Facebook Google+ Twitter

"Wybierz Życie – Pierwszy Krok” w walce przeciw wirusowi HPV

Co roku na świecie około 500 tys. kobiet zapada na raka szyjki macicy. Ponad połowa z nich umiera. W Polsce wskaźnik umieralności z powodu tej choroby jest bardzo wysoki. Nasz kraj przoduje wśród krajów Europy w tym niechlubnym rankingu.

Strona kampanii "Wybierz Życie- Pierwszy Krok" / Fot. ScreenTe niepokojące fakty skłoniły Główny Inspektorat Sanitarny oraz Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie do podjęcia działań. Stąd pomysł na program edukacyjny „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”.

Działania realizowane są w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, który funkcjonuje przy Centrum Onkologii w Warszawie.

Co wiedzieć trzeba?

Przyczyną powstania i rozwoju raka szyjki macicy jest wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Wirus aby mógł funkcjonować wnika do komórek, najchętniej do komórek nabłonka płaskiego skóry lub błon śluzowych. Rak szyjki macicy rozwija się gdy komórki zakażone HPV dzielą się bez kontroli. Mnożąc się, mogą się gromadzić w jednym miejscu tworząc guz nowotworowy.

Wiek kobiety nie ma znaczenia w przypadku prawdopodobieństwa zachorowania. Ryzyko utrzymuje się od rozpoczęcia współżycia do końca aktywności seksualnej. Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Przez wiele lat (od pięciu do 12) choroba rozwija się niemal bezobjawowo.

Najlepszą metodą walki z rakiem szyjki macicy jest wczesne wykrycie problemu. Jest to możliwe tylko w przypadku częstych badań profilaktycznych pierwotnych i wtórnych.

Nasze zdrowie w naszych rękach

Pomysłodawcy akcji wierzą, że wprowadzenie edukacji prozdrowotnej do szkół, przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy i zainicjowania dyskusji, dzięki której kobiety podejmą odpowiednie działania, czyli skonsultują się z lekarzem i wykonają badanie cytologiczne.

Organizatorzy nie tylko chcą dotrzeć przez uczniów do pokolenia rodziców, ale także podnieść świadomość młodych ludzi co w przyszłości zaprocentuje w ich zachowaniach profilaktycznych.
Jak wyjaśniła dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie Małgorzata Czerniawska-Ankiersztejn efektem programu ma być przede wszystkim wyrobienie nawyku wykonywania badań profilaktycznych przez całe życie.

- Ważne jest to, żeby wyedukowani uczniowie motywowali swoje najbliższe otoczenie np. rodzinę lub znajomych do wykonywania badań profilaktycznych - mówiła Czerniawska-Ankiersztejn na konferencji prasowej w sprawie kampanii zorganizowanej w Bibliotece Narodowej.

A w ramach kampanii...

Program zakłada szereg szkoleń dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego oraz organizacje lekcji na temat profilaktyki raka szyjki macicy w szkołach. Może on być realizowany na spotkaniach dodatkowych lub w trakcie lekcji przedmiotowych. Poszczególni nauczyciele mogą włączyć treści programowe do swoich zajęć.

Wsparcia w prowadzeniu programu udzielają specjaliści z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

W ramach programu wypracowano pakiet edukacyjny zawierający prezentację multimedialną, podręcznik metodyczny oraz ulotki dla rodziców i uczniów. Prezentacja multimedialna, to krótki, animowany film, pokazujący najważniejsze aspekty związane z profilaktyką szyjki macicy. Zwraca uwagę na odpowiedzialne zachowania, potrzebę rozmów z bliskimi osobami na tematy związane ze zdrowiem oraz konieczność regularnych badań profilaktycznych.

Jeśli ocena realizacji programu wypadnie pomyślnie, organizatorzy będą kontynuować akcję w latach następnych z możliwością rozszerzenia jej na całą Polskę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.