Facebook Google+ Twitter

Wyborczy kontrakt UE z Białorusią

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-25 07:47

Unia Europejska chce wyrwać Białoruś z rosyjskiej strefy wpływów. Dlatego wchodzi w ryzykowną grę z reżimem, której stawką jest wejście do parlamentu pewnej liczby opozycjonistów - pisze "Gazeta Wyborcza". Według jej informacji Bruksela żąda, aby w wyniku wyborów, które już trwają, a zakończą się w niedzielę, do izby niższej weszło co najmniej 20 opozycjonistów.


W zamian reżim mógłby liczyć na zniesienie lub zmniejszenie listy osób objętych restrykcjami wizowymi. I włączenie Białorusi do unijnej polityki sąsiedztwa i Partnerstwa Wschodniego, co oznacza stopniową liberalizację handlu i odmrożenie pomocy finansowej dla Mińska - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Z jej informacji wynika, że prezydent Aleksander Łukaszenka nie odrzuca oferty Unii. Ale w zamian chce być jako pierwszy skreślony z obowiązującej od 2006 roku listy ludzi reżimu, którzy nie mają wjazdu na obszar Unii Europejskiej. To może być trudne dla Unii, bo w Brukseli panuje zgoda, by unijną czarną listę zmniejszać od dołu, od tak zwanych płotek bądź - jak mówi się w polskim MSZ - ludzi, którzy nie mają krwi na rękach.

Jeśli operacja się powiedzie, będzie ją można porównać do wielkiego polskiego sukcesu, jakim była misja prezydenta Kwaśniewskiego podczas pomarańczowej rewolucji w Kijowie jesienią 2004 roku I kolejny dowód na to, że rośnie znaczenie Polski w Unii.

Więcej na ten temat - w "Gazecie Wyborczej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.