Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

193 miejsce

Wybitne postacie harcerstwa cz. I - Józef Grzesiak "Czarny"

Historia harcerstwa sięga początku XX wieku. Idea skautingu dotarła do Polski bowiem już w 1909 roku. W ciągu stu lat harcerstwo tworzyły wybitne jednostki, które stały się wzorem dla innych harcerzy i nie tylko...

Józef Grzesiak z żoną i synem. Wilno 1926 / Fot. Archiwum XIII "Czarnego" Szczepu im. Zawiszy Czarnego w RadomskuPostać ta związana jest głównie z Krakowem i Wilnem, bo tam głównie działał. Znany jest jednak wśród środowisk harcerskich w całym kraju i za granicą. Józef Grzesiak urodził się 11 listopada 1900 roku w Czarnej Wsi, nieopodal Krakowa. Wkrótce potem cała rodzina przeniosła się do centrum miasta.

Jego przygoda z harcerstwem rozpoczęła się w 1913 roku, gdy zobaczył w parku skautów przygotowujących się do światowego zlotu w Birmingham. Młody człowiek był bardzo zainteresowany musztrą i ćwiczeniami, które wykonywali ludzie ubrani w jednakowe mundury. Razem z kolegami założył zastęp, który po kilku miesiącach został wcielony do 2 Krakowskiej Drużyny Skautowej.

Swoje przyrzeczenie harcerskie (a więc formalne wstąpienie w szeregi organizacji) złożył wobec licznego grona świadków 3 maja 1914 roku pod kopcem Kościuszki. Mimo młodego wieku, jego przełożony złamał obowiązujące przepisy i posłał go na kurs szarż niższego szczebla.

W 1916 roku Grzesiak wstąpił do Legionów (mimo, że miał 16 lat i rodzice się na to nie zgodzili). Niestety ciężkie warunki wojskowe sprawiły, że młody organizm nie podołał tym trudom.

Po powrocie do rodzinnego Krakowa Grzesiak zorganizował pomocnicze służby wojskowe. W 1918 roku został drużynowym 13 Krakowskiej Drużyny Skautowej ("Czarna Trzynastka" - ze względu na czarny kolor chust jakie nosili harcerze). Harcówka mieściła się w jednej z izb domu Grzesiaka przy ulicy Szujskiego 3. To właśnie tamten okres sprawił, że Grzesiak stał się wzorem dla swych kolegów. Pełniąc funkcję drużynowego niejednokrotnie pomagał innym harcerzom w codziennych sprawach. Znana jest np. historia gdy jeden z jego podopiecznych nie miał roweru, więc "Czarny" podarował mu bezinteresownie swój...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5* - bardzo ciekawa postać, warta przypomnienia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.