Facebook Google+ Twitter

Wybitna polska śpiewaczka Jadwiga Pietraszkiewicz nie żyje

W nocy z 22 na 23 maja, w wieku 93 lat, zmarła prof. Jadwiga Pietraszkiewicz, jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek operowych, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi i pedagog w łódzkiej śpiewu solowego Akademii Muzycznej.

17 maja br prof. Jadwiga Pietraszkiewicz w Teatrze Wielkim w Łodzi. Premiera „Toski” Giacomo Pucciniego. / Fot. zasoby Teatru Wielkiego w ŁodziW piątek, 17 maja br prof. Jadwiga Pietraszkiewicz oklaskiwała artystów łódzkiej opery podczas premiery „Toski” Giacomo Pucciniego w ramach jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Tadeusza Kozłowskiego – poinformowała Aleksandra Mysiakowska, kier. działu marketingu i promocji Teatru Wielkiego w Łodzi.

Jadwiga Pietraszkiewicz w Jadwiga Pietraszkiewicz, na Litwie znana jako Jadvyga Petraškevičiūtė po ukończeniu w 1947 roku Konserwatorium Wileńskiego była solistką Litewskiego Teatru Opery i Baletu. Występowała gościnnie m.in. na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie i Teatru Maryjskiego Petersburgu (wówczas Leningradzie). Po przyjeździe do Polski w 1959 roku została solistką Opery Łódzkiej, od 1967 roku Teatru Wielkiego oraz teatrów operowych w Warszawie i Bytomiu. Przepiękny głos prof. Pietraszkiewicz publiczność podziwiała m.in. w partii Tatiany w „Eugeniuszu Onieginie”, Lizy w „Damie pikowej”, Kseni w „Borysie Godunowie", Amelii w „Balu maskowym", a także w "Tosce", „Cyganerii”, "Carmen" czy rodzimej "Halce" i "Strasznym dworze". Na początku lat 60. rozpoczęła pracę pedagogiczną. Wykształciła kilka pokoleń śpiewaków m.in. Joannę Woś, Annę Walczak czy Agnieszkę Makówkę.

Jadwiga Pietraszkiewicz w Za wybitne osiągnięcia artystyczne w byłym ZSRR otrzymała Nagrodę Państwową, Order Lenina oraz miano Zasłużonej Artystki Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W Polsce została dwukrotną laureatką nagrody Ministra Kultury i Sztuki, odznaczona była m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.