Facebook Google+ Twitter

Wybiórcza historia Polski?

01.04.2016 r Sejm przyjął ustawę dekomunizacyjną o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Pomnik wdzięczności w Szczecinie / Fot. Grzegorz SadowskiUstawa przewiduje, że nazwy m.in. ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. W rzeczywistości jest właściwie ustawą typowo dekomunizacyjną.

Niby szukamy dziś sposobów nawiązania współpracy, prawdziwej przyjaźni i wzajemnego wybaczenia między narodem polskim i narodami współczesnej Federacji Rosyjskiej. Być może i tym razem ważną rolę powinna odegrać w tym procesie, tak jak w przypadku narodu Niemieckiego religia chrześcijańska. List Episkopatu polskiego do niemieckiego: „Przepraszamy i prosimy o przebaczenie”, może być iskierką nadziei w ciemności.

To prawda, że trudno zapomnieć o straszliwej deportacji Polaków z Marchlewszczyzny na Ukrainie w roku 1935, ani z Dzierżyńszczyzny na Białorusi z roku 1938, o masowych mordach na Polakach i wywózkach w latach 1939-1941, gułagach, o okupacji Polski od roku 1944, o mordowaniu patriotów i niszczeniu kultury polskiej, o obławie augustowskiej w roku 1945, w której zginęło 1100 osób, i o cierpieniach podczas okupacji sowieckiej do roku 1989, która przyniosła duchową i moralną degenerację Narodu.

Przez prawie pół wieku, Polska była pod nieformalną okupacją Związku Radzieckiego, i o faktach historycznych, które były niewygodne dla stosunków z naszym okupantem się w Polsce nie mówiło, pod groźbą niewyobrażalnych represji. Dzisiaj chcemy ten okres wymazać z pamięci i historii Polski, tak jakby go nie było. Mądrze napisał Zdzisław Sadowski w komentarzu do artykułu „Chcą zlikwidować pozostałości PRL-u” (09.10. 2008 r): „Wypieranie się naszej czerwonej przeszłości i tak jej nie zmieni”

Jednym z objawów realizacji ustawy dekomunizacyjnej, ma być likwidacja pomników upamiętniających żołnierzy radzieckich, których na polskiej ziemi zginęło aż 600 tysięcy. Tak postępując, możemy zapomnieć o uczczeniu postumentem ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem – Rosja nigdy nam na to nie zezwoli. W ogóle wymachiwanie szabelką w stronę Rosji jest głupotą, wszak to wciąż imperium, także militarne.

Nie łudźmy się, że Rosjanie oddadzą nam wrak Tupolewa. Tam nikt nie prowadzi już żadnego śledztwa, a nie zwrócą nam na złość, bo nas nienawidzą. Tezę tą potwierdza fakt, że za sto metrów sześciennych gazu importowanego z Rosji, płacimy średnio 100 dolarów więcej niż odbiorcy na zachodzie Europy. Rocznie to półtora miliarda dolarów, dobra kasa na rosyjskie zbrojenia.

Jak wynika z powyższego Ustawa dekomunizacyjna, nawet wobec społecznie akceptowanych założeń, może przynieść wiele złego w stosunkach polsko-rosyjskich, doprowadzić do zagmatwania (modyfikowania, poprawiania, przerabiania) niedawnej historii Polski, nie wspominając o kosztach wymiany dokumentów, pieczątek itp., w przypadku zmiany nazw miejscowości, ulic, placów kojarzących się z ZSRR.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ZSRR nie ma już dawno na mapie politycznej świata ! Jest natomiast Rosja i naród rosyjski, jest muzyka Okudżawy i wielu,wielu innych znakomitych artystów i artystek rosyjskich; z myślą o Narodzie Rosyjskim należy zachować Przyjaźń Polsko - Rosyjską, a nie boczyć się... bo mi tak, bo mi siak...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będzie się działo, ale nie wiem czy w sprawie pełnej lustracji i dekomunizacji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę że doczekamy się niedługo pełnej lustracji i dekomunizacji. Jeszcze nic straconego.
Niedługo ujrzą światło dzienne, zastrzeżone archiwa w IPN. Oj będzie się działo ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.