Facebook Google+ Twitter

Wyborcy kupczą swymi głosami na Allegro. Ceny od 1 zł do 15 tys. zł

Upadek demokracji, cwaniactwo czy może normalny proceder? Serwis Allegro pełen jest ogłoszeń, w których internauci proponują swoje głosy wyborcze. Ceny są różne, wahają się od złotówki do 15 tys. złotych.

głos za 1 zł. / Fot. allegroWiększość sprzedających głos uzasadnia swoją decyzję faktem, że ich kandydat nie zakwalifikował się do drugiej tury. Nie mają na kogo zagłosować, więc oferują swój głos za pewną cenę.

"GORĄCO WITAM! ZBIERAM NA DOM ! POLITYCY JUŻ MAJĄ - JA TEŻ CHCE! Z MIŁĄ CHĘCIĄ WIĘC ODSTĄPIĘ SWÓJ GŁOS. SKORO SIĘ NIE KRYJĄ Z TYM JAK JUŻ SPRZEDALI FABRYKI ZA BEZCEN, JA MOGĘ SPRZEDAĆ GŁOS. GWARANTOWANA WIĘKSZA UCZCIWOŚĆ NIŻ U POLITYKÓW! POLECAM I ZAPRASZAM!" - czytamy w ogłoszeniu internauty, który swój głos wycenił na 1000 złotych (zachowana oryginalna pisownia - przyp. red).

Aukcja / Fot. screen"Mój kandydat w pierwsze turze odpadł więc w drugiej turze chciałbym cokolwiek zyskać na tych wyborach ;)" - czytamy w opisie kolejnej oferty. Tu głos kosztuje złotówkę.

Sprzedawcy gwarantują uczciwość. Kupujący musi przesłać maila, w którym napisze imię i nazwisko swojego kandydata. Podczas wyborów sprzedawca uda się do lokalu wyborczego, aby zagłosować i jako potwierdzenie wyśle zdjęcie lub nagranie video.

głos za 15 000zł / Fot. allegroWszystkie aukcje można znaleźć tutaj.

[i]Kodeks karny stawia rzecz jasno, w art. 250a:
"§ 1. Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."
[i]

***

Sprawą postanowiliśmy zainteresować Państwową Komisję Wyborczą. Redakcja Wiadomości24.pl przesłała do PKW powyższy artykuł, z prośbą o komentarz odnośnie legalności tego typu działań.

Odpowiedź Marcina Lisiaka z Państwowej Komisji Wyborczej jest jednoznaczna - handel głosami jest ewidentnym przestępstwem przeciwko wyborom. Sprawą powinna zająć się prokuratura.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Zerżnęli od Piotra i jako źródło podali se.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/handel-glosami-w-internecie-kwitnie-ceny-od-zlotow_143716.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.06.2010 17:51

Piąteczkę przybijam 5*:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.06.2010 17:51

Były domeny na sprzedaż- link to dlaczego nie mogą być głosy... Wydawało by się, że to jest chore, ale cóż... Liczy się kasa i tylko kasa....

Komentarz został ukrytyrozwiń

na Białorusi chociarz w lokalach można kupic delikatesy czy coś dostac czego nie ma w sklepach to i frekwencje maja ~100 % a u nas;)? Tez chca cos miec z glosowania;)
PS. dzieki za odp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skandal,teraz to każdy może być prezydentem . Ludzie nie powinni tego robić i na to pozwalać . Tak przy okazji niech wygra Komorowski .

Komentarz został ukrytyrozwiń

aby obejść kodeks karny (cytowany powyżej) allegrowicze dodają taki opis do swoich aukcji:
"Co do legalności aukcji:
mówiąc 'sprzedam głos' mam na myśli sprzedaż czasu jaki muszę poświęcić idąc na wybory; normalnie w ogóle bym mnie poszedł ale zwycięzca aukcji może mnie zachęcić do głosowania; dodatkowo zwycięzca aukcji będzie miał możliwość przekonania mnie do swojego kandydata."

Czyli sprzedają swój bezcenny czas - w myśl przysłowia: "Polak potrafi"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komisje pracują na dwie zmiany, członek komisji może głosować przed albo po swojej zmianie, a jeśli wcześniej wziął zaświadczenie, może oddać głos w komisji w której pracuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm...a ciekawa jest inna rzecz. Komisja pełni swoje obowiązki od otwarcia lokalu do zamknięcia. Ni emoze robic pzrerw itp, ani glosowac po zamknieciu lokalu. W ordynacji nie widziałem mozliwośći na jakich zasadach i keidy komisja by mogla glosowac. Idąc tym tropem państwo płaci obywatelom za nie głosowanie czyt. za zasiadanie w komisjach;)
Mogę się mylic bo nigdy nie zasiadałem w komisji (jeśli ktoś zasiadał niech powie czy głosują jak i kiedy).

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda jednak ukazał się on w bardzo okrojonej wersji - na temat jednej aukcji. Dałem im cynk o tym, że jest więcej aukcji i napisałem swój artykuł :) Swoją drogą - chyba nie powinno się powiadamiać konkurencji, hehe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.