Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23061 miejsce

Wybory 2011. "Stop jedynkom” na listach wyborczych

Nie głosujmy na polityków z pierwszych miejsc list wyborczych - to główna idea akcji zorganizowanej przez studentów i doktorantów z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pomysł szybko rozprzestrzenia się przez sieć; najwyraźniej się spodobał.

 / Fot. Znak drogowyStudenci wraz z pracownikami uniwersytetu przekonują, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych nie warto głosować na liderów list. Argumentują, że „jedynki” swoją pozycję zawdzięczają wpływom w partii, a nie rzeczywistym osiągnięciom w działalności społecznej - streszcza rp.pl.

"Chodzi nam przede wszystkim o promocję nowych ludzi w polityce" - mówił dla "Rzeczpospolitej" prof. Andrzej Piasecki z Uniwersytetu Pedagogicznego, jeden ze współorganizatorów akcji. Piasecki zauważa również, że wiele osób głosuje na pierwszego kandydata na liście, nie mając swojego faworyta w danej partii. Akcję popiera prof. Antoni Dudek. "Chodzi o to, by głosować świadomie. Na ludzi, a nie partyjne szyldy".

"Popieramy kandydatów młodych, którzy dotąd nie pełnili funkcji w parlamencie i obecnie nie startują do Sejmu z pierwszego miejsca" - czytamy na fan page'u "akcji społecznego sprzeciwu". Organizatorzy przedsięwzięcia wzywają, aby nie głosować na kandydatów w wieku emerytalnym, a także na tych, którzy mieli już mandat parlamentarny.

„Wyborco! Nie głosuj na „jedynki”! Pokaż politykom, że liczą się kompetencje, a nie koneksje” - to hasło i główna wymowa akcji przedwyborczej na Facebooku.

„Popieram pomysł. Nie może być tak, żeby dostęp do władzy był ułatwiony tylko osobom mającym wpływy w partiach. Osoby świeże, mające nowatorskie pomysły, często zasłużone społecznie, powinny mieć równą szansę” - twierdzi na Facebooku Adam Rzeszutek, który polubił akcję „Stop jedynkom”.
„Super akcja / Głosujmy na ludzi, a nie numerki / Może to jakaś szansa, żeby zmienić aktorów Wiejskiego Kabaretu?” - piszą inni.

Animatorzy akcji nawołują do bojkotu „jedynek” głównie przez Internet, a także przygotowują specjalne ulotki i esemesy. Tymczasem politykom, a zwłaszcza „jedynkom”, akcja zdecydowanie nie przypadła do gustu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Andrzej Piasecki
 • Andrzej Piasecki
 • 29.09.2011 17:26

Do Pani Magdy Wieczorek - dziękuję. Może zechce Pani napisać coś na ,,Tablicy'' Fb w związku z tą akcją?

Komentarz został ukrytyrozwiń
bb
 • bb
 • 27.09.2011 23:55

- WYNIKI WYBORÓW PIS-44% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,POligłup-0,2%
J.KACZYŃSKI premierem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
qw
 • qw
 • 27.09.2011 22:57

