie nikt nie lubi, tylko gusta bywają różne, czasami nawet pod presją czasu historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie :-) Za czasów mojej totalnej dezorientacji w terenie trzymałam się go kurczowo podczas każdej wizyty w Rzeszowie :D
Gdyby nie dzisiejszy deszcz, to z chęcią już bym się wybrała na polowanie na rzeszowskie monumenty :-) No ale... pomnik nie zając... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałam. :-) Zresztą pomnik w oryginale też znam, bo jest jednym z lepszych punktów orientacyjnych w Rzeszowie. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.