Facebook Google+ Twitter

Wybitni medioznawcy i cyberartyści w Katowicach

  • Anna Maj
  • Data dodania: 2011-05-18 09:47

Już w piątek 21 maja gośćmi konferencji "Transgresje zmysłów" w ASP będą znawcy i praktycy nowych mediów: Derrick de Kerckhove, Maurice Benayoun, Paul Levinson, David Weinberger, Paul Hoffert, Mark Federman, Maria Pia Rossignaud.

Plakat konferencji "Transgresje zmysłów" / Fot. Justyna KucharczykDziś jeśli nie ma nas w Facebooku lub w Google - po prostu nie istniejemy w sensie społecznym. Tym, których to szokuje albo denerwuje, warto przypomnieć, że taki rozwój społeczeństwa i mediów przewidział już w latach 60. Marshall McLuhan, który stworzył koncepcję globalnej wioski. W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin badacza. Z tej okazji już w piątek i sobotę (20-21 maja) w Katowicach pojawią się wybitni badacze cyberkultury i artyści nowych mediów. Będą uczestniczyli w konferencji "Transgresje zmysłów. Kultura, technologia, technoumysł", organizowanej przez Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w Katowicach, Instytut Mediów i ASP w Katowicach. W ten sposób Rok McLuhana 2011 zawita też do śląskiego Cyberogrodu.

Spotkanie poświęcone jest nie tylko wpływowi Marshalla McLuhana, jednego z najważniejszych badaczy mediów XX wieku i najbardziej docenionych na całym świecie Kanadyjczyków, na rozumienie współczesnych mediów, ale też przemianom technologii, kultury i percepcji, które dokonują się właśnie dzięki mediom. Zaproszeni goście będą mówić również o sztuce cyfrowej i interaktywnej oraz muzyce eksperymentalnej. W trakcie konferencji zaprezentowany zostanie performance Maurice'a Benayouna, który po raz pierwszy w Polsce pokaże pracę Emotion Forecast. Gośćmi Cyberogrodu są badacze mediów, naukowcy i artyści, którzy współpracowali z Marshallem McLuhanem bądź odnajdują w jego pracach inspiracje, a jednocześnie aktywnie współtworzą współczesny krajobraz medialny. Prelegenci, którzy wystąpią w czasie konferencji i wezmą udział w otwartych dyskusjach to: Derrick de Kerckhove (CA/IT), Paul Levinson (USA), David Weinberger (USA), Paul Hoffert (CA), Maurice Benayoun (FR), Maria Pia Rossignaud (IT), Mark Federman (CA).

Derrick de Kerckhove z Uniwersytetu w Toronto i Neapolu jest uczniem i intelektualnym spadkobiercą Marshalla McLuhana, jednym z twórców Szkoły Komunikacji z Toronto. Polski czytelnik spośród kilkunastu jego książek zna na pewno dwie przetłumaczone na język polski: "Powłokę kultury" i "Inteligencję otwartą". Wśród dokonań de Kerckhove'a warto wymienić nowatorską analizę roli alfabetu we współczesnej kulturze połączoną z badaniami z zakresu psychologii percepcji, badania z zakresu komunikacji w biznesie oraz doskonałe interpretacje sztuki nowych mediów i cyberkultury. Badacz gościł w Katowicach w 2008 roku podczas I Dni Nowych Mediów, jest współautorem książki "Kody McLuhana. Topografia nowych mediów". Wspiera też starania Katowic o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku jako Ambasador projektu. Jest członkiem Klubu Rzymskiego i stypendystą Światowego Forum Ekonomicznego, uhonorowanym przez rząd Francji orderem Les Palmes Académiques. Współpracuje ściśle z Biblioteką Kongresu w Waszyngtonie, a także z Open University w Barcelonie (UOC), w którym jest dyrektorem programu badawczego dotyczącego kultury cyfrowej w ramach Interdisciplinary Internet Institute (IN3). Pracuje również w Uniwersytecie Fryderyka II w Neapolu, gdzie zajmuje się socjologią internetu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.