- WYNIKI WYBORÓW PIS-44% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,POligłup-0,2% ...- Postradali rozum?-Kuzik,bartek,...-wtyka,zdrajcy,kłamcy,hipokryci,cynicy,...?-plotkują studenci-TO KONIEC ich KARIERY-nie głosujmy na nich.Nawet KOLESIE potępiają działania premiera i rządu-NIE MAMY ZAUFANIA,BOIMY SIĘ Z DNIA NA DZIEŃ,ŻYJE NAM SIĘ CORAZ GORZEJ ZA TEGO RZĄDU,...dlatego wyborcy dadzą temu rządowi CZERWONĄ KARTKĘ.-Studenci-czy postradali rozum?- dziękujemy już premierowi,że prawie NIC nie zrobił przez 4 lata , ale ZDĄŻYŁ ZADŁUŻYĆ POLSKĘ o dodatkowe 400 MILIARDÓW ZŁ pomimo,że PREMIER MIAŁ WIĘKSZOŚĆ W SEJMIE I SWOJEGO PREZYDENTA.W wyborach zdecydujmy,aby ten (nie)rząd(PO,PSL) raz na zawsze ZNIKŁ oraz nie dzielił i ciągle obrażał 3/4 społeczeństwa. DWA OBLICZA PObolszewi?:-KŁAMSTWA nie tylko premiera,tyran, ćpają?,piją,partia KOLESI,nie obchodzą ich ludzie, nie dbają o dobro POLSKI,chcą utrzymać władzę za wszeką cenę dla WŁASNYCH KORZYŚCI,cynicy, prowincjonalna pierdoła ,
prostytułują się,furiatka, histeryczka, ...-to tylko 1% PRAWDY o PO,a gdzie reszta 95%? wg POliglupa,...- nie ciekawi to media?- klęska,katastrofa,hipokryzja,dyktatura, ...,totalitaryzm(prof.Staniszkis)- mówią - PREMIER w kampani ZADŁUŻA NA POTĘGĘ POLSKĘ WYDATKAMI gorzej niż GRECJĘ ,a jeszcze NARAŻA SPOŁECZEŃSTWO NA NOWE KOSZTY;autobusów,paliwa, utrzymanie KOLESI,KOLEŻANEK,OCHRONY,DZIENNIKARZY,ŚNIADANIA,OBIADKI,KOLACJE,HOTELE,PIJAR w MEDIACH, FILMIKI ,bilbordy, Łapanki ludzi,przeszkadza w pracy URZĘDOM,ludziom,dzieciom w szkołach,policji, ... - zamiast TE PIENIĄDZE PRZEZNACZYĆ chociażby na: przedszkola,biedne rodziny i dzieci,ludzi niepełnosprawnych,domy opieki ciężko chorych, niepełnosprawnych,pierwszą pracę dla studentów spłatę długów,które sam rząd zrobił, ... - a NIE BEZSENSOWNE marnotrawienie czasu wielu "WCIĄGANYCH" w to ludzi i przypisywanie (nie)rządowi bardzo często ZASŁUG ludzi z samorzadów. Czy premier STRAJKUJE jeżdząc po kraju?Czy OSTATNIA ustawa miała zamknąć usta dziennikarzom,aby nie pytali prezydenta o UZASADNIENIE sądu w sprawie OFE?(ZAMACH NA SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE-premiera czy prezydenta?-niezgodne z konstytucją?). Krasnodębski pisze, że Donald Tusk w dziedzinie mijania się z prawdą jest rekordzistą świata. POTRZEBNA KOMISJA MIĘDZYNARODOWA DO WYJAŚNIENIA TRAGEDI SMOLEŃSKIEJ. Boją się PRAWDY prof. GILOWSKIEJ w DEBACIE EKSPERCKIEJ(akademickiej jest zgodne z prawem)-chcą jej ZAMKNĄĆ USTA o PRAWDZIWYM ZADŁUŻENIU POLSKI poprzez szantaż? DZIWI TOTALNA NAGONKA pseudo-mediów na J.KACZYŃSKIEGO i 9 ml. wyborców PIS,a WYCHWALANIE i tolerowanie NIERUBSTWA RZĄDU(PO,PSL). Nie głosujmy na nich. TYLKO J.KACZYŃSKI i PIS mogą URATOWAĆ POLAKÓW przed TRAGEDIĄ jaką gotuje nam Tusk i jego rząd.ANIOŁKI-SUPER KANDYDATKI!!! PIS!!!,a MEDIA? jak za stanu wojennego?-reżim jak za póżnego jaruzelskiego.TOTALNA KOMPROMITACJA MEDIÓW,HIPOKRYZJA,CYNIZM,CHAMSTWO,... mediów?(tvn24,info,polsat,superstacja-godz.13,40-robią to zbyt często) przerwanie KONFERENCJI PRASOWYCH J. KACZYŃSKIEGO i pokazywanie premiera Tuska...-czy paranoja mediów?-plotkują studenci-ANARCHIA,totalitaryzm,...?czy premier wraz z mediami będzie gonił za J.KACZYŃSKIM i PRZERYWAŁ KONFERENCJE PRASOWE i pytania do J KACZYŃSKIEGO i ludzi PIS-u?????? -także często są PRZERYWANE KONFERECJE PROGRAMOWE J.KACZYŃSIEGO i PIS. KIEROWCO nie głosuj na obecny (nie)rząd - WSZYSTKO ROBIĄ ,aby ludzie mieli jak najmniej pieniędzy-bo będą karani WIELOMA NOWYMI PUNKTAMI-co będzie prowadziło do zabierania PRAW JAZDY,a więc STRACĄ DUŻE PIENIĄDZE NA ZDANIE NOWEGO EGZAMINU. .PJN może zmądrzeje jak znajdzie sę poza sejmem jak JUREK.Doskonała KONFERECJA PROGRAMOWA PIS :Hofmana i eroposła OBNAŻAJĄCA KŁAMSTWA:Tuska,Sikorskiego,erodeputowanych PO,... .czytamy w "DGP", pieniądze z miejskich spółek miały trafiać do byłego prezydenta miasta P.Kruczkowskiego oraz zasilać konta komitetów wyborczych posłanki Mrzygłockiej, senatora Romana Ludwiczuka oraz byłego szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego...

