Facebook Google+ Twitter

Wybory 2011. Niepełnosprawny wyborco - masz prawo do ułatwień!

Współautorzy: Magdalena Wróbel

W tym roku, podczas głosowania w wyborach parlamentarnych, osoby niepełnosprawne mogą skorzystać, ze specjalnych udogodnień i przywilejów. Jednak, aby się nimi posłużyć, należy pamiętać o obowiązujących terminach.

Warto pamiętać, że nasi parlamentarzyści, którzy przyjęli zmiany wyborcze dostosowane do niepełnosprawnych, zadbali o to, aby wyborcy nie ponosili oni żadnych kosztów.

Wybory 2011. Niepełnosprawny wyborco - masz prawo do ułatwień! / Fot. Grzegorz Franki / W24

Głosowanie korespondencyjne - nowość w wyborach


Głosowanie korespondencyjne przez osoby z niepełnosprawnością to nowość, która nie każdej opcji politycznej się podoba. Warto podkreślić, że jest to bardzo wygodna forma oddania głosu. Z tego udogodnienia mogą skorzystać osoby posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, jednak zamiar ten muszą zgłosić do wójta, burmistrza lub prezydenta na 21 dni przed wyborami, czyli do 19 września 2011. Co ważne i wygodne, głos może być oddany ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Czytaj też: Wybory 2011. Niepełnosprawni też mogą głosować. Jak? Poradnik


Wniosek powinien zawierać podstawowe informacje, czyli dane osobowe i oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru głosujących w danej gminie. W zgłoszeniu musi znaleźć się adres, na który ma być wysłany "pakiet wyborcy". Nie można też zapomnieć o kopii aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.
Wszelkie dokumenty potrzebne w procesie oddawania głosu osoba uprawniona otrzyma nie później niż 7 dni przed dniem wyborów (tj. do 2 października 2011 r.). List musi być odebrany do rąk własnych wyborcy, a dostarczony przez pracownika gminy lub usługodawcę pocztowego.

Pełnomocnik osoby niepełnosprawnej


Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać - tak samo jak w wyborach prezydenckich - z pomocy pełnomocnika w głosowaniu. Najpierw jednak należy sporządzić akt pełnomocnictwa. Dokument taki przygotowuje wójt, burmistrz lub prezydent najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów (do 29 września 2011 r.) Zainteresowani powinni zgłosić się z wnioskiem do Urzędu Gminy. Pełnomocnik jest zobowiązany do głosowania zgodnie z wolą wyborcy, którego reprezentuje.
Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub przed upoważnionym pracownikiem tego urzędu. Dokument pełnomocnictwa jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa lub w innym miejscu na obszarze gminy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Aleksandra
  • Aleksandra
  • 19.09.2011 17:08

Sądze ,że to wspaniały pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.