Facebook Google+ Twitter

Wybory 2011. Kandydatka do Sejmu zrywała plakaty w Koninie

Państwowa Komisja Wyborcza zanotowała 126 incydentów, naruszających ciszę wyborczą. Zatrzymano 17 osób. Na gorącym ucznku policja przyłapała m.in. kandydatkę do Sejmu, która niszczyła i zrywała plakaty wyborcze w Koninie.

 / Fot. PolskapresseNiszczenie plakatów i banerów, a także wieszanie ich na posesjach - to najczęstsze sposoby łamania ciszy wyborczej, które zanotowano w dniu tegorocznych wyborów. "Zgłoszenia są przekazywane policji i to ona prowadzi dalsze postępowanie w tych sprawach" - mówi Grzegorz Gąsior dla radia TOK FM.

Dyrektor Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów Państwowej Komisji Wyborczej, Beata Tokaj, mówi, że "w kilkunastu przypadkach naruszono prawo poprzez zaklejenie plakatu jednego kandydata plakatem innego". Miały miejsce także liczne przypadki zrywania plakatów. Beata Tokaj dodaje, że za tego typu naruszenia polskie prawo przewiduje karę grzywny, której wysokość ustala sąd.

Do Państwowej Komisji Wyborczej trafiło także zgłoszenie, że jeden z portali internetowych opublikował wyniki sondażowe. Policja ma stwierdzić czy zostały one zamieszczone w serwisie przed ciszą wyborczą, czy już po jej ogłoszeniu.

W Koninie policja zatrzymała tegoroczną kandydatkę do Sejmu, która zrywała plakaty wyborcze swoich konkurentów. W tym samym mieście, po północy, członkowie jednego z komitetów wieszali materiały promujące swoich kandydatów. W Ostrowie Wielkopolskim do plakatów przyklejano kartki z obraźliwymi hasłami.

W wyborach biorą również udział Polacy, mieszkający w Stanach Zjednocznonych. Serwis FaktyChicago.com informuje, że jeden z członków komisji wyborczej w siedzibie konsulatu RP w Chicago, zapytał dwie osoby o status imigracyjny. Podczas weryfikacji danych dociekał: "Czy ma Pani ważną wizę turystyczną? Czy jest Pani tutaj legalnie?". Po interwencji świadków członek komisji przeprosił za swoje zachowanie.

Inne przypadki naruszania ciszy wyborczej to m.in. wkładanie ulotek wyborczych za wycieraczki samochodów, wypisywanie na plakatach obraźliwych treści, a także wywieszanie materiałów agitujących w okolicy lokalów wyborczych.

Cisza wyborcza obowiązuje od północy z piątku 7 października na sobotę 8 października do zamknięcia lokali wyborczych o godz. 21.00 w niedzielę 9 października. PKW rozważa przedłużenie ciszy wyborczej ze względu na zakłócające przebieg głosowania incydenty w Gorzowie i Lublinie.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.