Komentarz został ukrytyrozwiń
nm
 • nm
 • 27.09.2011 22:19

WYNIKI WYBORÓW: PIS - 43 % , PO - 27 % , SLD - 4,8 % , PSL - 4 % , PNJ -0,1% , POligłup-0,1 nie pójdzie 19 % ( zachować i sprawdzić ) . Wbrew temu co mówi Platforma i niektóre pseudo - media nie zajmuje się niczym innym jak właśnie PiS-em i Kaczyńskim. Kłamstwo tak bardzo jednak weszło w krew Platformie i mediom , że platformersi i media nie odróżniają już kłamstwa od rzeczywistości. Platforma bez kłamstwa nie potrafi istnieć. Popatrzcie Polacy , kto nami rządzi . Ludzie , dziennikarze , pracodawcy , profesorzy , politolodzy , psycholodzy , ekonomiści , ... z pierwszej PÓŁKI mówią i piszą - totalna kompromitacja (nie)rządu PO i PSL - zmiażdzeni merytorycznie przez OPOZYCJĘ ministrowie premiera - powinni zostać odwołani już DAWNO - na co czeka premier ? Polityczne , a nie merytoryczne wystąpienie ministrów i premiera. Powtarzające się : SKANDALICZNE , ŻENUJĄCE , NIEGODNE , ... zachowanie v- ice marszałka - znacznie przewyższa POligłupa - dobrze to obrazował " PUSTY ŚMIECH" w sejmie : premiera , ministrów rządu , posłów , dziennikarzy , ... oraz ZBULWERSOWANYCH ludzi oglądających DEBATĘ - czerwona kartka w wyborach dla PO i PSL . Rząd NIC nie widzi i nie WIE - bo twierdził , że podwyżka vatu nie spowoduje wzrostu cen - niech idą po NAUKI do BELKI. Mówią i piszą - po co przedstawiają w mediach takie bzdury , nie ma podstawowych dowodów , zatem WSZYSTKO jest możliwe łącznie z zamachem - niczego nie można wykluczyć , dopuki nie będą wszystkie : dowody i dokumenty w POLSCE , nie zostanie przesłuchanych wielu ludzi , może trzeba będzie zrobić ekshumację zwłok , ... - dopiero wtedy poznamy PRAWDĘ - tego domaga się 3/4 społeczeństwa i nie odpuści wyjaśnienia do KOŃCA tragedi Smolenskiej łącznie z powołaniem komisji międzynarodowej czy śledstwem w STRASBURGU o ile zajdzie taka potrzeba . Wyjaśnienie tragedii , pomnik zakończy żałobę .jak nie to potrzebna będzie KOMISJA MIĘDZYNARODOWA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz38
 • Tomasz38
 • 16.09.2011 09:50

Przykładem ordynarnej partyjnej "ustawki" jest nr 1 na liście PIS w Krakowie (niejaki Andrzej Duda). Ten Pan, zupełnie nieznany do roku 2011 w Krakowie, gdy został wydalony po śmierci prezydenta Kaczyńskiego z jego kancelarii, został "przyniesiony w teczce" do Krakowa. Zaczął natychmiast kreować się na Krakowianina żyjącego głównie sprawami miasta. Zakrawało to na kpinę, lecz cel był jeden : uczestniczyć w kampanii jako kandydat na prezydenta Krakowa po ty by się intensywnie rekalmowac z pieniądze PIS. Co z kolei miało zaprocentować w tym momencie - w wyborach do parlamentu - nr 1 na liście, a następnie pomóc ulokować się w fotelu posła na wiejskiej, w ten oto pokrętny sposób (wymagający jednakże przede wszystkim znajomości z "właściwymi osobami").

