Facebook Google+ Twitter

Wybory 2011. Niepełnosprawni też mogą głosować. Jak? Poradnik

Wybory coraz bliżej. Głosować mogą także osoby z niepełnosprawnością. Jak? Korespondencyjnie bądź przy pomocy pełnomocnika wyborczego.

Wybory prezydenckie 2005 / Fot. Julo / Wikipedia

Nieodpłatna informacja dla osób niepełnosprawnych


Niepełnosprawni mogą uzyskać wszelkie informacje dotyczące wyborów pod numerem telefonu urzędu gminy lub korespondencyjnie, w tym elektronicznie.

Głosowanie korespondencyjne


Do 18 września wyborcy muszą zgłosić do urzędu miasta lub gminy chęć głosowania korespondencyjnego. Zgłoszenia mogą być osobiste, telefoniczne, pisemne, za pomocą faksu lub pocztą elektroniczną. Co ważne, uprawnieni wyborcy mogą otrzymać także pakiet nakładek do głosowania w alfabecie Braille'a.

Czytaj także: Jak głosować poza miejscem zameldowania?

Kto może głosować korespondencyjnie?
Do tej formy głosowania uprawnieni są wyborcy, posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoznaczne orzeczenie organu rentowego (całkowita niezdolność do pracy, niezdolność do samodzielnej egzystencji, I lub II grupa inwalidzka). Głosować korespondencyjnie mogą osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Co powinno zawierać zgłoszenie?
Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców, adres stałego zamieszkania i wskazanie, których wyborów dotyczy zgłoszenie oraz kopię orzeczenia o niepełnosprawności. Druki wniosków będą dostępne w urzędach miasta lub gmin oraz na stronach internetowych urzędów.

Wyborcy, głosujący korespondencyjnie, do 7 dni przed wyborami otrzymają tzw. pakiet wyborczy. Po oddaniu głosu kartę należy nadać na adres obwodowej komisji wyborczej, nie później niż jeden dzień roboczy przed datą wyborów.

Pełnomocnik wyborczy


Wnioski z kopią zaświadczenia o stopniu niepełnosprawności przyjmowane są do 29 września. W przypadku, gdy pełnomocnik nie należy do rejestru wyborców gminy, udzielającego pełnomocnictwa niezbędne jest dołączenie również kopii zaświadczenia o prawie do głosowania pełnomocnika.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

karolp
  • karolp
  • 28.09.2011 13:40

http://www.youtube.com/watch?v=5dKMm9YsQ60

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzych
  • krzych
  • 14.09.2011 22:22

Pozycja 69 czyli jedyny możliwy dziś (i jednocześnie najbardziej demokratyczny) ze sposobów na przewrót w Polsce

Pozycja69 to sposób na pozbycie się watahy pierwszoplanowych polskich polityków. Sposób jest prościutki. W najbliższych wyborach głosujemy na jedną z pozycji 6 lub 7 lub 8 lub 9 na listach dowolnej partii politycznej (generalnie tej, która najmniej nam przeszkadza). Według polskiego systemu wyborczego do sejmu RP wejdą politycy, którzy na liście otrzymali największą liczbę głosów. Czyli według naszego działania będą to osoby wybrane z pozycji od 6 do 9. Jeżeli do sejmu nie wejdą politycy z pierwszych pozycji to oznacza, że w ciągu jednego dnia znikną stare, gadające głowy. Będzie to najinteligentniejszy przewrót w historii. Jeżeli skorzystamy z pozycji69 wszystkie ‘gwiazdki’ polskiej polityki wypadną z gry w ciągu jednego dnia w sposób niebywale demokratyczny, bezkrwawy, nowoczesny i wyjątkowo skuteczny. I to na długo. Boisz się, że posłowie z pozycji 69 nic nie potrafią i będą złym wyborem. A co potrafią 'liderasy' partyjne? To już wiesz sam. Pozycja69 to gwarancja, że obecny polityczny beton sejmowy pęknie w ciągu jednego dnia jak bańka mydlana. Pozycja69 daje nam szansę wyrównania rachunków z posłami z Wiejskiej. Nie zmarnujmy jej. Nie wiesz jak głosować oto odpowiedź - pozycja69.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.