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin Woda
 • Marcin Woda
 • 15.09.2011 10:58

Z mojej strony. Jeśli mógłbym polecić kogoś polecić, kto nie ma 1 miejsca na liście wyborczej, a na prawdę dużo robi, to z całego serca polecam głosowanie na Wojciecha Filemonowicza startującego z listy PO z miejsca 24. Człowiek ten mimo, że nie był nigdy posłem od dawna robi więcej dla Krakowa niż niejeden parlamentarzysta. W jego biurze od kilku lat można skorzytać z DARMOWYCH: kursów języka angielskiego (sam skorzystałem), porad prawnych, porad specjalistów ds. nieruchomości. Malo tego głosując na niego pomożecie Związkowi Kombatantów w Nowej Hucie, gdyż instytucja ta utrzymuje się z pieniędzy za wynajem biura, a jeśli Pan Wojciech Filemonowicz nie dostanie się do sejmu, pieniądze na jego działalność się skończą. Dlatego właśnie serdecznie polecam głosowanie na Filemonowicza. Dodatkowo zapraszam na jego facebooka, gdzie można go polubić: www.facebook.com/filemonowicz24

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniano chyba o fakcie, że mandaty w myśl polskiej ordynacji dzielone są także na poziomie krajowym pomiędzy listy okręgowe...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 14.09.2011 10:26

Akcja świetna, genialna, wspaniała, ideowa itd. itp., ale nierealna i w zasadzie bezużyteczna. Lepiej jest zawalczyć o okręgi jednomandatowe wyborów do sejmu. My, w Polsce, mamy partokrację, a nie demokrację. Rządzą nami partie, które posiadają silne struktury w całym kraju. Poczytajcie sobie Kodeks Wyborczy, a zwłaszcza te jego fragmenty odnoszące się do rejestracji kandydatów i komitetów.
Dla obywatelskich komitetów są to progi nie do przeskoczenia.
System wyborczy w Polsce dla niezależnych i aktywnych obywateli nie jest przyjazny (wyrażając się delikatnie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z małymi zastrzeżeniami popieram tę akcję.
„Wyborco! Nie głosuj na „jedynki”! Pokaż politykom, że liczą się kompetencje, a nie koneksje” - to hasło i główna wymowa akcji przedwyborczej na Facebooku.- nad tym hasłem należałoby się dobrze zastanowić. Nie rozumiem dlaczego zagłosowanie na 10 osobę na liście(biorąc pod uwagę jej kompetencje) miałoby wprowadzić chaos. Aby ten kraj funkcjonował na zdrowych zasadach trzeba zmienić ludzi, którzy "przykleili " się poselskich stołków. dajmy szanse innym i sobie coś w tym kraju zmienić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Przemek Leniak
 • Przemek Leniak
 • 14.09.2011 08:33

Robercie jednomandatowe okręgi wyborcze masz do senatu
o ich wadach (bo nie ma rozwiązań bez wad) również nie raz była mowa na w24
podstawową przypomnę w takich wyborach najwięcej wyborców nie ma swojej reprezentacji
czyli głosy największej ilości ludzi przepadają...
...
nie da się w demokracji pozbyć ani partii politycznych ani jakichś wad systemu głosowania
lecz można starać się tak dobrać system głosowania by zadowoleni byli przede wszystkim wyborcy.
i tak ustanowić prawo odnoszące się do partii politycznych by nie stawały się one wszechwładnymi mafiami i by nie tworzyła się oligarchia...
...
w początkach lat 90 mówiło się np. dużo o potrzebie istnienia tak zwanych ustaw organicznych
to ustawy o niższej randze niż konstytucja ale znacznie trudniejsze do zmiany niż zwykła ustawa
w tych aktach prawnych proponowano umieści i ordynacje wyborcze tak by każdy kolejny sejm nie mógł ich zmieniać manipulując na swoją korzyść...
wraz z upływem czasu zapomniano o tym pomyśle a co więcej pozbyto się nawet faktycznej możliwości kontroli obywateli nad zmianami konstytucji przyjmując w referendum konstytucję Kwaśniewskiego (tę dziś obowiązującą) która obligatoryjne referendum konstytucyjne bez żadnych restrykcji co do ilości głosujących w nim wyborców zwyczajnie zlikwidowała
ludzie sami pozbyli się władzy na rzecz owych partii - co warto sobie przypomnieć by takiego błędu już nie popełnić nigdy
...
oczywiście degrengoladę systemu politycznego wspiera finansowanie partii z budżetu i brak funkcjonującego Trybunału Stanu...
kolejne elementy wymagające zmian to konstrukcja krajowych immunitetów (nie tylko parlamentarnych)
to jest duzo szczegółów w których tkwi obecny w polskiej polityce diabeł
...
cóż nie widać obecnie na scenie politycznej nikogo kto chciałby zwrócić władzę obywatelom
i zapewne nikogo takiego nie zobaczymy nigdy
władza bowiem korumpuje a im większa tym korumpuje bardziej
...
mnie osobiście sensowniejszym rozwiązaniem wydaje się oddanie głosu nieważnego lub nie pójście na wybory - uważam że złego systemu nie należy wspierać legitymizując go swoją w nim aktywnością
pzdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.